JakubówWiśniew rocznicowy

Tym, co odróżnia szkołę wiejską od szkoły w wielkim mieście jest fakt, że na jej wizerunek pracowały i pracują pokolenia uczniów. Dziś uczą się w niej dzieci, a nawet wnukowie pierwszych wychowanków, a jej absolwenci, bez względu na wiek, zawsze gotowi są do poświęcenia swojego czasu i wysiłku, aby ich szkoła była coraz piękniejsza, aby coraz lepiej wypełniała swoją, tak ważną dla tej społeczności lokalnej misję.

Misja pokoleń

I stało się, nadszedł 7 czerwca 2014 roku i godzina zero, czyli 11.30. Na ustawionych na dziedzińcu szkoły krzesłach zasiadają ministrowie marszałkowie, wójtowie, radni, sołtysi, patroni i byli dyrektorzy wiśniewskiej podstawówki - Julian Stosio, Franciszek Karkosa, Krystyna Dmowska i Genowefa Bankiewicz. Sa też nauczyciele i pracownicy, którzy szkole oddali wiele lat swojego życia. Było warto, by doczekać jej 50-lecia szkoły, czyli w budynku oddanym do użytku w 1964 roku...
Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru gospodarza uroczystości, a z nim SP w Wiśniewie, Mistowie, Jakubowie i Towarzystwa 7 Pułku Ułanów Lubelskich z Mińska Mazowieckiego Wnet czuwająca nad przebiegiem święta Marzanna Wiktorowicz poprosiła zebranych o uczczenie minutą ciszy pamięci osób związanych ze szkołą, które odeszły.
– Kończący się właśnie tydzień był szczególnie trudny dla mieszkańców Wiśniewa i wszystkich związanych z naszą szkołą. Nie ma już wśród nas wieloletniej nauczycielki i dyrektorki Marii Karkosy. Wcześniej pożegnaliśmy Aleksandra Wieczorka. Oboje zapisali się na kartach historii szkoły podstawowej w Wiśniewie i … stali się wieczni. Cześć ich pamięci – apelowała do zgromadzonych.
Szkoła w Wiśniewie to SZKOŁA PATRIOTYZMU, TRADYCJI I SZACUNKU, a jej znakiem rozpoznawczym jest tańczony przez uczniów od wielu lat na wszelkich uroczystościach polonez w choreografii Elżbiety Karlikowskiej. W dniu 50-lecia był to taniec pokoleń, bo najstarszy z tancerzy miał 18, najmłodszy 6 lat . W pierwszej parze szli Edyta Bartnicka i Piotr Kaim, którzy pierwszy raz tańczyli poloneza 10 lat temu.
W czasie jubileuszu szkoła w Wiśniewie została wyróżniona Medalem Pamiątkowym PRO MASOVIA za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego. Otrzymała też szereg gratulacji, dyplomów, prezentów i kwiatów od zaproszonych gości.
Indywidualnie zaś Elżbieta Karlikowska i Marzanna Wiktorowicz zostały nagrodzone przez Urząd Marszałkowski dyplomami uznania za wieloletnią pracę dydaktycznowychowawczą i zaangażowanie w działalność na rzecz placówki. Wyrazem wdzięczności dla byłych dyrektorów, nauczycieli i pracowników obsługi były wspaniałe bukiety i kwiaty wręczone im przez uczniów.
Jednym z najbardziej wzruszających momentów były podziękowania i życzenia złożone obecnej dyrektor Karolinie Pląsek przez Marzannę Wiktorowicz i Małgorzatę Kowalczyk w imieniu nauczycieli, pracowników obsługi, uczniów i rodziców z okazji dwudziestolecia pełnienia funkcji szefowej placówki.
Po części oficjalnej uczniowie szkoły przedstawili program artystyczny poświęcony jej historii, a zaprezentowały się działające przy KGW w Wiśniewie wokalne Wisienki, zaśpiewały specjalnie przygotowane pieśni.
Goście mogli obejrzeć wystawę zdjęć, odnaleźć swoje nazwisko na listach absolwentów, obejrzeć i za symboliczny grosik kupić płytę z prezentacją prawie 70-letnich dziejów szkoły.
Po powrocie z krainy wspomnień vipów ugoszczono na pierwszym piętrze budynku, a na boisku wiśniewiacy jedli grochówkę i pieczone kiełbaski. W cieniu, bo skwar dawał się wszystkim we znaki. Jak niektóre wspomnienia ujawnione już tylko w naszym reportażu filmowym. Warto obejrzeć...

Numer: 25 (872) 2014   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *