Powiat mińskiStulecie autokefalii prawosławnej w Polsce

Mało kto wie, że Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny w bieżącym 2024 roku świętuje zarówno stulecie swojej samodzielności, jak i 35-lecie restytuowania Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej. Z tychże okazji, w sobotę 16 listopada w mińskim pałacu Dernałowiczów zorganizowano jubileuszowe obchody upamiętniające te wydarzenia…

Wiekowa odnowa

Stulecie autokefalii prawosławnej w Polsce / Wiekowa odnowa

W co wierzą prawosławni? Doktrynalnie prawosławie różni się od katolicyzmu tylko w kilku kwestiach, a mianowicie twierdzi, że Duch Święty pochodzi tylko od Ojca, nie uznaje czyśćca, a także nie uznaje za dogmat stwierdzeń o niepokalanym poczęciu Jezusa i Wniebowzięciu Bożej Matki.

Mińska celebracja jubileuszy oparta była na trzech filarach – słownym, filmowym i muzycznym. Po otwarciu wystawy poświeconej stuleciu prawosławnej autokefalii, ks. dr Jarosław Szczur z Chełmskiego Centrum Kultury Prawosławnej opowiedział o kulisach autokefalii i powitał zgromadzonych. Nielicznych, bo chociaż prawosławie w Polsce zrzesza ponad pół miliona wiernych, to mińska parafia liczy ich około setki, a gros z nich mieszka w znacznie oddalonych miastach i wsiach.

Goście wyrazili uznanie kościołowi prawosławnemu i podkreślili, że swoistym owocem autokefalii jest restytuowana przed trzydziestu pięciu laty Diecezja Lubelsko-Chełmska i zrodzona w niej na nowo parafia prawosławna pw. św. Spirydona w Mińsku Mazowieckim.

Zaprezentowano dwie prelekcje. Z wykładem teologiczno-kanonicznym wystąpił arcybiskup Abel, który podkreślił zasadność wydarzeń sprzed stu laty. Następnie ponad tysiącletnią, historyczną obecność kościoła prawosławnego na ziemiach Rzeczypospolitej omówił dr hab. Roman Wysocki z Instytutu Historii Najnowszej UMCS.

Druga część spotkania oparta była o projekcję filmu Diecezja lubelsko-chełmska jako duchowy owoc autokefalii kościoła prawosławnego w Polsce. Na koniec salą kameralną MDK zawładnęła muzyka cerkiewna. Przed audytorium zaprezentowały się dwa chóry: debiutujący na scenie żeński chór mińskiej parafii prawosławnej oraz męski zespół muzyki cerkiewnej z Lublina. W repertuarze koncertu znalazły się m.in. tropariony ku czci patrona mińskiej parafii św. Spirydona oraz patrona diecezji lubelsko-chełmskiej św. Atanazego Brzeskiego.

Całość podsumował proboszcz parafii prawosławnej w Mińsku Mazowieckim ks. dr Gabriel Białomyzy. Duchowny nie tylko odniósł się do wyjątkowych okoliczności spotkania i podziękował zgromadzonym za przybycie. Pochwalił się także, że jest trzecim pokoleniem krzewicieli i obrońców prawosławia.

 J. Zbigniew Piątkowski

 

Zaproszeni goście:

  • arcybiskup lubelski i chełmski Abel,
  • proboszcz parafii prawosławnej w Siedlcach ks. Sławomir Kochan,
  • proboszcz parafii rzymskokatolickiej pw. NNMP ks. prałat Jerzy Mackiewicz,
  • ks. Mariusz Korzenecki z parafii rzymskokatolickiej pw. św. Antoniego z Padwy
  • reprezentujący Marszałka Województwa Mazowieckiego Kamil Nalewka,
  • burmistrz Kałuszyna Arkadiusz Czyżewski,
  • zastępca burmistrza miasta Mińsk Mazowiecki Robert Smuga,
  • wójt Gminy Mińsk Mazowiecki Antoni Janusz Piechoski,
  • były starosta miński Antoni Jan Tarczyński
  • były naczelnik Wydziału Architektury i Budownictwa w Mińsku Mazowieckim Krzysztof Arcimowicz,
  • kierownik Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Mińsku Mazowieckim Iwona Warszawska-Lulko,
  • dokumentalista Muzeum Ziemi Mińskiej 7 Pułku Ułanów Lubelskich Artur Piętka,
  • nadzorujący budowę mińskiej cerkwi prawosławnej Michał Tymoszewicz i Michał Jakimczuk,
  • dowódca 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego płk Ryszard Gorczyca,
  • przedstawiciele placówek oświatowych i służby zdrowia w Mińsku Mazowieckim.

 

 

Data: 23.11.2024





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *