Co słychać? - Artykuły

Artykuły

Dębskie trojaczki

W rodzinie mieszkającej w Dębem Wielkim urodziły się trojaczki i wraz z rodzicami i dwiema starszymi siostrami na zaproszenie wójta odwiedziły urząd gminy...

Autor: (jaz)

Nabici w powietrze

Ciekawy przypadek zauważył mieszkaniec gminy Halinów. Paweł Dobosiewicz mieszka na samym końcu nitki wodociągowej i szczególnie cierpi z powodu częstego braku wody...

Autor: (jaz)

Marszałek wciąż żywy

Sulejówek od lat 30’ ubiegłego wieku kojarzony jest z marszałkiem Piłsudskim. Na tyle, że władze miasta oddają mu hołd nie tylko podczas kolejnych rocznic odzyskania niepodległości, ale także z okazji jego grudniowych urodzin i marcowych imienin...

Autor: (jaz)

Raport do skwitowania

Zgodnie ze znowelizowanymi w styczniu zeszłego roku przepisami ustaw o samorządzie gminnym, powiatowym i województwa organy wykonawcze tych samorządów (wójtowie, burmistrzowie, zarządy powiatów) mają do końca maja złożyć swoim radom raporty o stanie każdego samorządu...

Autor: (jaz)

Macierzanka z przyrodą

Gdzie wykazać się wiedzą z chemii, biologii i geografii? Najlepiej w LO przy Pięknej, które czwarty raz ogłosiło konkurs przyrodniczy dla uczniów gimnazjum i szkół podstawowych...

Autor: (jaz)

Fiskus ostrzega

Urząd Skarbowy w Mińsku Mazowieckim przesyła podatnikom ważną informację. Nalega, by w przypadku wysyłania zeznania podatkowego PIT za pośrednictwem internetu skorzystali z jednej z dwóch autoryzowanych przez Ministerstwo Finansów możliwości,

Autor: (jaz)

Fizyczne magie

Dzień fizyczny w Cegłowie zorganizowano w ramach tygodnia popularyzacji nauk matematyczno-przyrodniczych...

Autor: (jaz)

Z ością i złością

Podczas policyjnego patrolu może się zdarzyć wszystko. Rzadko jednak radiowóz zastępuje karetkę pogotowia, a policjanci – ratowników medycznych. Jednak w miniony piątek 29 marca dzielnicowi Mariusz Kondraciuk i Kamil Knociński nie mieli wyjścia, gdy na ul. Siennickiej podbiegł do nich zdenerwowany mężczyzna z informacją, że jego 3-letni syn dusi się zadławiony ością.

Autor: (jaz)

Kwiecą w sieci

W poniedziałek 1 kwietnia sieć zaroiła się od przedziwnych informacji. Za najbardziej dowcipną uznaliśmy wieść z Cegłowa, gdzie władze silą się na budownictwo wielorodzinne.

Autor: (jaz)

Kałuszyn olimpijek

W kałuszyńskiej odsłonie olimpiady wiedzy o wiejskim gospodarstwie domowym i przedsiębiorczości rywalizowało 40 gospodyń. Specjalnie przygotowany test zawierał również 40 pytań, a prace oceniała komisja, której przewodniczyła Maria Sudnik z MODR w Siedlcach. Najlepiej wypadła Beata Ratuska z Piotrowiny, a za nią były dwie kałuszynianki – Ewa Pełka i Danuta Olszewska. Laureatki będą reprezentować Kałuszyn w eliminacjach powiatowych.

Autor: (jaz)

Ekspansja na Wołomin

Nie chcieli mińskiego ZOZ w Poświętnem, to poszedł aż do Wołomina. Właśnie tam od 1 kwietnia 2019 r. uruchomiona została nowa Przychodnia Lekarska o nazwie MIŁA.

Autor: (jaz)

Kultura czytania

Czytanie jest podstawą rozwoju kulturowego. Nie ma demokracji bez oczytanych obywateli... Z takimi sentencjami przyjechał do Cegłowa minister kultury, ogłaszając zwiększenie o 20 milionów budżetu na infrastrukturę bibliotek do 2020 roku. Mimo tego Gliński dowodził, że pieniądze na Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa to wciąż kropla w morzu potrzeb. Poziom czytelnictwa jest niski, choć spadek się zatrzymał. Kryzys dotknął małe księgarnie. Stąd partnerstwo dla książki i przekonanie, że rozwój czytelnictwa w Polsce wymaga znacznego wzrostu liczby nowoczesnych, funkcjonalnych i przyjaznych użytkownikom bibliotek publicznych.

Autor: (jaz)

Halinów do gazu

W Halinowie konferowano o... gazie. Był minister energii, posłowie, przedstawiciele inwestorów oraz radni i sołtysi. Konferencja podsumowała rządowy projekt gazyfikacji, który był  również realizowany na terenie gminy.

Autor: (jaz)

Czar mat-par

Aż 66 młodych matematyków z gminy Halinów rywalizowało w XVI Gminnym Konkursie MATEMATYCZNY CZAR PAR. Wzorem ubiegłych lat pary uczniów z klas 4-8 pokonały 6konkurencji. Rozwiązywali krzyżówki liczbowe i z hasłem, maraton zadań tekstowych, konkurencje z kalkulatorami i zadania typu prawda-fałsz. Prace były na bieżąco sprawdzane  przez nauczycieli, którzy przyjechali z uczniami z okolicznych szkół. W oczekiwaniu na wyniki wysłuchano popisów wokalnych uczennic i królową nauk uczczono quizem matematycznym.

Autor: (jaz)

Plastyka nie znika

Na miesiąc przed galą dyplomową uczniowie mińskiego liceum plastycznego mają swoje pięknem malowane święto. Tegoroczną edycję zorganizowano po hasłem wyjątkowych miejsc  małej ojczyzny. Na konkurs wpłynęły 23 prace ze szkół podstawowych i gimnazjalnych powiatu mińskiego. Najlepsze artystycznie okazały się Łucja Kosińska z GM w Janowie, Kamila Szostek z GM w Kałuszynie i Urszula Buta z gimnazjum Macierzanki.

Autor: (jaz)

Prąd do ciepła

Już od połowy 2020 roku w Mińsku będzie produkowane nie tylko ciepło, ale i prąd. Właśnie prezes PECu Jarosław Belkiewicz podpisał umowę z konsorcjum firm na budowę elektrociepłowni o łącznej mocy 12,8 MW za ponad 30 milionów złotych, z których co trzecią złotówkę dołoży Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Autor: (jaz)

Zobacz więcej: [1]      «      2   |   3   |   4   |   5   |   6      »      [152]