Co słychać? - Artykuły

Artykuły

Kwiaty Tuwima

Korzystając z gościnności mińskiej MBP, 4 marca przeprowadzono IV Powiatowy Konkurs Recytatorski Polskiej Poezji i Prozy skierowany do uczniów szkół podstawowych. Tym razem organizatorki konkursu, nauczycielki Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Mińsku - Elżbieta Gajda, Beata Jerzak, Bożena Polkowska, Małgorzata Szczęsna, Agnieszka Wodzińska i Katarzyna Woźnica postanowiły zadedykować to święto literatury dziecięcej Julianowi Tuwimowi z powodu 60. rocznicy jego śmierci.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Konkursy na urodziny

W końcu lutego społeczność Szkoły Podstawowej nr 1 w Mińsku obchodziła dzień swojego patrona – Mikołaja Kopernika. Wyjątkowy wymiar nadała tegorocznemu Świętu Szkoły 540. rocznica urodzin wybitnego polskiego astronoma, co zaznaczył dyrektor Tomasz Ciechański, witając wszystkich nauczycieli, uczniów oraz zaproszonych gości zgromadzonych w sali gimnastycznej.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Tenderenda od przyrody

Uczeń klasy szóstej Szkoły Podstawowej im. B. Prusa w Kałuszynie Maciej Tenderenda został laureatem konkursu kuratoryjnego z przyrody, osiągając wysoki wynik 93,75%. Atutem sukcesu Maćka jest fakt, że był on jedynym laureatem z powiatu mińskiego

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Urząd do kontroli

Polityką personalną burmistrza Jakubowskiego zajmie się komisja rewizyjna rady miasta. Jeszcze nie teraz, bo złożony przez radną Milewską-Stasinowską wniosek przewodniczący Kulma zamroził do kwietniowej sesji. Nie poddał pod głosowanie, mimo zapisu w statucie miasta, że doraźne kontrole KR mogą być prowadzone bez uchwały rady, która ustala tylko plan roczny rewizji. Ostatnio komisja potraktował burmistrza ulgowo, ale tym razem może dojść do precedensu...

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Open z kamerą

Nie mieliśmy wyjścia i znowu zagraliśmy najstarszą (od 1997 roku) i największą (ponad 12 tysięcy uczestników) w powiecie piłkarską halówkę tygodnika i telewizji Co słychać? Nie było wyjścia, bo nie mogliśmy opuścić naszych futsalowych zespołów, które co roku nas nie zawodzą.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Spaleni na pomoc

Wolontariat jest już na stałe wpisany w programy wychowawcze szkół, ale działania dobroczyńców są dzisiaj przede wszystkim odpowiedzią na rodzące się potrzeby. A tych zdaje się być coraz więcej, gdyż życie pisze dziwne i nieraz tragiczne scenariusze. Jak ten w rodzinie Konstantych z Kulek.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Parada przebojów

Konkurs piosenki obcojęzycznej w Siennicy wszedł w dorosłość i obrodził niespodziankami. Nie dość, że na scenie stanęło pół setki wykonawców, to organizatorzy postarali się o urodzinowy tort i obfite nagrody. Do tego młodzi artyści popisali się nie tylko talentami wokalnymi, ale i znajomością niekoniecznie anglosaskich i frankońskich języków. To była istna...

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Proste jest trudne

Corocznie wraz z przyjściem wiosny obserwujemy wypalanie traw i przydrożnych lub przydomowych chaszczów. To już nie incydentalny proceder a niechlubna tradycja, z którą od lat zmagają się strażacy. Dlatego komendant Ufnal apelował o bezwzględne przestrzeganie zasad p-poż. Miński starosta apelował zaś o nieupolitycznianie obrad rady. Pierwszy raz tak zdecydowanie i pierwszy raz upomniał radnego mazowieckiego Celeja, który proste sprawy zamienia w trudny do opanowania gniew.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Rżną na węglu

W jaki sposób składy węgla i firmy transportowe oszukują klientów? Nasz czytelnik i widz CsTV przez pięć okresów grzewczych przetestował ten problem, biorąc węgiel od około dziesięciu dostawców. Uzbierało się wiedzy na fakultet, ale na razie metody rżnięcia poznają nasi czytelnicy. Naprawdę warto przeczytać...

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Ratując maluchy

W ostatnich dniach można w Mińsku spotkać osoby zbierające podpisy pod wnioskiem o ogólnokrajowe referendum w ważnych sprawach oświatowych. Trwa właśnie akcja ratowania maluchów, do której w Mińsku włączyli się znani społecznicy. Jest wśród nich Dariusz Gąsior - wiceprzewodniczący ogólnopolskiego stowarzyszenia przedszkoli, wicestarosta Krzysztof Płochocki i Daniel Milewski - przewodniczący powiatowej komisji oświaty, kultury i sportu.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Zmienni na lepsze

Cztery mecze w finale i warszawsko-stanisławowski Ostropol został mistrzem tegorocznej ligi halowej piłki nożnej organizowanej od 14 lat przez TKKF Albartos, a właściwie przez Andrzeja Ryszawę. Cały czas w hali wojskowej, która wszakże ogranicza kibiców, ale jest niezawodna. Za rok będzie miała nowa nawierzchnię, a 16 ligę zagrają już w nowym obiekcie, który powstaje w jednostce żandarmerii.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Postna gala

Nie wiadomo, dlaczego wójt Piechoski opóźnił tegoroczną galę małżeńską do czwartku 21 lutego, ale wiadomo, że nie była to trafna decyzja. I to z dwóch powodów – postu uniemożliwiającego tańce, a także słabej frekwencji prawdopodobnie z powodu odstraszającej od wyjścia z domu pogody. Jednak obecne cztery pary otrzymały zasłużone medale i to w świetle fleszy i czujnego oka kamery...

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Kryzysowa praca

Można się było spodziewać, że rosnące do 2,5 miliona bezrobocie w kraju dosięgnie także powiatu mińskiego. I dosięgło... na tyle skutecznie, że przybyło nam w styczniu prawie 900 osób pozbawionych pracy, z których 730 jeszcze w grudniu miało pensje. To także o ponad 1000 bezrobotnych więcej niż w styczniu 2012 roku, a luty wcale nie był lepszy. Czy to silniejszy efekt przednówka, czy rzeczywiście idzie wielki kryzys...

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Parkowe ignoranta

Mamy zabytek wart szczególnej troski. Niestety, miński pałac i okalający go park nie mają szczęścia do gospodarzy i konserwatorów zabytków. Teraz szczególnie zabetonowana i zadrzewiona połać ziemi, którą zamienia się w nowe formy użytkowe bądź estetyczne. Tyle tylko, że nie mają one nic wspólnego z ochroną naszego dziedzictwa.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Miliony na biedę

Ośrodki pomocy społecznej kojarzą się z łataniem biedy, której z różnych przyczyn nie mogą pokonać potrzebujący. Nikt nie nazywa publicznej pomocy misją, choć pomaganie osobom i rodzinom w szczególnie trudnej sytuacji finansowej i życiowej nie jest ani łatwe, ani przyjemne. Ile trzeba mieć empatii i odpowiedzialności, by zmierzyć się ze społecznym dnem, wiedzą najlepiej pracownicy socjalni. Kadra mińskiego MOPS-u wie zaś, jak wydać ponad 12 milionów, które państwo, samorząd i Unia przeznaczają na walkę z biedą.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Ciepła nie zabraknie

To prawda, od 1 marca 2013 roku mińszczanie zapłacą mniej za ciepło. Niewielka to obniżka, bo średnio o 0,23% dla odbiorców z kotłowni węglowych oraz o 6,42% dla odbiorców gazowych z osiedla Anielina. Był jednak powód, by na temat ciepła w Mińsku porozmawiać z największym jego producentem. Jest nim Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, którym od 2006 roku zarządza Andrzej Ferdek. Prezes twierdzi, że ciepła mu wystarczy nawet w czasie największych mrozów, więc szuka nowych odbiorców.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Zobacz więcej: [1]      «      79   |   80   |   81   |   82   |   83      »      [89]