Co słychać? - Artykuły

Artykuły

Kto płaci, mniej traci

Kilka dni temu dostałem mandat za parkowanie samochodu na chodniku bez zachowania odpowiedniej odległości dla pieszych. Policjanci nałożyli na mnie 100 złotych grzywny uznając mój czyn wykroczenie. Zostałem pouczony o prawie do odmowy przyjęcia mandatu i o ewentualnych konsekwencjach, że sprawa zostanie skierowana do sądu z wnioskiem o ukaranie mnie. Trochę się wystraszyłem i przyjąłem mandat. Teraz się zastanawiam, czy dobrze zrobiłem. Może sąd uznałby mnie za niewinnego albo zastosował jedynie pouczenie… Czy mogę się odwołać?

Autor: Adwokat Agnieszka Malczyk

Nieskorzy lokatorzy

Jestem właścicielem lokalu mieszkalnego położonego w centrum miasta. Rok temu zawarłem umowę najmu lokalu. Początkowo najemca regulował czynsz w terminie. Obecnie najemca ma zaległości w płaceniu za trzy pełne miesiące. Kilkukrotnie prosiłem go o uregulowanie zaległego czynszu oraz płacenie następnych rat w terminie. Oprócz ustnych próśb wysłałem do najemcy pisemne wezwanie do zapłaty. Chce, żeby najemca opuścił moje mieszkanie. Jakie kroki prawne mogę podjąć?

Autor: Adwokat Agnieszka Malczyk

Kariera frajera

Dwa miesiące temu kupiłem przez internet telefon komórkowy za tysiąc złotych. Sprzedającym była osoba fizyczna, która wystawiła ogłoszenie na portalu internetowym. Przesyłka miała być doręczona po wpłacie pełnej kwoty na rachunek bankowy sprzedającego. Do dnia dzisiejszego, pomimo wielokrotnych próśb, nie otrzymałem ani telefonu, ani zwrotu pieniędzy. Ogłoszenie sprzedającego znikło. Dodatkowo dopatrzyłem się negatywnych komentarzy o sprzedającym od innych kupujących, które świadczą o tym, że nie jestem jedynym oszukanym. Co mogę zrobić, aby odzyskać pieniądze?

Autor: Adwokat Agnieszka Malczyk

Prztyczki pożyczki

Od kiedy sięgam pamięcią, moja siostra zawsze miała niestabilną sytuację finansową. Obecnie jest w trakcie rozwodu. Ostatnio poprosiła mnie o pożyczkę sporej sumy pieniędzy na otwarcie nowego biznesu. Trudno mi było jej odmówić. Nie przelałam jeszcze pieniędzy, bo mam duże wątpliwości, czy powinnam jej pomóc. Ostatnio siostra telefonicznie przypominała mi o naszej ustnej umowie. Czy umowa jest ważna? Trochę boje się, czy siostra odda mi pieniądze. Jeśli przeleję pieniądze na jej rachunek bankowy, czy powinnam odprowadzić podatek?

Autor: Adwokat Agnieszka Malczyk

Wina a dyscyplina

Gdy byłem na zwolnieniu lekarskim, pracodawca spotkał mnie na ulicy. Przypadkowo, bo idąc na wizytę kontrolną do lekarza rodzinnego oglądałem wystawy sklepowe. Chciałem kupić żonie prezent na dzień kobiet. Po powrocie ze zwolnienia pracodawca wręczył mi rozwiązanie umowy o pracę w trybie dyscyplinarnym, mówiąc przy tym, że teraz będę miał jeszcze więcej czasu na spacerowanie i gapienie się na sklepy. Czuję się pokrzywdzony, ponieważ nie zasłużyłem na zwolnienie dyscyplinarne. W pisemnym wypowiedzeniu brak jest powodów zwolnienia. Co mogę teraz zrobić?

Autor: Adwokat Agnieszka Malczyk

Wola testatora

Moja sąsiadka jest osobą starszą i schorowaną, a do tego mieszka samotnie. Jej troje dzieci nie są zainteresowane losem matki. Kilka dni temu sąsiadka zapytała mnie, czy pomogłabym jej sporządzić testament. Nie mam wykształcenia prawniczego i zupełnie się na tym nie znam. Jak pomóc mojej sąsiadce, aby mogła skutecznie rozporządzić swoim majątkiem w świetle prawa…

Autor: Adwokat Agnieszka Malczyk

Fora ze dwora

Mamy duży problem z synem, który kilka miesięcy temu wyszedł z zakładu karnego i zamieszkał ze mną. Syn nie chce podjąć pracy i brać udziału w utrzymaniu mieszkania. Często mu zdarza się nadużywanie alkoholu, a wtedy staje się agresywny, wszczyna awantury i zakłóca ciszę nocną. Jesteśmy już starsi i nie potrafimy poradzić sobie z własnym synem. Chcemy, żeby się wyprowadził z mieszkania, ale nie wiemy, jak to zrobić?

Autor: Adwokat Agnieszka Malczyk

Fakty na kontakty

Nasz rozwód zakończył się bez orzekania o winie, ale sąd zdecydował, że syn będzie mieszkał z matką, a ja mam prawo do kontaktów z nim w każdy II i IV weekend miesiąca wraz z noclegiem. Od początku była żona robiła mi trudności, a od dwóch miesięcy w ogóle nie udało mi się zobaczyć syna. Po prostu, kiedy nadchodzi mój weekend, ona ma wyłączony telefon i nie odbiera domofonu. A potem mówi, że czekała, ale nie przyszedłem. Co mam zrobić?

Autor: Adwokat Agnieszka Malczyk

Kwarta otwarta

Niedawno zmarła moja matka. Często ją odwiedzałam i wydawało mi się, że mamy dobre relacje. Niestety, brat z którym mieszkała, poinformował mnie, że matka za życia sporządziła testament w formie aktu notarialnego, w którym wszystko przekazała jemu, a mnie wydziedziczyła. Jestem w szoku, bo wiedziała jaką mam pracę i że nie mogę na co dzień się nią zajmować. Myślę, że to mój brat namówił ją na wydziedziczenie mnie. Czy wobec tego zostałam pozbawiona wszelkich praw do spadku?

Autor: Adwokat Agnieszka Malczyk

Podziel nim stracisz

Jestem mężatką od 10 lat. Kilka miesięcy temu mój mąż wyprowadził się z naszego wspólnego domu do innej kobiety. Moje wynagrodzenie za pracę zawsze było znacznie wyższe od wynagrodzenia męża. Mamy wspólny rachunek bankowy, z którego ostatnio mąż wybrał znaczną kwotę. Nie jestem jeszcze gotowa na rozwód, ale chciałabym zabezpieczyć finansowo siebie i dzieci przed trwonieniem naszych oszczędności. Jakie kroki prawne mogę podjąć?

Autor: Adwokat Agnieszka Malczyk

Odpowie za zdrowie

Pracuję w prywatnej firmie od wielu lat. Dotychczas nie miałem żadnych problemów w pracy, a ona sama sprawiała mi radość. Rok roku temu zmienił się pracodawca, który wyśmiewa mnie, nazywając przy tym gamoniem oraz tumanem. Innych pracowników też publicznie ośmiesza i traktuje ich z wyższością. Coraz gorzej znoszę to zachowanie, a nawet popadłem w depresję. Czy mogę podjąć jakieś kroki prawne?

Autor: Adwokat Agnieszka Malczyk

Zapłaci, gdy straci

Jestem samotną matką z dwojgiem dzieci. Sąd zasądził od byłego partnera na rzecz dzieci po 500 zł alimentów. Początkowo płacił, ale od kilku miesięcy zupełnie nie interesuje się naszymi dziećmi. Powiedział mi, że znalazł miłość swojego życia i nie będzie płacił alimentów, bo musi mieć pieniądze na nowe życie. Jego lekceważący stosunek do mnie i naszych dzieci bardzo mnie boli, czy są jakieś środki prawne, aby go ukarać? Wiem, że od wielu lat były partner pracuję nielegalnie w warsztacie samochodowym…

Autor: Adwokat Agnieszka Malczyk

Prawa pożyczania

Mój brat mieszka w kraju, ja często przebywam za granicą. Podczas naszego ostatniego spotkania poprosił mnie o pożyczkę sporej sumy pieniędzy. Trudno mi było mu odmówić. Nie przelałem jeszcze pieniędzy, bo mam duże wątpliwości, czy powinienem mu pomóc. Ostatnio brat telefonicznie przypominał mi o naszej ustnej umowie. Czy umowa jest ważna? Trochę boję się, czy brat odda mi pieniądze. Wprawdzie niedawno rozpoczął prowadzenie kolejnej działalności gospodarczej, ale poprzednie interesy nie szły mu zbyt dobrze. Jeśli przeleję pieniądze czy powinienem odprowadzić podatek?

Autor: Adwokat Agnieszka Malczyk

Dojrzałe na stałe

Gdy rozwiodłem się z żoną, płaciłem na rzecz naszej małoletniej córki alimenty w kwocie 600 złotych miesięcznie. Miesiąc temu córka skończyła 18 lat. Bardzo dobrze się uczy i planuje iść na studia. Dotychczas alimenty płaciłem na rachunek bankowy mojej byłej żony. Chcę dalej płacić, ale mam wątpliwości, czy matka rzeczywiście całą kwotę alimentów przeznacza na potrzeby córki. Czy mogę przekazywać pieniądze gotówką lub na jej prywatne konto?

Autor: Adwokat Agnieszka Malczyk

Sromoty wspólnoty

Niedawno wprowadziłem się wraz z żoną i dzieckiem do bloku. Myślałem, że będzie nam się tu dobrze mieszkało. Niestety, sąsiad z piętra wyżej zatruwa wszystkim mieszkańcom życie, bo niemal codziennie urządza libacje alkoholowe przy głośnej muzyce. Mieszkańcy bloku boją się go upominać, bo wiedzą, że miał kryminalną przeszłość. Co możemy zrobić, aby pozbyć się uciążliwego sąsiada?

Autor: Adwokat Agnieszka Malczyk

Udręki drugiej ręki

Kilka miesięcy temu kupiłem używany samochód w komisie. Pracownik zapewniał, że jego stan jest idealny i bezwypadkowy. Wczoraj znajomy mechanik zrobił przegląd i okazało się, że miał wymieniane wiele części, które świadczą o tym, że brał udział w poważnym wypadku. Czuję się oszukany, ale nie wiem, co mogę zrobić…

Autor: Adwokat Agnieszka Malczyk

Zobacz więcej: 1   |   2   |   3   |   4   |   5      »      [14]