DRODZY CZYTELNICY

Afrykański imigrant przez 5 lat pracował jako wolontariusz w diecezji w Nantes. Księża zapewniali mu wyżywienie i dach nad głową. Z wdzięczności podpalił katedrę… To nie żart, a znak czasów wyuzdanej poprawności. A trzeba – jak namawiał Słowacki – odpowiednie dać rzeczy słowo. Tak więc powiedzmy jasno – to murzyńska bestia spaliła sakralny zabytek. Są także białe i skośnookie bestie, więc nie rzecz w kolorze skóry, a wychowaniu i charakterze. Rzecz w tym, kto obecnie jest w stanie tak oszlifować młodych, by jak warszawscy powstańcy z honorem walczyli o podstawowe wartości…

Upiory honoru

DRODZY CZYTELNICY / Upiory honoru

To nie herezja, a ku pokrzepieniu serc… Tak, wiele złego doświadczyliśmy w naszej historii, ale może właśnie w tej ustawicznej niepewności i gotowości do obrony wykształciliśmy w sobie cechy nieznane innym nacjom. Nie wszystkie pozytywne, ale na pewno polskie cechy narodowe bywają zaskakujące dla obcych. Narzekają oni na nasze przywary jak ksenofobia, kombinowanie, narzekanie, nadmierna bezpośredniość, wręcz niegrzeczność. Do tego dochodzi nasz odwieczny pesymizm i krytykowanie innych. Nie taki jednak Polak zły, jak go malują. Mamy coś, co inni doceniają czy wręcz uwielbiają. Ale od początku, czyli naszej kreatywności i elastyczności.

Polacy potrafią odnaleźć się w wielu, nawet ekstremalnych sytuacjach i kreatywnie poszukują możliwości, które potrafią przekuć w sukces. Ten duch walki, poczucie niezależności przy jednocześnie wysokim stopniu elastyczności to w dużej mierze zasługa zaborów, a potem PRL-u. To trudności wyzwalały w nas wolę szukania rozwiązania, a kiedy przyszła wolność, rzuciliśmy się w wir pracy.
Kto wybrał własną firmę, ten wygrał, ale tylko wtedy, gdy nie zabrakło mu ambicji i determinacji. Leniwym kombinatorom nie pomogła nawet wolność.
Praca i poświęcenie nie zrujnowały w nas gościnności i wartości rodzinnych. Kto bywał za granicą, ten wie, że to od nas można uczyć się lojalności i otwarcia na drugiego człowieka. Naszą największą wartością jest rodzina. Celebrowanie tradycji wzmacnia więzi i kształtuje charakter, natomiast w chwilach słabości zapewnia nam poczucie przynależności.
Polskie wartości rodzinne, szacunek do matek i ich troskliwość są niemal legendarne. A jednak rzadko wyrastamy na maminsynków trzymających się kiecki do starości.

Od Polaków na pewno można uczyć się motywacji do nauki języków obcych. Według danych KE, Polska jest jednym z bardziej przedsiębiorczych państw UE i najlepiej władających językiem angielskim narodów na świecie.
Nie tylko chętnie uczymy się języków, ale także jakiejkolwiek wiedzy teoretycznej i praktycznej. Ta ogromna otwartość na edukację jest na pewno warta naśladowania przez inne narody.
A wiedza wiedzie wprost do zaradności i bogactwa. Reglamentacja towarów nauczyła nas oszczędności i umiejętności radzenia sobie w każdej sytuacji. Polak potrafi, a jeśli ma problem, to szybko dojdzie, jak go rozwiązać.

To nie panegiryk, a opinie o nas wśród oświeconych przedstawicieli innych narodów. Martwi ich tylko nasz patriotyzm, bo przez niego nie mogą nas łatwo kupić. Próbują więc nas podzielić. Ale od czego jest nieufność wobec podstępnych działań naszych wrogów, którzy tylko udają przyjaciół. W czasach zarazy i terroryzmu, nasza kulturowa jednorodność jest nie do przecenienia…

Numer: 31/32 (1191/1192) 2020   Autor: Wasz RedaktorKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *