Powiat mińskiNowa szkoła rodzenia

Codziennie w Polsce rodzi się już nie przyzwoity tysiąc, a  tylko 700 dzieci. Oznacza to katastrofalny niż demograficzny i związane z nim późniejsze problemy ekonomiczne. W mińskim szpitalu też przychodzi na świat ok. 700 noworodków, ale przez cały rok. To właśnie z myślą  o przyszłych rodzicach, a szczególnie matkach, ZOZ postarał się o nowe lokum szkoły rodzenia.  Wprawdzie niewielkie i z obskurną elewacją, ale lepszy rydz niż nic...

Zdarne ciężarne

Szkoła rodzenia przy mińskiej porodówce istnieje od co najmniej dwóch dekad, ale nie miała szczęścia do stałego lokum. Po pandemii, która zawiesiła jej działalność na dwa lata, otworzyła swe podwoje w budynku G, czyli byłej siedzibie pogotowia.

Dyrektor Mariusz Martyniak ma nadzieję, że będzie to już stały adres szkoły rodzenia, którą nie wiedzieć czemu nazwał tylko mińską. Ograniczenie jest tylko w nazwie, bo nadal będzie służyła ciężarnym z całego powiatu, a nawet spoza jego rubieży.

Elewację budynku trudno podziwiać, bo wymaga otynkowania i pomalowania, ale już wewnątrz wszystko gra, czyli jest przygotowane do nauki o ciąży, porodzie, połogu i opieki nad noworodkiem. Nie tylko teoretycznie, bo każda przyszła mama będzie miała do dyspozycji atrapy wyglądających jak żywe noworodków i niezbędne do ich higieny rekwizyty. Nic dziwnego, że wszyscy uczestnicy otwarcia

Mińskiej Szkoły Rodzenia chcieli choć na chwilę potrzymać na rękach, a nawet utulić oseska. Niektórym się udało, ale do zdjęcia załapali się tylko ojcowie tego oświatowego sukcesu.

Co jeszcze ją wyróżnia? Jak mówiła Aleksandra Orłowska, zespół tworzą specjaliści różnych dziedzin z zakresu opieki okołoporodowej. Dzięki wiedzy i doświadczeniu naszych lekarzy, położnych, oraz fizjoterapeutki, uzyskacie Państwo szczegółowe i zawsze aktualne informacje. Znaczna część zajęć realizowana jest w formie autorskich warsztatów i ćwiczeń, co niewątpliwie jest atutem w praktycznym przygotowaniu do porodu i rodzicielstwa.

Zajęcia prowadzone są w stałych i kameralnych grupach po 5 par, co sprzyja zawieraniu znajomości w oczekiwaniu na osiągnięcie tego samego celu. Zawsze istnieje możliwość dyskusji, wymiany poglądów i doświadczeń oraz bezpośredniego kontaktu z prowadzącym. Na spotkania najlepiej  zapisać się odpowiednio wcześniej, tak by zacząć w 26-34 tygodniu ciąży i zakończyć nie później niż 3-4 tygodnie przed wyznaczonym terminem porodu. Zajęcia odbywają się we wtorki w godz. 18:00 – 21:00

Z demografią jest jednak nie najlepiej, bo liczba dzieci urodzonych w mińskim szpitalu wciąż spada i obecnie nie przekracza 700 w roku. Ordynator Florczak ma jednak nadzieję, że zarówno szkoła rodzenia jak i zabiegi znieczulające ból oponowy przywrócą dawny poziom rozrodczości, czyli ponad tysiąc porodów.

Numer: 3 - ∞ /1318 - ∞/   Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *