Co słychać? - Artykuły

Artykuły

Wina a dyscyplina

Gdy byłem na zwolnieniu lekarskim, pracodawca spotkał mnie na ulicy. Przypadkowo, bo idąc na wizytę kontrolną do lekarza rodzinnego oglądałem wystawy sklepowe. Chciałem kupić żonie prezent na dzień kobiet. Po powrocie ze zwolnienia pracodawca wręczył mi rozwiązanie umowy o pracę w trybie dyscyplinarnym, mówiąc przy tym, że teraz będę miał jeszcze więcej czasu na spacerowanie i gapienie się na sklepy. Czuję się pokrzywdzony, ponieważ nie zasłużyłem na zwolnienie dyscyplinarne. W pisemnym wypowiedzeniu brak jest powodów zwolnienia. Co mogę teraz zrobić?

Autor: Adwokat Agnieszka Malczyk

Wola testatora

Moja sąsiadka jest osobą starszą i schorowaną, a do tego mieszka samotnie. Jej troje dzieci nie są zainteresowane losem matki. Kilka dni temu sąsiadka zapytała mnie, czy pomogłabym jej sporządzić testament. Nie mam wykształcenia prawniczego i zupełnie się na tym nie znam. Jak pomóc mojej sąsiadce, aby mogła skutecznie rozporządzić swoim majątkiem w świetle prawa…

Autor: Adwokat Agnieszka Malczyk

Fora ze dwora

Mamy duży problem z synem, który kilka miesięcy temu wyszedł z zakładu karnego i zamieszkał ze mną. Syn nie chce podjąć pracy i brać udziału w utrzymaniu mieszkania. Często mu zdarza się nadużywanie alkoholu, a wtedy staje się agresywny, wszczyna awantury i zakłóca ciszę nocną. Jesteśmy już starsi i nie potrafimy poradzić sobie z własnym synem. Chcemy, żeby się wyprowadził z mieszkania, ale nie wiemy, jak to zrobić?

Autor: Adwokat Agnieszka Malczyk

Fakty na kontakty

Nasz rozwód zakończył się bez orzekania o winie, ale sąd zdecydował, że syn będzie mieszkał z matką, a ja mam prawo do kontaktów z nim w każdy II i IV weekend miesiąca wraz z noclegiem. Od początku była żona robiła mi trudności, a od dwóch miesięcy w ogóle nie udało mi się zobaczyć syna. Po prostu, kiedy nadchodzi mój weekend, ona ma wyłączony telefon i nie odbiera domofonu. A potem mówi, że czekała, ale nie przyszedłem. Co mam zrobić?

Autor: Adwokat Agnieszka Malczyk

Kwarta otwarta

Niedawno zmarła moja matka. Często ją odwiedzałam i wydawało mi się, że mamy dobre relacje. Niestety, brat z którym mieszkała, poinformował mnie, że matka za życia sporządziła testament w formie aktu notarialnego, w którym wszystko przekazała jemu, a mnie wydziedziczyła. Jestem w szoku, bo wiedziała jaką mam pracę i że nie mogę na co dzień się nią zajmować. Myślę, że to mój brat namówił ją na wydziedziczenie mnie. Czy wobec tego zostałam pozbawiona wszelkich praw do spadku?

Autor: Adwokat Agnieszka Malczyk

Podziel nim stracisz

Jestem mężatką od 10 lat. Kilka miesięcy temu mój mąż wyprowadził się z naszego wspólnego domu do innej kobiety. Moje wynagrodzenie za pracę zawsze było znacznie wyższe od wynagrodzenia męża. Mamy wspólny rachunek bankowy, z którego ostatnio mąż wybrał znaczną kwotę. Nie jestem jeszcze gotowa na rozwód, ale chciałabym zabezpieczyć finansowo siebie i dzieci przed trwonieniem naszych oszczędności. Jakie kroki prawne mogę podjąć?

Autor: Adwokat Agnieszka Malczyk

Odpowie za zdrowie

Pracuję w prywatnej firmie od wielu lat. Dotychczas nie miałem żadnych problemów w pracy, a ona sama sprawiała mi radość. Rok roku temu zmienił się pracodawca, który wyśmiewa mnie, nazywając przy tym gamoniem oraz tumanem. Innych pracowników też publicznie ośmiesza i traktuje ich z wyższością. Coraz gorzej znoszę to zachowanie, a nawet popadłem w depresję. Czy mogę podjąć jakieś kroki prawne?

Autor: Adwokat Agnieszka Malczyk

Zapłaci, gdy straci

Jestem samotną matką z dwojgiem dzieci. Sąd zasądził od byłego partnera na rzecz dzieci po 500 zł alimentów. Początkowo płacił, ale od kilku miesięcy zupełnie nie interesuje się naszymi dziećmi. Powiedział mi, że znalazł miłość swojego życia i nie będzie płacił alimentów, bo musi mieć pieniądze na nowe życie. Jego lekceważący stosunek do mnie i naszych dzieci bardzo mnie boli, czy są jakieś środki prawne, aby go ukarać? Wiem, że od wielu lat były partner pracuję nielegalnie w warsztacie samochodowym…

Autor: Adwokat Agnieszka Malczyk

Prawa pożyczania

Mój brat mieszka w kraju, ja często przebywam za granicą. Podczas naszego ostatniego spotkania poprosił mnie o pożyczkę sporej sumy pieniędzy. Trudno mi było mu odmówić. Nie przelałem jeszcze pieniędzy, bo mam duże wątpliwości, czy powinienem mu pomóc. Ostatnio brat telefonicznie przypominał mi o naszej ustnej umowie. Czy umowa jest ważna? Trochę boję się, czy brat odda mi pieniądze. Wprawdzie niedawno rozpoczął prowadzenie kolejnej działalności gospodarczej, ale poprzednie interesy nie szły mu zbyt dobrze. Jeśli przeleję pieniądze czy powinienem odprowadzić podatek?

Autor: Adwokat Agnieszka Malczyk

Dojrzałe na stałe

Gdy rozwiodłem się z żoną, płaciłem na rzecz naszej małoletniej córki alimenty w kwocie 600 złotych miesięcznie. Miesiąc temu córka skończyła 18 lat. Bardzo dobrze się uczy i planuje iść na studia. Dotychczas alimenty płaciłem na rachunek bankowy mojej byłej żony. Chcę dalej płacić, ale mam wątpliwości, czy matka rzeczywiście całą kwotę alimentów przeznacza na potrzeby córki. Czy mogę przekazywać pieniądze gotówką lub na jej prywatne konto?

Autor: Adwokat Agnieszka Malczyk

Sromoty wspólnoty

Niedawno wprowadziłem się wraz z żoną i dzieckiem do bloku. Myślałem, że będzie nam się tu dobrze mieszkało. Niestety, sąsiad z piętra wyżej zatruwa wszystkim mieszkańcom życie, bo niemal codziennie urządza libacje alkoholowe przy głośnej muzyce. Mieszkańcy bloku boją się go upominać, bo wiedzą, że miał kryminalną przeszłość. Co możemy zrobić, aby pozbyć się uciążliwego sąsiada?

Autor: Adwokat Agnieszka Malczyk

Udręki drugiej ręki

Kilka miesięcy temu kupiłem używany samochód w komisie. Pracownik zapewniał, że jego stan jest idealny i bezwypadkowy. Wczoraj znajomy mechanik zrobił przegląd i okazało się, że miał wymieniane wiele części, które świadczą o tym, że brał udział w poważnym wypadku. Czuję się oszukany, ale nie wiem, co mogę zrobić…

Autor: Adwokat Agnieszka Malczyk

Kariera stalkera

Byłam w związku z moim byłym partnerem przez 5 lat. Nasze pożycie układało się wspaniale, dopóki nie zaczął kontrolować mnie na każdym kroku. Był bardzo zaborczy. Nie mogłam tego znieść i zerwałam z nim. On nie pogodził się z moją decyzją. Od kilku miesięcy zadręcza mnie wiadomościami i telefonami. Widuję go pod moim blokiem i pod biurowcem, w którym pracuję. Przez jego zachowanie straciłam poczucie bezpieczeństwa. Nie wiem, do czego jeszcze jest zdolny… Co mogę zrobić, aby go powstrzymać?

Autor: Adwokat Agnieszka Malczyk

Parady zdrady

Dowiedziałam się, że mój mąż ma romans z koleżanką z pracy. Najpierw kazałam mu się wyprowadzić, ale po pewnym czasie i dla dobra dzieci pozwoliłam mu wrócić. Niestety, oddaliliśmy się od siebie i nasze pożycie nie wróciło do stanu przed zdradą. Nie jestem w stanie zapomnieć, tego co się wydarzyło. Nie kocham już swojego męża i myślę o rozstaniu. Czy mogę żądać rozwodu z winy męża po tym, jak mu wybaczyłam zdradę i pozwoliłam wrócić…

Autor: Adwokat Agnieszka Malczyk

Spadkowe długi

Niedawno zmarł mój ojciec, z którym nie utrzymywałem kontaktu. Nawet nie pamiętam, bo opuścił moją matkę jeszcze jak byłem dzieckiem. Rodzice nie zawarli związku małżeńskiego. Byłem jedynym dzieckiem mojego ojca. Zostawił po sobie jedynie długi. Odrzuciłem więc po nim spadek, ale mam 12 letnią córkę. Co powinienem zrobić, aby nie narazić jej na negatywne konsekwencje związane ze spadkiem po dziadku…

Autor: Adwokat Agnieszka Malczyk

Kary za swary

Sąd ustalił moje kontakty z małoletnią córką w każdy wtorek i co drugi weekend miesiąca. Kontakty od początku nie są realizowane z winy mojej byłej partnerki. Matka twierdzi, że dziecko nie chce się ze mną spotykać, a ona nie będzie córki do tego namawiać. Niestety wiem, że matka nastawia córkęprzeciwko mnie. Co mogę w takiej sytuacji zrobić? Zależy mi na córce i nie chciałbym stracić z nią kontaktu…

Autor: Adwokat Agnieszka Malczyk

Zobacz więcej: 1   |   2   |   3   |   4   |   5      »      [14]