Co słychać? - Artykuły

Artykuły

Gry z piosenką

Powiatowy konkurs piosenki kabaretowej i teatralnej w GM-3 ma już siedmioletnią historię. Wcale nie burzliwą, choć na scenie działo się wiele. W tej edycji też niemało, ale trudno się oprzeć wrażeniu, że doznań mogło być znacznie więcej. Słusznie więc zauważył juror Stanisław Woźnica, że konieczna jest zmiana, a właściwie doprecyzowanie regulaminu. Nie tylko, może także nadanie konkursowi nowego przesłania i większej rangi.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Tablety za wiedzę

W piątek 22 marca Mechanik znowu świętował. Już tradycyjnie po dniu liczby ח nadszedł czas podsumowania już czwartego konkursu informatycznego Gim-bit o zasięgu powiatowym. Te wirtualne zmagania organizują nauczycielki przedmiotów informatycznych - Katarzyna Kupidura- Ostrowska i Annę Dąbrowską, kierując uwagę na uczniów szkół gimnazjalnych powiatu. Nie bezcelowo, bo w tym roku do konkursu zgłosiło się 37 drużyn z 17 gimnazjów Tablety.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Wkręceni w geografię

Miński Geomaniak to nie tylko konkurs weryfikujący wiedzę geograficzną uczniów. To penetracje nie do końca odkrytych krain jak Syberia, którą finaliści mogli smakować podczas tegorocznej, finałowej gali. Tylko raz, bo filmu z pokazu dra Tomasza Witesa drugi raz nie obejrzą. Takie są prawa nie geografii, a ekonomiki własności. Mimo lekkiego dysonansu i tak geografii było aż nadto.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Technika mistrzów

Sukcesy przychodzą niespodzianie i niekiedy parami. Tak się stało w ZS-1 przy ul. Budowlanej, kiedy technikum zostało laureatem prestiżowego konkursu na szkolę roku 2012 w branży placówek oświatowych. Drugim osiągnięciem jest trzecie miejsce reprezentacji szkoły w regionalnym etapie olimpiady wiedzy i umiejętności budowlanych.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Władze w skupieniu

W sobotę po raz pierwszy odbyło się nietypowe wydarzenie, które chyba na stałe zagości w mińskich kalendarzach. W Sanktuarium Matki Boskiej Hallerowskiej samorządowcy i inne osoby zaangażowane w życie publiczne mogli przeżywać Wielkopostny Dzień Skupienia. Gospodarzem tych rekolekcji był proboszcz ks. Marek Sędek, inicjatorami powiatowi radni, czyli przewodniczący Daniel Milewski i wicestarosta Krzysztof Płochocki, a gościem specjalnym biskup Marek Solarczyk.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Nie wszystkie umrą

Wyniki przeszczepiania narządów w Polsce są coraz lepsze. Mimo tego wciąż wzrasta liczba osób oczekujących na przeszczep. Jednocześnie wydłuża się czas oczekiwania na operację, a to stwarza zagrożenie dla życia tych ludzi. Tak nie musi być, więc trwa niekończąca się kampania na rzecz transplantacji, które mogłyby być i szybsze, i efektywniejsze. Po to, by po nas coś zostało w drugim człowieku.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Taneczne akrobatki

Kałuszyński zespół Eksplozja pojechał do Leszna na mistrzostwa Polski tancerek cheerleaders. Dziewczęta wystąpiły w bardzo trudnej, ale jednocześnie ogromnie ciekawej kategorii group stunt all girls, w dywizji cheer. Zaprezentowały bezpieczne układy akrobatyczne, które dały im czwarte miejsce w kraju.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Szlemy podwójne

Dzięki gościnności dyrektor Małgorzaty Beczek, która udostępniła pomieszczenia stołówki szkolnej, w niedzielę 24 marca odbyły się tam dwa turnieje brydżowe w ramach Grand Prix Mazowsza. Do południa dziewiąty raz walczono o puchar mińskiego starosty, a po obiedzie – szósty raz o puchar mińskiego burmistrza.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Pomoc z idei

Wschodni Klub Biznesu to całkiem nowy projekt skierowany do właścicieli firm świadczących niezależne usługi na lokalnym rynku Siedlec, Łukowa, Sokołowa, a ostatnio Mińska. Właśnie szefostwo East Business Club zorganizowało nad Srebrna spotkanie, aby – jak twierdzi – łączyć ludzi poprzez biznes i w biznesie. Wnioski gości niekoniecznie są zbieżne z intencjami organizatorów

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Słuszni mistrzowie

Orły z Halinowa, Orliki z Jeruzala, MOSiR z Mińska oraz także miński Grospol to zwycięskie zespoły tegorocznych 14 Mistrzostw Ziemi Mińskiej w Halowej Piłce Nożnej, czyli popularnej Halówki Co słychać? Dzięki nim mamy dosyt jakości, a frekwencja i 177 strzelonych goli daje nam pewność, że nadal jesteśmy największą imprezą sportową w powiecie, która w przyszłym roku będzie obchodziła kryształowa rocznicę.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Grobelny oskarżony

Dotychczas o Julianie Grobelnym pisano i mówiono tylko dobrze. Szczególnie o jego działaniach na rzecz polskich Żydów w Żegocie, której był pierwszym przewodniczącym. Dzięki nim otrzymał tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Jednak po okupacji Grobelny poszedł na współpracę z rządem PKWN i... umarł. Jednak kilka miesięcy jego rządów w powiecie mińskim to akty grabieży okolicznych majątków ziemskich, których właściciele zostali bezprawnie wyrzuceni ze swoich siedzib

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Nie ma, czyli jest...

Czyhanie na dyrektorkę, kiedy ta wróci do pracy po zwolnieniu lekarskim, by wręczyć jej zwolnienie z pracy, nadawanie statutu muzeum, którego nie ma i trzymanie w niepewności kupców na miejskim targowisku - to nie tylko sesyjne kurioza, które stają się normą. Na tyle niebezpieczną, że mogą doprowadzić do utraty odpowiedzialności i autorytetu władzy. A to początek bezhołowia...

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Kwiaty Tuwima

Korzystając z gościnności mińskiej MBP, 4 marca przeprowadzono IV Powiatowy Konkurs Recytatorski Polskiej Poezji i Prozy skierowany do uczniów szkół podstawowych. Tym razem organizatorki konkursu, nauczycielki Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Mińsku - Elżbieta Gajda, Beata Jerzak, Bożena Polkowska, Małgorzata Szczęsna, Agnieszka Wodzińska i Katarzyna Woźnica postanowiły zadedykować to święto literatury dziecięcej Julianowi Tuwimowi z powodu 60. rocznicy jego śmierci.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Konkursy na urodziny

W końcu lutego społeczność Szkoły Podstawowej nr 1 w Mińsku obchodziła dzień swojego patrona – Mikołaja Kopernika. Wyjątkowy wymiar nadała tegorocznemu Świętu Szkoły 540. rocznica urodzin wybitnego polskiego astronoma, co zaznaczył dyrektor Tomasz Ciechański, witając wszystkich nauczycieli, uczniów oraz zaproszonych gości zgromadzonych w sali gimnastycznej.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Tenderenda od przyrody

Uczeń klasy szóstej Szkoły Podstawowej im. B. Prusa w Kałuszynie Maciej Tenderenda został laureatem konkursu kuratoryjnego z przyrody, osiągając wysoki wynik 93,75%. Atutem sukcesu Maćka jest fakt, że był on jedynym laureatem z powiatu mińskiego

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Urząd do kontroli

Polityką personalną burmistrza Jakubowskiego zajmie się komisja rewizyjna rady miasta. Jeszcze nie teraz, bo złożony przez radną Milewską-Stasinowską wniosek przewodniczący Kulma zamroził do kwietniowej sesji. Nie poddał pod głosowanie, mimo zapisu w statucie miasta, że doraźne kontrole KR mogą być prowadzone bez uchwały rady, która ustala tylko plan roczny rewizji. Ostatnio komisja potraktował burmistrza ulgowo, ale tym razem może dojść do precedensu...

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Zobacz więcej: [1]      «      79   |   80   |   81   |   82   |   83      »      [90]