Co słychać? - Artykuły

Artykuły

Wiele na cele

Dzisiejszy wieczór jest wyjątkowy, uświadamia nam, że już wkrótce staniemy przed najważniejszym w naszym życiu egzaminem, który pozwoli nam przekroczyć symboliczny próg dojrzałości. Ten niezwykły bal skłania nas do refleksji nad czasem, który upływa nieubłaganie – filozofowali Karolina Adamiec i Jakub Szewczyk, witając w imieniu uczniów klas maturalnych liceum uczestników swojej studniówki. Pierwszej i ostatniej, bo – jak twierdzili – przez trzy lata zdobywali taką wiedzę, by osiągnąć wyznaczone cele. Z maturą w roli głównej…

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Już emeryci…

Podczas uroczystej odprawy 7 stycznia 2020 kierownictwo mińskiej komendy oraz koleżanki i koledzy pożegnali czwórkę funkcjonariuszy, którzy przeszli na policyjną emeryturę

Autor: (jaz)

Dwójka rumieńców

Autostradowa dwójka nabiera wschodnich rumieńców. W realizacji jest trasa węzeł Lubelska i Konik oraz odcinek do obwodnicy Mińska o łącznej długości ponad 15 kilometrów, który kosztuje ponad 500 mln złotych.

Autor: (jaz)

Szpital do syta

Ponad sto lat funkcjonowania mińskiego szpitala to nie tylko historia lokalnej medycyny, ale przede wszystkim dzieje pracujących tam ludzi – lekarzy, pielęgniarek, diagnostów pozostałych pracowników medycznych i administracji. Początek roku był dobrym czasem na podsumowania i wspomnienia.

Autor: (jaz)

Nowe przepisy

W grudniu weszły w życie przepisy dotyczące tzw. korytarza życia oraz jazdy na suwak. Obowiązek tworzenia korytarza życia dotyczy kierowców poruszających się drogami o co najmniej dwóch pasach ruchu w jednym kierunku. W sytuacji wymagającej utworzenia korytarza życia kierujący pojazdami powinni umożliwić swobodny przejazd pojazdom służb ratowniczych poprzez odpowiednie usytuowanie. Zgodnie z przyjętą zasadą kierujący pojazdami, poruszający się lewym pasem będą musieli zjechać do lewej krawędzi pasa, a pozostali do prawej krawędzi.

Autor: (kpp)

Kontrole na ferie

W związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi policjanci ruchu drogowego podejmą działania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa wyjeżdżającym. Istotnym elementem troski o bezpieczeństwo są kontrole autobusów, podczas których sprawdzany będzie przede wszystkim stan techniczny pojazdu i jego wyposażenie, uprawnienia kierującego oraz stan trzeźwości.

Autor: (kpp)

Zginęli na torach

W styczniu na terenie powiatu mińskiego miały miejsce dwa śmiertelne wypadki z udziałem pociągów i pieszych.

Autor: (kpp)

Sieci na dzieci

Media śmieją się, że rodzinne 500 plus nie tylko nie przynosi spodziewanych efektów demograficznych, a wręcz służy rozmnażaniu patologii. Potwierdzają to matki urodzonych w mińskim szpitalu dzieci. Było ich w 2019 roku tylko 952, czyli więcej o 30 niż w roku ubiegłym, ale mniej niż w 2017 roku, który przyniósł 980 noworodków. Nasze dzieci przełomu lat są parą o dość tradycyjnych imionach. Ostatni w 2019 roku był Michał, a pierwszej w 2020 roku rodzice wybrali pełną radości i miłości Marię…

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Pierwsze piersi

Przed świętami nastąpiło uroczyste otwarcie pracowni mammografii w mińskim szpitalu. Sprzęt nowej generacji umożliwia wykrywanie już najdrobniejszych zmian w obrębie piersi, a co za tym idzie diagnostykę nowotworu w najwcześniejszym jego stadium. Ten sposób badania i obrazowania jest obecnie najbardziej zaawansowaną i najdokładniejszą metodą spośród znanych na świecie, która rewolucjonizuje wykrywanie nowotworów piersi.

Autor: (jaz)

Mekka grafików

Ekonomik ma nową pracownię do projektowania graficznego. Będą z niej korzystać plastycy i technicy reklamy. Powstała dzięki wsparciu 67 tysiącami z powiatu mińskiego na 18 komputerów z oprogramowaniem graficznym. Do przecięcia symbolicznej wstążki dyrektor Zofia Wieczorek zaprosiła wicestarostę Witolda Kikolskiego, główną księgową Barbarę Światek i uczennicę Zuzannę Główkę z kl. IIIB. Pierwsze zajęcia prowadzone przez Agnieszkę Skorys poświęcili projektom okładki ulubionej lektury.

Autor: (jaz)

Więcej prezentów

Święta to najlepszy czas, by pokazać, że jesteśmy RAZEM. Tak więc jak co roku spotkali się w zajeździe Pod Dębem, by przeżyć tam kolejną Wigilię Stowarzyszenia Możesz Więcej. Towarzyszyli im pracownicy szkoły z Nowego Zglechowa, przyjaciele, wolontariusze, rodzice i dzieci. Była też wójt Hanna Wocial, która zabezpiecza SMW teren pod ośrodek opieki oraz mroziański proboszcz modlący się o zdrowie i pomyślność działań dla dobra społecznego.

Autor: (jaz)

Dębe championów

W drugą sobotę grudnia dębska hala sportowa po raz kolejny stała się areną piłkarskich zmagań. To wszystko za sprawą dwóch turniejów piłkarskich dla najmłodszych z okazji 20-lecia powiatu mińskiego, z których jeden został rozegrany właśnie w Dębem Wielkim…

Autor: (łk)

Bieda zwycięża

Zainteresowanie siatkówką w powiecie mińskim jest duże, że lista startowa Charytatywnego Turnieju Siatkarskiego Gramy i Pomagamy, który miał zostać rozegrany na dębskiej hali sportowej, została zamknięta na blisko trzy tygodnie przed imprezą. Aż 16 drużyn z najróżniejszych części Mazowsza rywalizowało w ramach tegorocznych zawodów…

Autor: (łk)

Pomogli w pociągu

Policjanci, którzy wracali pociągiem po służbie, pomogli jednemu z pasażerów. Chwilę po tym jak wstał, stracił równowagę i bezwładnie upadł tracąc na chwilę przytomność. Mundurowi od razu zareagowali. Zaczęli pomagać mężczyźnie, ułożyli go w pozycji bocznej ustalonej i powiadomili kierownika pociągu. W rozmowie z operatorem pogotowia ustalono, że najlepszym miejscem na udzielenie pomocy będzie peron stacji PKP Mrozy.

Autor: (kpp)

Promilowy rekordzista

Okres świąteczny to czas wzmożonej pracy policjantów, którzy dbają o bezpieczeństwo na drogach. W okresie od 24 do 29 grudnia na drogach powiatu mińskiego mundurowi przeprowadzili niemal 600 kontroli drogowych. Ujawnili prawie 150 wykroczeń drogowych, za które w kilkudziesięciu przypadkach nałożyli mandaty karne.

Autor: (kpp)

Względy obrzędów

Kolędowanie to stary i już zanikający o rzęd ludowy. Tylko starsi pamiętają, a może i wędrowali w grupie kolędników odwiedzając kolejne domostwa z życzeniami pomyślności, za co otrzymywali od gospodarzy dary, na jakie było ich stać. Nie tylko dzieci miały taką obrzędową śmiałość świątecznego zabawiania swoich sąsiadów…

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Zobacz więcej: 1   |   2   |   3   |   4   |   5      »      [179]