Co słychać? - Artykuły

Artykuły

Marysia NIE na dzisiaj

Niestety, zmarła nasza stulatka Marianna Lewandowska. Nasza, bo przed rokiem odwiedziliśmy ją z kamerą, a jej życie i poglądy pokazaliśmy na naszych łamach i reportażu TV

Autor: (jaz)

Już emeryci…

Podczas uroczystej odprawy 7 stycznia 2020 kierownictwo mińskiej komendy oraz koleżanki i koledzy pożegnali czwórkę funkcjonariuszy, którzy przeszli na policyjną emeryturę

Autor: (jaz)

Dwójka rumieńców

Autostradowa dwójka nabiera wschodnich rumieńców. W realizacji jest trasa węzeł Lubelska i Konik oraz odcinek do obwodnicy Mińska o łącznej długości ponad 15 kilometrów, który kosztuje ponad 500 mln złotych.

Autor: (jaz)

Sprzętowi strażacy

Jednostki Ochotniczych Straż Pożarnych z terenu gminy Jakubów uzyskały dofinansowanie 14 tysięcy złotych na zakup sprzętu specjalistycznego. W sobotę 11 stycznia strażacy z Ludwinowa, Łazisk, Jakubowa i Wiśniewa odebrali go z rąk wójt Hanny Wocial i marszałek Ewy Orzełowskiej.

Autor: (jaz)

Swąd na prąd

Ruszył drugi nabór w ramach programu Mój Prąd. Dzięki kolejnym 600 mln zł dotacji na przydomowe instalacje fotowoltaiczne (PV) wygenerowana zostanie moc 700 MW. Nowością w programie jest strona mojprad.gov.pl, na której można sprawdzić status złożonego wniosku.

Autor: (jaz)

Kałuszyn dialogu

O tym, jak pasjonujący wymiar może mieć dialog, przekonali się ostatnio uczniowie SP w Kałuszynie. Wszystko za sprawą Forum Dialogu, czyli polskiej organizacji pozarządowej zajmującej się dialogiem polsko-żydowskim. To ona realizuje program edukacyjny Szkoła Dialogu, którego celem jest zapoznanie młodych ludzi z historią Żydów w Polsce oraz ich wkładem w społeczny, kulturalny i ekonomiczny rozwój kraju, a także ich własnych miejscowości.

Autor: (jaz)

Szpital do syta

Ponad sto lat funkcjonowania mińskiego szpitala to nie tylko historia lokalnej medycyny, ale przede wszystkim dzieje pracujących tam ludzi – lekarzy, pielęgniarek, diagnostów pozostałych pracowników medycznych i administracji. Początek roku był dobrym czasem na podsumowania i wspomnienia.

Autor: (jaz)

Zniszczyli mural

Murale nie tylko mówią o naszej historii, ale też ozdabiają miasto. Można dyskutować o ich wartości artystycznej, ale nie wolno ich niszczyć. Jednak prawdopodobnie w nocy z soboty na niedzielę 11-12 stycznia 2020 roku doszło do dewastacji muralu w przejściu podziemnym PKP w Mińsku. Jakiś wandal napisał tam białą farbą KIELAS CVEL.

Autor: (jaz)

Pierwsze piersi

Przed świętami nastąpiło uroczyste otwarcie pracowni mammografii w mińskim szpitalu. Sprzęt nowej generacji umożliwia wykrywanie już najdrobniejszych zmian w obrębie piersi, a co za tym idzie diagnostykę nowotworu w najwcześniejszym jego stadium. Ten sposób badania i obrazowania jest obecnie najbardziej zaawansowaną i najdokładniejszą metodą spośród znanych na świecie, która rewolucjonizuje wykrywanie nowotworów piersi.

Autor: (jaz)

Ring parkingowy

Działająca od dwóch lat mińska Strefa Płatnego Parkowania (SPP) powiększyła się ponad dwukrotnie. I stała się droższa ze względu na wzrost kosztów jej obsługi związanych z pracą kontrolerów oraz utrzymaniem parkometrów.

Autor: (jaz)

Mekka grafików

Ekonomik ma nową pracownię do projektowania graficznego. Będą z niej korzystać plastycy i technicy reklamy. Powstała dzięki wsparciu 67 tysiącami z powiatu mińskiego na 18 komputerów z oprogramowaniem graficznym. Do przecięcia symbolicznej wstążki dyrektor Zofia Wieczorek zaprosiła wicestarostę Witolda Kikolskiego, główną księgową Barbarę Światek i uczennicę Zuzannę Główkę z kl. IIIB. Pierwsze zajęcia prowadzone przez Agnieszkę Skorys poświęcili projektom okładki ulubionej lektury.

Autor: (jaz)

Kołbielski obwód

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy obwodnicy Kołbieli w ciągu DK50.

Autor: (jaz)

Bal na więcej

Wśród wielu balów karnawałowych ten jest zawsze wyjątkowy, czyli charytatywny. Na gości tegorocznego pod egidą Stowarzyszenia Możesz Więcej czeka wiele atrakcji. I tak zajazd Pod Dębem zapewni jak zwykle przepyszne jedzenie oraz drink bar. Fotobudka uwieczni wasze podobizny na zdjęciach, które będą was cieszyć i przypominać o świetnej zabawie. Reportaż fotograficzny przygotuje dla Was Art-Kris FOTO, a relację filmową MEDIAL Piątkowski.

Autor: (jaz)

Cichocki za Skrzyńską

Zmiany w radach gmin podczas kadencji są rzadkością, więc warto je dostrzegać. Tym bardziej, gdy następstwo dotyczy osób znanych, a nawet w jakiejś mierze zasłużonych. Takim jest Maciej Cichocki, który wszedł znowu do rady po rezygnacji Moniki Skrzyńskiej. Ustąpiła miejsce koledze, bo jej nowa funkcja rządowa nie pozwala na pracę w samorządzie lokalnym. Dziękowała więc radnym, a nawet władzom miasta za pięć lat napiętej współpracy. Nie żałuje niczego, choć chętnie posiedziałaby jeszcze na sesjach i to obok Maćka…

Autor: (jaz)

Więcej prezentów

Święta to najlepszy czas, by pokazać, że jesteśmy RAZEM. Tak więc jak co roku spotkali się w zajeździe Pod Dębem, by przeżyć tam kolejną Wigilię Stowarzyszenia Możesz Więcej. Towarzyszyli im pracownicy szkoły z Nowego Zglechowa, przyjaciele, wolontariusze, rodzice i dzieci. Była też wójt Hanna Wocial, która zabezpiecza SMW teren pod ośrodek opieki oraz mroziański proboszcz modlący się o zdrowie i pomyślność działań dla dobra społecznego.

Autor: (jaz)

Rozśpiewana wigilia

Już w niedzielę 15 grudnia w Mistowie mieszkańcy gminy Jakubów przeżywali nadchodzące Boże Narodzenie. Zagrała gminna orkiestra dęta, a wójt Hanna Wocial złożyła zebranym życzenia bożonarodzeniowe, korzystając z wiersza, Krystyny i Jana Kupców, którzy coroczne przysyłają kartę z rymowanymi życzeniami.

Autor: (jaz)

Zobacz więcej: 1   |   2   |   3   |   4   |   5      »      [163]