Mińsk MazowieckiMechanicy u prezydenta

Uczniowie Mechanika jeszcze nigdy nie mieli okazji gościć w Pałacu Prezydenckim w Warszawie na specjalne zaproszenie jego kancelarii. A jednak w poniedziałek 23 czerwca w Ogrodach Pałacu Prezydenckiego w Warszawie odbyło się uroczyste spotkanie, w którym uczestniczyli mińszczanie

Słodkie złudy

Mechanicy u prezydenta / Słodkie złudy

Wizyta była wynikiem uczestnictwa w konkursie 2014! Młodzi dla Wolności. Młodzież odebrała z rąk doradcy Prezydenta RP Jana Lityńskiego podziękowanie za udział w konkursie, w którym uczestniczyło ponad 400 szkół z całej Polski. By tak się stało, cytując słowa Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego musiał być upór, żeby powstać, i znów iść i dojść do celu.
Właśnie 30 kwietnia 2014 roku zakończył się konkurs „2014! Młodzi dla Wolności” pod patronatem Kancelarii Prezydenta RP, Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ośrodka Rozwoju Edukacji. Nagrodą było uroczyste spotkanie wszystkich laureatów konkursu z Prezydentem RP Bronisławem Komorowskim. Gdy większość szkół w Polsce zapomniała już o swoich działaniach, Mechanicy zrealizowali jeszcze pozakonkursowe zadanie o wspólnej rocznicy - 25 lat od obrad Okrągłego Stołu w Warszawie i upadku Muru Berlińskiego.
Pozostało im już jedynie oczekiwanie na... nagrody. Gdy do 15 czerwca nie otrzymali żadnej informacji, podjęli ostatnie wyzwanie, tj. ustalenie wyniku. Znaleźli, ale wśród laureatów nie było ich szkoły. Na dodatek zabrakło klasyfikacji szkół biorących udział w konkursie. Laureatem województwa mazowieckiego wśród szkół ponadgimnazjalnych zostało X LO im. Królowej Jadwigi w Warszawie.
Po obejrzeniu projektu edukacyjnego warszawskiej szkoły, Mechanicy ulegli konsternacji. Mimo, iż z wynikiem się nie dyskutuje (tak ich poinformowali organizatorzy), byli zaskoczeni decyzją jury. Głównie wątpliwości związane były z zasadami, jakimi kierowała się komisja konkursowa przy ocenie projektu. Projekt wykraczał poza teren naszej szkoły i zaangażował sześć jednostek oświatowych z terenu powiatu. Został też wpisany również do programu 15 imprez jubileuszowych. Zgodnie z  regulaminem konkursu zawarli plan projektu i systematycznie były zamieszczane informacje o realizowanych działaniach z opisem, zdjęciami oraz filmami. W projekt zaangażowanych było, około stu uczniów przygotowując wyznaczone zadania z projektu. Każdy z etapów, zawierał inną formę pomysłu czy wartość artystyczną. Było również – zgodnie z regulaminem – podsumowanie i prezentacja projektu 4 czerwca 2014 r.
Nie godzili się więc z wynikiem, a do tego chcieli poznać opinię komisji konkursowej. Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Warszawie nie bardzo chciały z nami rozmawiać. Ostatnią szansą pozostała jedynie Kancelaria Prezydenta RP. Zadzwonili i o dziwo spotkali się z życzliwością i fachowością w udzieleniu informacji. Tak zmotywowani do dalszych działań wysłali jeszcze list drogą mailową. W czwartek późnym popołudniem mimo długiego weekendu odebrali pierwszą odpowiedź, z której wynikało, iż nie wszystko stracone. Następnego dnia otrzymali niesamowitą wiadomość – zaproszenie na spotkanie z prezydentem Bronisławem Komorowskim. I tak projekt, którego nie nagrodziła komisja, swoim rozmachem i mnogością niesamowitych pomysłów znalazł uznanie kancelarii prezydenta RP. Dzięki niej mogli spotkać się z obecnym autorytetem władzy państwowej. Coś co zdawało się nieosiągalne, stało się realne o wiele większym jeszcze wymiarze.
A jeśli ktoś nie wierzy i chciałby porównać działania obu szkół dla ułatwienia podajemy adres naszej szkoły www.mechanik.home.pl oraz www.xlowaw.x.pl. Obie z zakładkami Młodzi dla Wolności – namawia koordynator konkursu Janusz Zduńczyk.
Jak się więc okazało, nie tylko w PRLu dawaliśmy się nabierać władzy. Teraz jest jeszcze gorzej, bo rządzą nami... wybrani.
PS. Niestety, Mechanicy filmu z tej wizyty nie nakręcili.

Numer: 26 (873) 2014   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *