Tydzień z prawem (293)

Jestem w związku z moim partnerem od 10 lat. Mieszkamy razem oraz prowadzimy wspólne gospodarstwo domowe. Mój partner zaczął chorować na nieuleczalną chorobę nowotworową. Jego stan zdrowia nie rokuje poprawy. Lekarze przygotowują nas na najgorsze. Nie jesteśmy małżeństwem, ale mój partner chce, abym to ja po jego śmierci była jedynym spadkobiercą. Czy jako jego wieloletnia partnerka mam do tego prawo?

Kocie krocie

Adwokat Agnieszka Malczyk

Według art. 931 Kodeksu cywilnego w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w  częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż 1/4 całości spadku.
Konkubinat jest instytucją w Polsce niesformalizowaną. W świetle przepisów prawa partner jest dla pani osobą obcą. Konkubina nie ma takich uprawnień, jakie ma żona. Prawo spadkowe traktuje konkubentów jak osoby obce w stosunku do siebie. Dlatego nie dziedziczą oni po sobie z mocy ustawy. Jeśli nie chcą dopuścić do sytuacji, że spadek po nich w ramach dziedziczenia ustawowego obejmie członek dalszej lub bliższej rodziny, a nawet gmina albo Skarb Państwa, powinni sporządzić testament i powołać w nim do dziedziczenia swojego partnera.
To w nim zapisują majątek bliskiej osobie i mogą ją ustanowić jedynym spadkobiercą. Nie ma znaczenia, w jakiej formie zostanie on sporządzony: własnoręcznie, przez notariusza, jako testament urzędowy czy ustny, gdy istnieje obawa rychłej śmierci spadkodawcy.
Polecam jednak sporządzenie testamentu u notariusza jest najlepszym zabezpieczeniem przed działaniami osób trzecich, planujących obalić testament. Taki testament daje nam pewność, że jest on ważny, oraz zgodny z przepisami i wolą testatora.
Regułą jest, że testament powinien być spisany w kancelarii notarialnej, lecz zdarzają się odstępstwa. Jeżeli np. z powodu choroby osoba chcąca spisać testament nie jest w stanie przyjść do kancelarii notarialnej, notariusz może przyjść np. do szpitala. Taki testament, sporządzony poza kancelarią jest tak samo ważny jak ten sporządzony w kancelarii.
Warto wiedzieć, że testament można w każdej chwili odwołać, lub zmienić. Wystarczy, że zostanie sporządzony nowy, napisany zostanie zniszczony albo jeden z elementów nadający mu ważność zostanie usunięty (np. podpis pod testamentem).
Sporządzenie testamentu pozwoli na uniknięcie ewentualnych długotrwałych sporów sądowych i niedogodności z tym związanych. Jednak sporządzenie testamentu nie uchroni konkubenta od odpowiedzialności z tytułu zachowku.

Numer: 25/26 (1185/1186) 2020   Autor: Adwokat Agnieszka MalczykKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *