Co słychać? - Artykuły

Artykuły

Dojenie w cenie

Coraz więcej wokół nas tablic z wieńcem unijnych gwiazd i napisem, że dany obiekt współfinansowano z dotacji unijnych. Według danych GUS łączna wartości projektów z polityki spójności w minionych sześciu latach wyniosła niemal 407,5 mld zł, z czego środki wspólnotowe stanowiły 248,4 mld zł. Projekty w ramach polityki spójności realizowano we wszystkich 2477 gminach w Polsce. Wśród nich są także samorządy z powiatu mińskiego, które wywalczyły w sumie 625 milionów złotych wsparcia.

Autor: (jaz)

Tanie budowanie

Rozpoczynamy nasz coroczny cykl artykułów na temat budżetów samorządowych powiatu mińskiego. Na początek ogólne spojrzenie na dochody i wydatki oraz kwoty przeznaczane na inwestycje. Pomimo ogólnej tendencji wzrostowej, jaka utrzymuje się od lat, połowa samorządów zaplanowała mniejsze wydatki na inwestycje niż w zeszłym roku…

Autor: Łukasz Kuć

Próby do truby

Zarządowi powiatu ubiegłej kadencji nie udało się wykonać kilku inwestycji, a szczególnie przepustu dla dwukierunkowego ruchu pod wiaduktem, tzw. trubą w ciągu ul. Sosnkowskiego. Jednak odsunięci od władzy radni PiS nadal uważają, że jest to niezbędna inwestycja powiatu.

Autor: (jaz)

Straty do zapłaty

Ostatnio dyrektora Martyniaka częściej można spotkać na jakiejś konferencji niż w gabinecie. Na szczęście informuje, co się aktualnie dzieje z ochroną naszego zdrowia. Nie jest dobrze, bo ocena funkcjonowania szpitali powiatowych w systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia, czyli tzw. sieci, jest krytyczna. Mogli się przekonać o tym politycy, którzy uczestniczyli w obradach Parlamentarnego Zespołu ds. Szpitali Powiatowych.

Autor: (jaz)

Sukces żłobkowy

Ministerstwo rodziny ogłosiło wyniki konkursu w tegorocznej edycji programu Maluch+, dzięki któremu rozbudowywana jest sieć żłobków i klubów dziecięcych. W ramach tego programu na tworzenie nowych i utrzymanie już istniejących miejsc opieki nad maluchami, rząd przeznacza 450 mln złotych, z czego co dziewiąta złotówka pójdzie na Mazowsze.

Autor: (jaz)

Sparing z emocjami

Mniej niż miesiąc pozostał do rozpoczęcia rundy wiosennej piłkarskich rozgrywek w IV lidze oraz w okręgówce. Przygotowania nabierają więc koniecznego rozpędu, a dla kibiców z powiatu mińskiego szczególnie ciekawe okazało się spotkanie kontrolne, które rozegrały ze sobą mińska Mazovia i sulejówecka Victoria…

Autor: (łk)

Seryjni włamywacze

Wszystko wskazuje na to, że na terenie gmin Halinów i Dębe Wielkie działają włamywacze. W grudniu i styczniu okradli oni domy w Cisiu i Wielgolesie Brzezińskim, a wieczorem 14 lutego za cel wzięli sobie budynek w Olesinie.

Autor: (kpp)

Z Dobrego do Pustelnika

Sierżant sztabowy Dominika Witek wraz z dzielnicowymi przeprowadziła w ostatnich dniach spotkania z uczniami szkół podstawowych. Uczniowie z Dobrego i Pustelnika z ust policjantki i młodszego aspiranta Mariusza Adamca dowiedzieli się, jak zadbać o własne bezpieczeństwo w czasie zimowych ferii.

Autor: (kpp)

Trzech na gazie

Tylko w ciągu jednego dnia policjanci z mińskiej komendy ujawnili trzech nietrzeźwych rowerzystów. Dla kierujących rowerami pod wpływem alkoholu spotkanie ze stróżami prawa zakończyło się surowymi mandatami. Rekordzista miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Wszyscy ukarani poruszali się drogami publicznymi. Pamiętajmy, iż po spożyciu alkoholu nie powinniśmy kierować żadnym pojazdem.

Autor: (kpp)

Akcja dla pieszych

Od 14 do 28 lutego policjanci prowadzą na terenie powiatu mińskiego działania pn. Widoczny – Bezpieczny. Przeprowadzona przez wydział ruchu drogowego mińskiej KPP analiza danych z pierwszego miesiąca bieżącego roku wykazała kilka zdarzeń drogowych z udziałem osób pieszych. Najczęstszą przyczyną niebezpiecznych sytuacji z udziałem pieszych jest niedostateczna ich widoczność. W szczególności brak elementów odblaskowych.

Autor: (kpp)

Syty na kredyty

Firma z takim zadłużeniem nie wytrzymałaby nawet kilku miesięcy. Ekonomia samorządów jest zgoła inna. Tam nawet długi sięgające połowy dochodów własnych nie robią większego wrażenia. Najważniejsze jest utrzymanie władzy i promocyjny populizm. Czy z taką sytuacją mamy do czynienia w mińskim powiecie? Nie do końca, ale jest pewne, że opozycji taki budżet nie pasuje…

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Sikawa Kidawa

Gorszej pory nie mogli sobie wybrać… W słotny, wręcz gradowy dzień wyszli na miasto, by rozpocząć kampanię prezydencką Małgorzaty Kidawy-Błońskiej

Autor: (jaz)

Zagadki okładki

Wchodząc na https://www.co-slychac.pl/glosujemy-na-okladke wszyscy nasi czytelnicy mogli wybrać najlepszą, czyli najładniejszą lub najmądrzejszą okładkę 2019 roku Tygodnika Co słychać?. Głosowanie zakończyło się ostatniego dnia stycznia, by dać szansę okładkom z końcówki roku.

Autor: (jaz)

Lepsi mobilni

W Zespole Szkół Turystyczno-Gastronomicznych podsumowano projekt o mobilności, która jest kluczem do kariery zrealizowany w ramach programu Erasmus+.

Autor: (jaz)

Auto dla pomocy

Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Mińsku Mazowieckim otrzymał nowy samochód. 3 lutego 2020 r. miało miejsce uroczyste przekazanie i poświęcenie dziewięcioosobowego mikrobusu dla instytucji, która znajduje się przy ul. Gen. K. Sosnkowskiego 43, przeznaczonego do przewozu osób z niepełnosprawnością.

Autor: (łk)

Dołączyli do gry

Za nami kolejna seria piłkarskich sparingów. Pierwsze mecze przygotowawcze rozegrały Płomień Dębe Wielkie, Świt Barcząca, Tygrys Huta Mińska, Jutrzenka Cegłów, Victoria II Sulejówek oraz Watra Mrozy…

Autor: (łk)

Zobacz więcej: 1   |   2   |   3   |   4   |   5      »      [181]