Co słychać? - Artykuły

Artykuły

Smogi do trwogi

Nie wiadomo do końca z jakiego powodu,ale w Mińsku rośnie liczba  czujników smogu. Nowe mierniki pojawiły się aż w czterech miejscach, tj. przy dwóch szkołach – Piątce i Szóstce, przy aquaparku na ul. Wyszyńskiego i na ul. Przemysłowej w sąsiedztwie ZDM.

Autor: (jaz)

Parada z flagą

Nie przemówienia i nie wiązanki kwiatów zdominowały mińskie obchody 101. rocznicy odzyskania naszej suwerenności. Antidotum na zimno była herbatka u Piłsudskiego ozdobiona wystawą zdjęć o zwyczajnie niezwyczajnym Marszałku. Wyświetlono film o przełomie 1918 roku, a najmłodsi mogli wykonać niepodległościowe przypinki czy składać skarbonki.

Autor: (jaz)

Jakubów Niepodległej

W Jakubowie uroczyste obchody 11 listopada rozpoczęły się nabożeństwem w kościele pw. św. Anny, a część artystyczna miała miejsce w hali sportowej SP w Jakubowie.

Autor: (jaz)

Olesin zabawy

W ostatnim czasie teren rekreacyjny w Olesinie przy ulicy Szklarniowej został wzbogacony o plac zabaw. Zadanie zostało sfinansowane ze środków gminy Dębe Wielkie oraz budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw 2019.

Autor: (jaz)

Robili czekoladę

Uczniowie klas II i IV Technikum Technologii Żywności wzięli udział w drugich z cyklu warsztatach cukierniczych. Tym razem uczniów szkolił Arkadiusz Natorski, Ambasador Callebaut z Akademii Czekolady Callebaut w Łodzi.

Autor: (jaz)

Mechanik nowości

W Mechaniku otwarto nowoczesną pracownię informatyczną składającą się z nowoczesnych jednostek komputerowych Apple iMac z tabletami graficznymi, z oprogramowaniem oraz urządzeniami peryferyjnymi.

Autor: (jaz)

Mury do figury

Mistów od 110 lat pachniał oświatą. Nawet wtedy, gdy szkoła mieściła się w prywatnym domu Witkowskich, a szczególnie, gdy wieś zakupiła i postawiła drewniany budynek o dwóch salach lekcyjnych. Jeszcze lepiej od 1949 roku, w którym pobudowano budynek służący do dzisiaj. I tak co 20 lat dobudowywali piętra, skrzydła, łączniki i sale, by wreszcie mieć nowoczesną i funkcjonalną szkołę…

Autor: (jaz)

Boska troska

W gminie Jakubów seniorów nie brakuje. Ba, statystyki notują ich największy odsetek populacyjny w powiecie mińskim. Władze z wójt Hanną Wocial nie mają więc wyjścia i dogadzają lokalnym emerytom. Motywują do zrzeszania się, organizują im wycieczki i spektakularne święta. Ostatnio w niedzielę 27 października zaprosiły ich na gminny dzień seniora…

Autor: (jaz)

Trasa pariasa

No to mamy bankruta, a co najmniej samorządowego pariasa. Skąd takie wnioski? Oto miński magistrat ogłosił ze łzami, że w 2020 roku będzie miał przynajmniej 12 mln zł mniej w budżecie miasta.

Autor: (jaz)

Winne kobiety

Do mińskiej biblioteki przyjechała Ałbena Grabowska, pisarka znana z ekranizacji Stulecia Winnych. O serialu jednak mówiła niewiele, koncentrując się na  swoich nowych książkach – Kościach proroka oraz Matkach i córkach.

Autor: (jaz)

Ślubne mundury

Jednoczyć wysiłki dla dobra szkoły, miasta i regionu. Pracować dla chwały i szczęśliwej przyszłości Polski – mojej Ojczyzny. Ślubujemy! Tak nam dopomóż Bóg – takie właśnie słowa uczniowskiej roty zabrzmiały w niedzielę 20 października w Dębem Wielkim.

Autor: (jaz)

Racje reklamacji

Powiatowa rzeczniczka konsumentów zorganizowała bezpłatne szkolenie o prawie konsumenckim dla przedsiębiorców. Przewodnim mottem był slogan, że reklamacja nie jest problemem, lecz najlepszym źródłem informacji.

Autor: (jaz)

Zarobili na parkowaniu

Radni mińscy poddali ocenie funkcjonowanie strefy płatnego parkowania i komunikacji miejskiej. Obie budzą nadal emocje. Część z nas jest zadowolonych, część uważa, że zarówno autobusy jak i parkowanie powinno być za darmo.

Autor: (jaz)

Stypendia rozdane

Starostwo mińskie nagradza najzdolniejszych uczniów stypendiami w wysokości 350 zł miesięcznie na okres 10 miesięcy. Tym razem takie gratyfikacje od  września 2019 r. do czerwca 2020 r. otrzymało 11 uczniów na łączną kwotę 38 500 złotych.

Autor: (jaz)

Zwierzaki do klaki

Szkole w Wielgolesie udało się uzyskać dofinansowanie przedsięwzięcia podejmowanego na rzecz dialogu i porozumienia w stosunkach polsko-rosyjskich. Tematem wiodącym była maksyma, że miarą człowieczeństwa jest nasz stosunek do zwierząt…

Autor: (jaz)

Tuzin papieża

Osią 12 dni papieskich były konkursy. W pierwszym na lapbook dotyczący papieskich pielgrzymek jury oceniło 55 prac z 15 szkół podstawowych. W kategorii kl. 1-4 jurorzy wyróżnili prace Wiktorii Szostak z Wielgolasu, Karoliny Rosochackiej ze Stojadeł, Zuzanny Mazur z Jakubowa, Amelii Wygas z Sulejówka, Rafała Płoszaja z Chobotu i Urszuli Tenderendy z Kałuszyna. Z klas 5-8 wyróżniono prace Pauliny Kujawskiej z Jakubowa, Hanny Bodo z Salezjan, Kariny Kolińskiej z Brzózego, Marii Berskiej z Kałuszyna i Karoliny Kudlak z mińskiej SP-2.

Autor: (jaz)

Zobacz więcej: 1   |   2   |   3   |   4   |   5      »      [160]