Co słychać? - Artykuły

Artykuły

Pierwsze piersi

Przed świętami nastąpiło uroczyste otwarcie pracowni mammografii w mińskim szpitalu. Sprzęt nowej generacji umożliwia wykrywanie już najdrobniejszych zmian w obrębie piersi, a co za tym idzie diagnostykę nowotworu w najwcześniejszym jego stadium. Ten sposób badania i obrazowania jest obecnie najbardziej zaawansowaną i najdokładniejszą metodą spośród znanych na świecie, która rewolucjonizuje wykrywanie nowotworów piersi.

Autor: (jaz)

Ring parkingowy

Działająca od dwóch lat mińska Strefa Płatnego Parkowania (SPP) powiększyła się ponad dwukrotnie. I stała się droższa ze względu na wzrost kosztów jej obsługi związanych z pracą kontrolerów oraz utrzymaniem parkometrów.

Autor: (jaz)

Mekka grafików

Ekonomik ma nową pracownię do projektowania graficznego. Będą z niej korzystać plastycy i technicy reklamy. Powstała dzięki wsparciu 67 tysiącami z powiatu mińskiego na 18 komputerów z oprogramowaniem graficznym. Do przecięcia symbolicznej wstążki dyrektor Zofia Wieczorek zaprosiła wicestarostę Witolda Kikolskiego, główną księgową Barbarę Światek i uczennicę Zuzannę Główkę z kl. IIIB. Pierwsze zajęcia prowadzone przez Agnieszkę Skorys poświęcili projektom okładki ulubionej lektury.

Autor: (jaz)

Kołbielski obwód

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy obwodnicy Kołbieli w ciągu DK50.

Autor: (jaz)

Bal na więcej

Wśród wielu balów karnawałowych ten jest zawsze wyjątkowy, czyli charytatywny. Na gości tegorocznego pod egidą Stowarzyszenia Możesz Więcej czeka wiele atrakcji. I tak zajazd Pod Dębem zapewni jak zwykle przepyszne jedzenie oraz drink bar. Fotobudka uwieczni wasze podobizny na zdjęciach, które będą was cieszyć i przypominać o świetnej zabawie. Reportaż fotograficzny przygotuje dla Was Art-Kris FOTO, a relację filmową MEDIAL Piątkowski.

Autor: (jaz)

Cichocki za Skrzyńską

Zmiany w radach gmin podczas kadencji są rzadkością, więc warto je dostrzegać. Tym bardziej, gdy następstwo dotyczy osób znanych, a nawet w jakiejś mierze zasłużonych. Takim jest Maciej Cichocki, który wszedł znowu do rady po rezygnacji Moniki Skrzyńskiej. Ustąpiła miejsce koledze, bo jej nowa funkcja rządowa nie pozwala na pracę w samorządzie lokalnym. Dziękowała więc radnym, a nawet władzom miasta za pięć lat napiętej współpracy. Nie żałuje niczego, choć chętnie posiedziałaby jeszcze na sesjach i to obok Maćka…

Autor: (jaz)

Więcej prezentów

Święta to najlepszy czas, by pokazać, że jesteśmy RAZEM. Tak więc jak co roku spotkali się w zajeździe Pod Dębem, by przeżyć tam kolejną Wigilię Stowarzyszenia Możesz Więcej. Towarzyszyli im pracownicy szkoły z Nowego Zglechowa, przyjaciele, wolontariusze, rodzice i dzieci. Była też wójt Hanna Wocial, która zabezpiecza SMW teren pod ośrodek opieki oraz mroziański proboszcz modlący się o zdrowie i pomyślność działań dla dobra społecznego.

Autor: (jaz)

Rozśpiewana wigilia

Już w niedzielę 15 grudnia w Mistowie mieszkańcy gminy Jakubów przeżywali nadchodzące Boże Narodzenie. Zagrała gminna orkiestra dęta, a wójt Hanna Wocial złożyła zebranym życzenia bożonarodzeniowe, korzystając z wiersza, Krystyny i Jana Kupców, którzy coroczne przysyłają kartę z rymowanymi życzeniami.

Autor: (jaz)

Proza 30-lecia

Seniorzy pamiętają niemal wszystko. A jak opiszą ostatnie 30 lat w ich gminie? Właśnie już 26 stycznia br. pokażą swe talenty w Mistowie.

Autor: (jaz)

Niewinni, choć inni

Dzień bez barier Marlena Jackiewicz stworzyła z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Przedsięwzięcie zostało przygotowane dla wszystkich mieszkańców, którzy mają wpływ na życie i rozwój osób z niepełnosprawnością. W czasie akcji charytatywnej w Zajeździe pod Dębem w miejscowości Chrośla, swoją działalność zaprezentowało 10 instytucji opiekuńczych i wspierających. A na scenie szaleli artyści…

Autor: (jaz)

Fety rakiety

Hobby może wyzwalać niecodzienne emocje. Może pobudzać do czynienia dobra, czyli inwestowania w rzeczy nie przynoszące korzyści ekonomicznych. Tak się zadziało z pierwszym w mieście, a może i w regionie klubem sportowym Masters, który powstał z miłości do rakietek i wzmocnienia prestiżu ich fanów...

Autor: (jaz)

Dąb ni w ząb

Niestety, podmińscy radni nie zajmą się wielkim dębem w Iłówcu, który ma prawie 6 metrów w obwodzie. Nasz artykuł o potrzebie otoczenia go opieką konserwatorską stał się przyczyną dyskusji podczas ostatniej sesji rady gminy.

Autor: (jaz)

Mądrzy przed szkodą

W gminie Kałuszyn do złotych godów doczekało 12 małżeństw, czyli Lucyna i Franciszek Chrościccy, Honorata i Jan Chróścikowie, Marianna i Józef Dąbrowscy, Elżbieta i Jerzy Jędrzejewscy, Stanisława i Józef Mroczkowie, Stanisława i Czesław Orlińscy, Janina i Ryszard Wąsowscy, Maria i Sylwester Wąsowscy, Marianna i Janusz Wróblewscy, Anna i Józef Wróblewscy, Lidia i Andrzej Zduńczykowie oraz Janina i Wacław Zychorowie.

Autor: (jaz)

Taneczne złotka

W gminie Mrozy do 50. rocznicy ślubu w 1969 roku doczekało 14 par. To Barbara i Marek Ciesielscy, Jadwiga i Jan Dziugłowie, Jadwiga i Czesław Gromulscy, Teresa i Jerzy Hupkowie, Kunegunda i Grzegorz Jarzębscy, Elżbieta i Jan Karpińscy, Stanisława i Stanisław Michalscy, Barbara i Wiesław Sanetasowie, Zenobia i Roman Sawińscy, Halina i Jerzy Skorysowie, Danuta i Henryk Sołtysiakowie, Barbara i Ryszard Szydłowscy, Teresa i Wiesław Tymoszukowie oraz Anna i Stanisław Wojdakowie.

Autor: (jaz)

Wzloty poliglotów

W mińskim Ekonomie wyłoniono najlepszych poliglotów. Konkurs składał się z trzech etapów, a finaliści odpowiadali na sześć pytań w dwóch wybranych językach obcych.

Autor: (jaz)

Leci do dzieci

Dzieci dzieciom to inicjatywa na rzecz wychowanków Domu Dziecka im. Matki Weroniki w Siennicy zorganizowany przez wolontariuszy Dream Team – Pomagamy pomagać z powiatu mińskiego i garwolińskiego. To dzięki nim na pałacowej scenie zobaczyliśmy plejadę dzieci i młodzieży, którzy grali, śpiewali i tańczyli, by pozbawione rodziców dzieci miały lepiej…

Autor: (jaz)

Zobacz więcej: [1]      «      2   |   3   |   4   |   5   |   6      »      [165]