Co słychać? - Artykuły

Artykuły

Znoje rozwoju

Powiaty weszły już w trzecią dziesiątkę istnienia, ale nie stały się opoką lokalnego rozwoju. Przy ograniczonych dochodach własnych i wielu zadaniach zleconych stały się bardziej jednostkami administracyjnymi niż samorządowymi. Na zmiany się nie zanosi, ale muszą funkcjonować, a nawet snuć plany na przyszłość. Najważniejsza jest strategia rozwoju, a ta kończy się właśnie w bieżącym roku…

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Odpady na raty

Opłaty za odbiór odpadów komunalnych zaczynają uderzać po kieszeni każdego mieszkańca powiatu mińskiego. Jednak nie wszystkich dotykają w sposób jednakowy, bo zróżnicowanie w stawkach między gminami osiągnęło niespotykany wcześniej poziom. Mają jednak jedną wspólną cechę – wszystkie szybciej lub wolniej rosną…

Autor: Łukasz Kuć

Filatropia nie utopia

To był bal nad bale – komentowali uczestnicy tej bardzo charytatywnej zabawy, którą od kilku lat organizuje zarząd stowarzyszenia Możesz Więcej. Idea zrodzona wraz z postanowieniem budowy domu dzieciom niepełnosprawnym nie umarła, bo przecież ich dorosłe dzieci muszą mieć swój całodobowy azyl. Cel jest coraz wyraźniejszy i przybliża się wraz ze wzrastającą hojnością darczyńców…

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Filia nie przejdzie

W gminie Jakubów od jakiegoś czasu trwa dyskusja na temat oświaty. Związana jest z rosnącymi kosztami, jakie musi ponosić samorząd w związku z funkcjonowaniem szkół. Lawinowo rosnące wydatki sprawiły, że wśród lokalnych rządzących pojawiła się koncepcja przekształcenia szkoły w Jędrzejowie Nowym w filię placówki w Jakubowie…

Autor: Łukasz Kuć

Poszli w dorosłość

Tym razem nie w szkolnych murach, ale w sali balowej w Woli Duckiej uczniowie mińskiego Mechanika świętowali w symboliczne 100 dni do matury. Młodzież z pięciu klas technikum polonezowym krokiem weszła w okres, który doprowadzi ją do dorosłości…

Autor: Łukasz Kuć

Kuszą, gdy świntuszą

Panie Redaktorze… Wprawdzie do święta kobiet jeszcze miesiąc, ale już teraz warto się zastanowić, jak się należycie do 8 marca przygotować. Jeśli nie zrozumiemy nowych trendów społecznych i kulturowych, możemy żałować nie tylko zachowań, ale i słów. Chodzi nie tylko o żarty, które lubimy opowiadać w męskim towarzystwie. Może się okazać, że przez nasze zainteresowania zostaniemy męskimi szowinistami, którzy chcą wszystkimi sposobami dokuczyć kobietom…

Autor: Wasz DONOSiciel

Zdrowie w budowie

Dyrektor Mariusz Martyniak jest optymistą. Mimo licznych problemów i zadłużenia szpitala twierdzi, że SP ZOZ w Mińsku to przede wszystkim ludzie, którzy tworzą zgrany zespół.

Autor: (jaz)

Mroza prognoza

Nie można przywiązywać się do stereotypów… Nawet mińscy radni potrafią się zmieniać, o czym świadczą ich ostatnie decyzje podatkowe i budżetowe. Kto wie, czy do najbardziej tajemniczych nie należy radny Mróz i to nie tylko w czasie swoich wystąpień sesyjnych.

Autor: (jaz)

Wierny Pomierny

Arkadiusz Pomierny miał tylko 60 lat… Pomimo ciężkiej, nieuleczalnej choroby walczył i się nie poddawał. Wierzył, że terapia przyniesie efekty i wróci do szkoły. Tak się niestety nie stało i zmarł 2 lutego, zostawiając rodzinę i przyjaciół w bólu.

Autor: (jaz)

Tańce jak grzańce

Tancerze Studia Tańca La Flaca znowu zaprezentowali się mińszczanom. W niedzielę 2 lutego najpierw o 16.00 tańczyły dzieci i młodzież, a po 18.30 sami mistrzowie. To oni reprezentowali studio w różnych stylach tanecznych, byli nagrodzeni i wyróżnieni na międzynarodowych konkursach i festiwalach.

Autor: (jaz)

Nowa i dobra

Dotychczas dobrzanie szli po pierwszą pomoc lekarską do starego budynku gminnego przy ul. Kilińskiego. Tam władze gminy zamierzają zorganizować ośrodek opieki medycznej przy udziale mińskiego SP ZOZ, więc siłą rzeczy doktor Jolanta Czerniawska musiała szukać nowej siedziby.

Autor: (jaz)

Ferie w ruchu

Miński MOSiR właśnie skończył przyjmowanie zgłoszeń do udziału w nieodpłatnych zajęciach feryjnych. Jak zwykle chętnych nie brakowało, a największym wzięciem cieszą się zajęcia z pływania dzieci w wieku 9-11 i 7-8 lat. Dzieci w wieku 7-12 odwiedzą bazę survivalową w Jędrzejowie Nowym, a tenis dla początkujących skierowany jest do 6-8-latków i 9-11-latków.

Autor: (łk)

Kupując telewizor...

W 2013 roku dotychczasowy system nadawania sygnału telewizyjnego w Polsce zmienił się na nowoczesny, cyfrowy DVB-T. Miliony Polaków musiały kupić sobie albo nowy telewizor, albo specjalną przystawkę przetwarzającą sygnał cyfrowy.

Autor: (jaz)

Kaplica dla parafii

Mieszkańcy Turku w gminie Jakubów postanowili uporządkować stan prawny kaplicy, która znajduje się we wsi. Przeznaczyli fundusz sołecki na jej remont, a także przeprowadzenie zmiany właściciela. Z rąk osoby prywatnej działka z kaplicą trafi do gminy, a ta przekaże ją następnie parafii mariawickiej w Wiśniewie.

Autor: (łk)

Dobrzańskie olimpijki

Pod koniec stycznia w sali konferencyjnej urzędu gminy w Dobrem miała miejsce Gminna Olimpiada Wiedzy o Wiejskim Gospodarstwie Domowym i Przedsiębiorczości. Organizatorem był jak zwykle Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

Autor: (łk)

Budowlanka politechniczna

Tym razem porozumienie z Politechniką Warszawską zawarł nie Mechanik, a Budowlanka. Współpraca z Wydziałem Inżynierii Lądowej ma na celu podjęcie działań zmierzających do poprawy stanu ilościowego i jakościowego kształcenia.

Autor: (jaz)

Zobacz więcej: [1]      «      3   |   4   |   5   |   6   |   7      »      [754]