Powiat mińskiPowiat miński sesyjno-świąteczny

W czwartek 12 czerwca 2014 r. nastąpiła kumulacja świąt z okazji 15-lecia reaktywacji powiatu mińskiego. Jak z rogu obfitości wysypały się dyplomy, ordery, medale i krzyże zasługi, a po nich siedem honorowych tytułów i statuetek z napisem LAURA 2013

Honorne zasługi

Gośćmi sesji byli prof. Jerzy Stępień oraz wojewoda Jacek Kozłowski, a poza obecnymi członkami zarządu Powiatu i radnymi powiatu, uczestniczyli radni poprzednich kadencji, burmistrzowie i wójtowie miast i gmin, dyrektorzy oraz przedstawiciele wielu instytucji z terenu powiatu mińskiego, a także pracownicy starostwa powiatowego. Zebrani mieli okazję wysłuchać ciekawego wykładu prof. Jerzego Stępnia o historii i kulisach prac, które doprowadziły do odrodzenia polskich powiatów piętnaście lat temu. Wojewoda podkreślił zaś, że reaktywowanie powiatów pozwoliło odtworzyć tradycyjne rozwiązania administracyjne, które istniały w Rzeczypospolitej przez wiele wieków, a trwałość tych rozwiązań jest najlepszym argumentem na rzecz zasadności istnienia powiatów.
Podczas uroczystości wręczone zostały odznaczenia państwowe. Złotym krzyżem zasługi odznaczony został Mirosław Krusiewicz, srebrnymi - Henryk Księżopolski i Sylwester Zbrzezny, a brązowymi - Wojciech Dębski i Justyna Juszczak.
Były także medale za długoletnią służbę. Złote otrzymał Tomasz Górny, Ewa Nalazek, Sylwester Podniesiński, Krystyna Wilk i Janusz Zdzieborski, srebrne - Beata Stokowska i Maria Woźniak, a brązowy - Arkadiusz Wilk.
Ponadto starosta Tarczyński wyróżnił pamiątkowymi dyplomami pracowników starostwa oraz kierowników jednostek organizacyjnych, którzy rozpoczęli pracę w momencie utworzenia powiatu.
W drugiej części uroczystej sesji wręczono statuetki Nagród Powiatu Mińskiego LAURA 2013. Galę rozpoczął chór Scherzo pod dyrekcją Anny Sobolak-Pielichowskiej.
W XII edycji nagród za indywidualne lub zbiorowe osiągnięcia twórcze, sportowe, gospodarcze i społeczne służące rozwojowi i promocji powiatu mińskiego nagrodzono 6 podmiotów - i zbiorowo Mistrzostwa Ziemi Mińskiej w Halowej Piłce Nożnej, czyli puchary Co słychać?
Kogo jeszcze? Towarzystwo Salezjańskie Dom Zakonny w Mińsku Mazowieckim w nauce i oświacie, Franciszka Zwierzyńskiego w kulturze i sztuce, Stefana Bielawskiego w sporcie, Piotra Radzio w rozwoju przedsiębiorczości, prałata Władysława Szymańskiego w działalności społecznej na rzecz wspólnoty powiatowej i Andrzeja Abramowskiego z rolnictwa i ochrony środowiska.
Nie wszyscy nominowani byli zadowoleni, a absencja wielu z nich świadczy o przeciekach. Nie wiadomo, czy z kapituły przyznającej Laury, ale tak być nie powinno. Poza tym sama nominacja jest także wyróżnieniem.
Głos mieli jednak tylko laureaci, ale skorzystał z tego prawa tylko Stefan Bielawski, prałat Szymański i twórca najstarszej i najpopularniejszej mińskiej halówki czyli Zbigniew Piątkowski. Nie tylko dziękowali, co można zobaczyć i usłyszeć w naszym reportażu filmowym.

Numer: 25 (872) 2014   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *