Co słychać? - Artykuły

Artykuły

Pozory za miliony

Zima nie sprzyja prowadzeniu prac budowlanych, ale wcale to nie znaczy, że przez aurę mają cierpieć ludzie. Jeszcze niedawno tak budowano drogi, a teraz... fontanny. Przykładem aż nadto rzucającym się w oczy jest rozkopany plac przed mińskim pałacem, gdzie właśnie ma powstać wielki wodotrysk za milion złotych. Mińszczanie nie przestają się dziwić, a burmistrz swój projekt budżetu nazywa śmiałym, a nawet agresywnym. To jednak tylko populistyczne pozory.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Azyle wiary

Trudno w warszawsko-praskiej diecezji o parafie pobożniejsze od Grzebowilku i Starogrodu. Obie położone na obrzeżach siennickiej gminy i obie tak nieliczne, że proboszczowie nie mogą liczyć na przepych postrzegany elitarną marką samochodu. Jednak tam są i trwają w zadowoleniu. Ma się wrażenie, że prawdziwym, bo zawdzięczają je parafianom. Żywym, myślącym i oceniającym, a nie tylko zapisanym w księgach.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Kłamcy na drogach

Majtki w górę, majtki w dół nie oznaczają już zmiany bielizny, a część tajnego szyfru prezesów i wiceprezesów firm budowlanych, którzy ustawiali przetargi na drogi. Bieliźniany szyfr oznaczał podnoszenie lub opuszczanie ceny. Przez ten proceder Komisja Europejska zablokowała Polsce niemal 4 mld złotych dotacji. Dopóki sprawa nie zostanie wyjaśniona, grozi nam blokada kilkanaście razy wyższych kwot. Jednym z uczestników afery jest prezes mińskiego PBDiM Janusz D.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Kluby prawicy

Zawsze doceniałem ludzi aktywnych i promowałem inicjatywy integrujące lokalne społeczności. Działające wśród mieszkańców kluby Gazety Polskiej cieszą się popularnością w kilku miejscowościach powiatu mińskiego. Ostatnio nawet to środowisko zostało zgłoszone za swoją działalność do prestiżowej nagrody Laura. Warto przyjrzeć się działalności tych grup, by przekonać się, że nie jest to – jak mówią nie tylko złośliwi – smoleńska sekta.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Parafialne unikaty

Spadła frekwencja na niedzielnych mszach, a rośnie liczba przystępujących do Komunii Świętej. To pierwszy i najważniejszy wniosek po analizie wyników testu pobożności, które otrzymaliśmy z kurii diecezji warszawsko-praskiej. Badanie przeprowadzono we wszystkich kościołach w Polsce w niedzielę, 21 października, ale nie wszystkie diecezje je publikują. Tym większa pochwała DWP i jej kanclerza ks. Lipki za medialną odwagę.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

W śmiechu władzy

Wydawało się, że dojdzie do demonstracji siły, czyli wcale nie oratorskiej pyskówki. Wydawało się, widząc determinację handlujących na mińskim targowisku i pamiętając wizytę wśród właścicieli pawilonów. To oni mieli ponieść największe straty włącznie z utratą miejsca pracy. Obawy okazały się płonne, bo burmistrz z uśmiechem na ustach obiecał im powrót na rynek po jego remoncie, wygodniejsze stoiska i lepsze zarobki, bo opłaty targowe nie wzrosną. Gdyby bardziej krzyczeli, obiecałby im jeszcze więcej...

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Mszalne figury

Przed miesiącem rozpoczęła się peregrynacja figury Matki Bożej Loretańskiej po wszystkich parafiach warszawsko-praskiej diecezji. Jej powitanie i przyjęcie w kolejnych dekanatach odbywa się w ramach stacji Roku Wiary, podczas których pod przewodnictwem biskupa Solarczyka duchowieństwo i wierni wypraszają łaski rodzinom, parafii, dekanatom i całej diecezji. W minioną sobotę stację dekanalną przeżywali mińszczanie. Przede wszystkim z parafii Narodzenia NMP, do której wprowadzono także figurę Maryi z Loretto i nowego proboszcza...

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Młodzi z Nalewką

Kamil Nalewka po raz kolejny został prezesem Forum Młodych Ludowców w powiecie mińskim. To brzmi naturalnie, ale tylko jego najbliżsi współpracownicy wiedzą, ile trzeba pracować, by zdobyć jednogłośne zaufanie. Takie sytuacje są już dzisiaj coraz rzadsze.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Kwiaty w maskach

Sześć klas maturalnych mińskiego ZS im. MSC, czyli dawnego Chemika urządziło sobie studniówkę w tradycyjnym miejscu, czyli zajeździe TIR-est, choć rodzice mieli zamiar w sąsiednim i mniejszym Ekwosie. Na szczęście zrezygnowali, bo i tak ledwo się mieścili między filarami największej sali, idąc na trzy w polonezach Kilara, Ogińskiego i mało znanej kompozycji W starym zamku, którą pierwszy raz przed paru laty tańczyli maturzyści ZSE. Klasa Marka Stasinowskiego poszła jeszcze dalej i... kwiaty zastąpiła maskami.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Mroźni na dzieci

Nie wiadomo, co bardziej wystraszyło styczniowych złotych jubilatów, ale na 26 par zaproszonych do mińskiego pałacu, przybyło tylko 14, w tym jedna diamentowa, czyli ślubny rocznik 1953. Rzeczywiście, było śnieżnie i mroźno, a do tego podjazd utrudniał wielki dół, z którego ma ponoć wyrosnąć fontanna. Aż przykro było słuchać tak absencyjnej listy, a do tego jubilaci nie mogli się pochwalić liczbą dzieci dającą im nagrodę naszego tygodnika.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Benefis na bank

Halina Strzębska nie zaczekała do 80. rocznicy utworzenia mińskiego BS, którą bankowi spółdzielcy będą świętować już w przyszłym roku. Jednak moment przekazania władzy nowemu prezesowi Jackowi Lipcowi był równie ważny, bo zbiegł się z otwarciem nowej siedziby przy ul. 11 listopada w Mińsku. Nie wszystkim miejsce przypadło do gustu z uwagi na przyrynkową ciżbę i niedosyt parkingów, ale na pożegnanie wieloletniej prezeski nie mogli nie przyjść. Raczej przyjechać, bo bankową galę, a właściwie benefis Haliny Strzębskiej zorganizowano aż w zagórzańskim zajeździe.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Pamiętać za mało...

Świętowanie rocznic nie jest domeną mińskich historyków ani etatowych działaczy kultury. Tym bardziej cieszy, że może się to zmienić dzięki Powstaniu Styczniowemu. Po 150 latach od buntu szlacheckiej młodzieży przeciw brance, teraz młodzi mińszczanie chcą o powstańcach nie tylko pamiętać.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Lista wstydu

Pod koniec ubiegłego roku Puls Biznesu opublikował Listę wstydu Platformy Obywatelskiej zawierającą członków PO oraz ich krewnych i znajomych pracujących w spółkach i instytucjach państwowych. W ciągu rządów Tuska zarobili 200 milionów złotych. Choć lista zawiera aż 428 pozycji, to - jak przyznaje sama gazeta - jest niepełna i nie można uznać, że na wymienionych nazwiskach kończy się sieć członków PO, ich rodzin, bliskich i znajomych zatrudnionych w państwowych biznesach. Zbadaliśmy to i okazało się, że na liście brakuje wszystkich podobnych dokonań mińskiej Platformy.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Biją jak chcą

Znamy już laureatów V Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Kolędowe Serce Mazowsza”. Na dwóch siedleckich scenach wystąpiło 70 laureatów przesłuchań miejskich i powiatowych w 11 miejscowościach województwa mazowieckiego jak Garwolin, Góra Kalwaria, Siedlce, Sokołów Podlaski, Warszawa, Węgrów, Zegrze oraz Mińsk Mazowiecki, Mrozy, Kałuszyn i Sulejówek.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Cztery na Kilara

Wieczór 19 stycznia iskrzył się w świetle ulicznych lamp płatkami padającego leniwie śniegu. Nie było przyjemne odsłanianie zamrożonych szyb, ale było warto, bo w sali gimnastycznej Mechanika, która na ten jeden wieczór i noc w roku zamieniła się w salę balową, panowała wyjątkowo gorąca atmosfera. Podkręcała ją dyrekcja szkoły, wychowawcy, a szczególnie uczniowie pięciu klas, które nie chciały tańczyć innych polonezów prócz Kilara...

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Strachy targowe

Wśród kilkumilionowych inwestycji w Mińsku znalazło się także miejskie targowisko. Było przez lata wrzodem estetycznym i siedliskiem robactwa, ale także ekonomicznym eldorado nie tylko dla handlarzy. Budżet też się nieźle na nim obławiał, inkasując co roku ponad milion złotych. Teraz ma być jeszcze lepiej, czyli gorzej. Gorzej kupcom pawilonowym, których burmistrz chce spławić wraz z ich kioskami...

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Zobacz więcej: [1]      «      81   |   82   |   83   |   84   |   85      »      [90]