Co słychać? - Artykuły

Artykuły

Hity po błocie

Podobno takiej frekwencji jeszcze w Halinowie na święcie miasta nie było. Mimo deszczu i placu pełnego błota, przed sceną w czasie koncertu zespołu Weekend zgromadziło się ok. trzech tysięcy fanów Radka Liszewskiego. Właściwie fanek, by na żywo zaśpiewać z gwiazdorem największy hit Ona tańczy dla mnie. Nie było miejsca na harce, ale i tak rozgrzali się wspólnym śpiewem i gimnastyką czyli falowaniem rękami na każda prośbę discopolowca.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Majowe pętle

Majowe kryterium uliczne to dla kolarzy V-MAX wydarzenie ważne i stresujące. Musieli sprostać podwójnemu zadaniu - godnie pełnić rolę gospodarzy imprezy, a jednocześnie jak najlepiej wypaść w konfrontacji z rywalami. W wielu wyścigach nie mieli szans, a w kilku stracili je na własne życzenie.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Scena jak życie

Kwiecień to w Mariance święto teatru. Wymyślony przed siedmiu laty przegląd sceniczny miał mieć gminny zasięg i gromadzić w raju Melpomeny aktorów szkół podstawowych. Miał wtedy godnego patrona – wójta Dąbrowskiego i wydawało się, że po zmianie władzy upadnie. Jednak dyrektor SP Jolanta Rosołowska nie poddała się i wciąż zapraszała na mariankową scenę gminnych artystów.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Laurem na zdrowie

W kwietniu szósty raz mazowieccy producenci tradycyjne żywności walczyli o nagrody marszałka Mazowsza. Tegoroczny Laur zdobyło 16 produktów. Wśród laureatów zdecydowanie przeważały różnego rodzaju słodkości i alkohole, ale jest także sójka mazowiecka, salceson wizytowy i rodzynek – czosnek, oczywiście spod Latowicza.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Cztery muzy maniaka

Cztery dni celebracji twórczości artystycznej rozpoczęły się 15 kwietnia – w Światowy Dzień Sztuki, który był świetną okazją do otwarcia na różnorodne przejawy twórczości. A było ich cztery – plastyka, teatr, taniec i śpiew – i za każdą każdy mógł otrzymać statuetkę Kulturomaniaka. W organizację przeglądu GCK zaangażowało 7 osób. To minimum, by obsłużyć 1604 uczestników przez 32 godziny trwania konkursów i wypisania laureatom 538 dyplomów. Do tego doszło 13 jurorów, którzy musieli potrafić ocenić artyzm przedszkolaków i seniorów.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Walka na zmysły

Od 10 lat gimnazjaliści mają niepowtarzalną szansę spotkania z pełną ofertą szkół średnich i być może swoimi przyszłymi koleżankami i kolegami. Wszystko pod jednym dachem, więc przyjeżdżają do Mińska w różnym czasie, by móc wybrać liceum czy technikum w tłoku, a zmysłowo.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Cnoty despoty

To miała być nieprzyjemna sesja dla burmistrza Jakubowskiego, któremu trójka radnych z koalicji uchwałodawczej chciała urządzić doraźną kontrolę wydatków i polityki zatrudnienia. Lękała się tylko o zachowanie radnych z Mińskiego Forum. Tymczasem Marcinek na zmianę z POwcami namawiał koleżków, by głosowali za kontrolą, która na pewno nie ujawni niczego, prócz niecnych celów Krysi, Roberta i Tadka. Gdy tak się stanie, trójka żądnych sensacji musi go publicznie przeprosić, a może nawet dać buzi...

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Centrum żalu i nadziei

W ramach reformy powiatowej oświaty połączono w jedno dwa centra kształcenia - CKU i CKP, czyli ustawiczne z praktycznym. Za taką nową wersją byli wszyscy, ale nie zgadzali się na utratę bazy dydaktycznej. Decyzja rady powiatu była jednak nieodwołalna, a nowy oświatowy twór musiał zaczynać niemal wszystko od początku.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

13 szczęścia

Wydawałby się, że jeden z najludniejszych powiatów Mazowsza ma aspiracje wejścia do pierwszej dziesiątki, a okazało się, że 13 miejsce to na razie szczyt możliwości i radości z dopędzenia Siedlec, choć tak w ogóle to je pokonaliśmy i w rankingu SP, i w klasyfikacji gimnazjów. To sytuacja nie do pojęcia, ale takie są już te sportowe niuanse...

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Z dzieci na medal

Nie była to huczna uroczystość, bo nie wszystkie pary dojechały i nie przygrywała żadna kapela. Nie było nawet wójta Witczaka, który w ostatniej chwili musiał konferować z dala od gminy, ale na rzecz jej mieszkańców. Zastąpił go sekretarz Czesław Mazek w asyście szefowej USC Marty Rogali i przewodniczącego rady Andrzeja Kopacza. Jednak złote gody w Stanisławowie wyróżniły się... nieprzeciętną demografią.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Sztuki odkryte

Co roku relacjonujemy wernisaż wystawy prac dyplomowych licealistów mińskiego Plastyka, ale w tym roku uroczystość była szczególna. Na pewno nie z powodu przeciętnych medialnie rysunków, obrazów i rzeźb, a z racji patrona. To pierwszy od 20 lat rocznik LSP, który w końcowym okresie nauki tworzył pod opieką mistrza romantycznej grafiki i drewnianej architektury. Tworzył, by – jak czytamy w przewodniku – odkryć swoje pasje.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Ekonom ojczysty

Mało kto wie, że w powiecie są organizowane konkursy polonistyczne z pisarzem lub poetą w roli patrona. Trzecia edycja tego przedsięwzięcia poświęcona była życiu i twórczości Adama Mickiewicza, o którym przeciętny chlebojad wie, że wielkim poetą był, bo stworzył Pana Tadeusza i obdarzył nas Dziadami.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Pożar do kariery

Już 36 raz uczniowie walczyli w turnieju wiedzy pożarniczej, choć straże pożarne z ogniem mają coraz mniej do czynienia. Dzisiaj to raczej jednostki ratunkowe, a niekiedy medyczne. Nazwa jednak zobowiązuje, co utrwalają co roku autorzy pytań, jurorzy i sami uczestnicy. Wielu z nich już chodzi w strażackich mundurach, inni wiążą ze strażacką służbą swoją karierę i pieniądze. Na razie jednak poznają tajniki strażackiej służby i rozwiązują testy przeciwpożarowej wiedzy.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Syrenki w pałacu

Co jest w poezji, że mimo ery tabletów i papki internetowej, nadal młodzi chcą ja recytować. Przecież nie z powodu skromnych nagród czy chwilowej sławy medialnej. Może rzeczywiście liryka ma moc ponadczasową i walory nie do zabicia przez najdziwniejszą technologię. Oczywiście tą najlepszą, która niekoniecznie wybierają uczestnicy konkursów recytatorskich...

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Listopad w kwietniu

W niedzielę 7 kwietnia Dębe Wielkie upamiętniło 182 rocznicę bitwy pod tą osadą, w trakcie której zasłynęła walecznością piechota, kawaleria i szwadron karabinierów, czyli żandarmów. Właśnie ci ostatni ze szczególną pieczą wystawiają przed pamiątkową tablicą u bramy kościoła kompanię honorową, orkiestrę i poczet sztandarowy. Tylko on uczestniczy w epitafijnej mszy, którą w tym roku odprawił dębski proboszcz Henryk Zaraś z kapelanem żandarmów płk Andrzejem Molendowskim

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Pisankowa zguba

Jak pamiętamy, w poprzednim numerze pisaliśmy o talentach, któr można było podziwiać przed Świętami Wielkanocnymi podczas rozdawania nagród za najpiękniejszą pisankę wielkanocną. Ogłosiliśmy zwycięzców jury, ale nie mogliśmy ustalić adresu naszej faworytki, Dominiki Adamczyk. Wszystko przez ochronę danych osobowych, którą pracownicy MDK stawiają ponad potrzeby medialne, a nawet zdrowy rozsądek.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Zobacz więcej: [1]      «      77   |   78   |   79   |   80   |   81      »      [89]