Powiat mińskiRanking pobożności

Data badania praktyk niedzielnych Polaków w 2014 została wyznaczona na niedzielę 19 października. Liczeniem obejmujemy wszystkich obecnych na Mszy św. od 7 lat wzwyż, przy czym osobno należy policzyć mężczyzn (w tym chłopców w wieku szkolnym) oraz kobiety (w tym dziewczynki w wieku szkolnym). Liczenie należy przeprowadzić przed lub po każdej Mszy św. za pomocą starszych ministrantów lub innych osób godnych zaufania – zaleca ISKK czyli Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego. Zapewne proboszczowie już ogłosili pogotowie religijne, ale na jego efekty poczekamy kilka miesięcy. Tymczasem podajmy wyniki próby ubiegłorocznej...

Swary z wiary

Ranking pobożności / Swary z wiary

Od początku lat ’90 obserwuje się z roku na rok niewielki, ale systematyczny, spadek wskaźnika dominicantes, czyli uczęszczania na niedzielną Mszę św. W roku 2013 wskaźnik ten wyniósł 39,1 procent. Zatem po raz pierwszy od 1980 roku, spadł poniżej 40 procent i dotyczy niemal równomiernie wszystkich diecezji w Polsce. Oznacza to, proces ogólnopolski, a w konsekwencji fakt, że w ciągu ostatnich 10 lat grupa osób praktykujących regularnie zmniejszyła się o niemal 2 miliony osób. Wskaźnik communicantes natomiast w roku 2013 wyniósł 16,3 procent, co oznacza wzrost liczby osób przystępujących do Komunii św. Polacy rezygnujący z uczęszczania na niedzielną Eucharystię nie przestają identyfikować się z Kościołem katolickim i pozostawać przywiązani do wiary. Wydaje się, że są to przede wszystkim osoby deklarujące się jako wierzące, ale nie praktykujące. Przekazana im wiara okazuje się zbyt mało pogłębiona wobec konkurencyjnych wartości konsumpcyjnych i czasu wolnego. Zbyt słabo ugruntowane duchowo praktyki ulegają erozji, stając się coraz mniej regularne, aż do całkowitego zaniku i zaprzestania praktykowania.

Pojawiają się nowe style świętowania niedzieli, które nie opierają się na identyfikacji ze społecznością lokalną, a nawet z rodziną. Istotniejszą rolę odgrywają w nich więzi towarzyskie, spędzanie czasu na wypoczynku, w gronie znajomych przed telewizorem oraz – nowe cudo – w tzw. galeriach handlowych. Diecezja warszawsko-praska z wynikiem 31,4 proc. dominicantes oraz 14,6 proc. comunicantes nie dorównuje średniej krajowej. Różnie jest także w jej dekanatach i parafiach, co przedstawiają nasze rankingi. Musieliśmy za nie pierwszy raz zapłacić, bo ISKK przeszło na komercję. Każdy może odnaleźć swoje miejsce w szeregu pobożności, a my zwracamy tylko uwagę, że w zwycięskim Jakubowie liczba uczęszczających na msze równała się liczbie nie tylko ochrzczonych, ale wszystkich mieszkańców parafii. Oznacza to, że proboszcz ma tak niesamowity wpływ na ludzi, że zbiera na tacę także od innowierców, niewierzących i apostatów. Teraz, jak inni proboszczowie będzie musiał uczciwie odpowiedzieć na pytanie, czy w ciągu ostatnich trzech lat doznał jakiejkolwiek formy dyskryminacji ze względu na bycie księdzem, typu obraźliwe komentarze, pobicia itp. Pytania dotyczą także dyskryminacji katolików, profanacji świętych miejsc i... asystentów pastoralnych. Parafian też to dotyczy, ale głównie powinni zrobić przyjemność proboszczom i sobie głosując nogami za podniesieniem pobożności swojej wspólnoty.

Numer: 42 (889) 2014   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *