Co słychać? - Artykuły

Artykuły

Bigbitowe pokusy

Mrozy jak zwykle świętowały przez dwa dni, kusząc gości konkursami, zmaganiami sportowców, występami artystycznymi i już po raz drugi efektownym pokazem najsilniejszych mieszkańców powiatu. Siła przyciągania zwiększała się z godziny na godzinę, by na finał w stylu szalonych lat 60 zgromadzić już całkiem sporą publikę.

Autor: Justyna Kowalczyk

Wiedza z dopingiem

Już po raz 7 najlepsi gimnazjaliści z powiatu mińskiego stanęli do walki o tytuł Supergimbusa. Z roku na rok chętnych jest coraz więcej, choć pytania konkursowe do łatwych nie należą. Tym razem padł rekord frekwencji, a i kibice swoich zawodników nie zawiedli.

Autor: Justyna Kowalczyk

Energetyczny opór

PGE postanowiło podwyższyć samorządom opłaty za dzierżawę infrastruktury pod oświetlenie uliczne, co pozwoliłoby na inwestycje w modernizację linii. Gmina Cegłów jako pierwsza w powiecie stawiła opór dyktaturze monopolistycznej spółki. Po nieudanych negocjacjach z PGE radni jednogłośnie zadecydowali, by odpłacić się jej pięknym za nadobne.

Autor: Justyna Kowalczyk

Qusy sukcesu

Mińskie GM-3 postanowiło sprawdzić gimnazjalistów z ich wiedzy, umiejętności sportowych i manualnych, ale też znajomości zasad fair-play i współpracy. Zainaugurowali więc Powiatowy Turniej Wiedzy i Sportu, zwany od pseudonimu patrona szkoły po prostu Qusym. We wtorek, 21 maja, przystąpiły do niego drużyny z 12 gimnazjów w powiecie, stawiając czoła niekiedy wymagającym zadaniom.

Autor: Justyna Kowalczyk

Brzóska wyklęty

Kałuszyn czci 150. rocznicę Powstania Styczniowego cały rok poprzez cykl spotkań i uroczystości. W maju postawili na jego naukowy aspekt, zapraszając na debatę z udziałem utytułowanych historyków i ludzi nauki. Kulminacyjnym punktem spotkania było odsłonięcie ronda im. ks. Brzóski. Ronda, które podzieliło radnych i mieszkańców.

Autor: Justyna Kowalczyk

Radość z ruchu

Mińsk Mazowiecki miastem dzieci? Taki jest podobno cel burmistrza Marcina Jakubowskiego, który nad Srebrną chce stworzyć maluchom dogodne warunki do zabawy i nauki. Jednym z takich miejsc jest Szkoła Podstawowa nr 5, która niedawno otwierała trybuny sportowe, potem salę terapeutyczną, a ostatnio – wymarzony plac zabaw.

Autor: Justyna Kowalczyk

(Nie)chciany bezdotyk

Bezdotykowa myjnia w Dobrem miała być udogodnieniem dla kierowców. Miała... bo po roku działalności właścicielowi cofnięto pozwolenie wodno-prawne, a ten obiekt zamknął. Wszystko przez niedopatrzenia ze strony urzędów i samego właściciela.

Autor: Justyna Kowalczyk

Ułańskie uniesienia

W Mrozach maj należy do ułanów. Od trzech lat Szwadron Kawalerii Ochotniczej w barwach 7 PUL przejmuje pod swoje dowództwo jeden weekend, zapewniając mrozianom i nie tylko czas pełny emocji i zabawy. Tym razem znowu nie zawiedli, choć na kulminacje ułańskich uniesień trzeba było czekać do niedzieli.

Autor: Justyna Kowalczyk

Platyna z popiołu

Ochotnicy z Jędrzejnika odrodzili się po latach niebytu. W sam raz, by na oczach całej gminy świętować platynową rocznicę istnienia. I choć są najmłodszą oraz najmniej liczną jednostką OSP w gminie Dębe Wielkie, to im po raz pierwszy powierzono organizację gminnego święta strażaków.

Autor: Justyna Kowalczyk

Szkolne plotki

Do końca maja samorządy muszą zatwierdzić arkusz organizacyjny prowadzonych przez siebie szkół. To wystarczyło, by w gminie Siennica mieszkańcy zaczęli niepokoić się o najbliższe im placówki oświatowe, bojąc się ich likwidacji. Te niepokojące głosy dotarły do siennickich radnych, którzy podczas ostatniej sesji próbowali poznać edukacyjne plany wójta Grzegorza Zielińskiego.

Autor: Justyna Kowalczyk

W rytmach serc

Powiatowy festiwal piosenki o zdrowiu to jedna z niewielu konkursów, które mimo wielu edycji nie narzekają na wypalenie uczestników. Wręcz przeciwnie – co roku o zdrowiu śpiewa prawie setka uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, starając się dostosować repertuar do aktualnego hasła roku. Na rok przed srebrnym jubileuszem śpiewająco zadbali o zdrowe bicie serca.

Autor: Justyna Kowalczyk

Ferment belfrowski

Zgodnie z Kartą Nauczyciela do gminy należy obowiązek ustalenia tygodniowego wymiaru zajęć dydaktycznych nauczycieli, czyli tzw. pensum. Dotyczy to również pedagogów na stanowiskach kierowniczych. To ich pensum gmina Dębe Wielkie postanowiła obniżyć. Dla jednych korzystniej, dla innych mniej. Jak zauważyło ZNP, ucierpieć mogą na tym nauczyciele z małych szkół.

Autor: Justyna Kowalczyk

Śpiewne skrzaty

Przedszkolaki z mińskich placówek coraz chętniej prezentują na scenie MDK swoje talenty artystyczne. Udowodniła to Pałacowa Maska, która przeżywała istne oblężenie aktorów w wieku przedszkolnym, a w ubiegłym tygodniu dodatkowo potwierdził przegląd piosenki Tęczowe Nutki. Frekwencja znowu biła rekordy.

Autor: Justyna Kowalczyk

Czyszczą za miliony

Choć zmodernizowana oczyszczalnia ścieków w Cegłowie działa już od 25 stycznia, to na oficjalnie otwarcie trzeba było poczekać do kwietnia. Dzień Ziemi i organizowany z tej okazji piknik ekologiczny były bowiem idealną okazją, by przeciąć wstęgę i tym samym pokazać mieszkańcom oraz gościom sztandarową inwestycję gminy – zielonej perełki powiatu.

Autor: Justyna Kowalczyk

Strażacy na polach

Rocznie wyjeżdżają do ponad 1000 zdarzeń – gaszą ogień, zabezpieczają
wypadki, walczą z siłami natury. Najczęściej wzywani są do pożarów
łąk i nieużytków, które wypalają nierozważni rolnicy. To jeden z największych
problemów, jakie podczas sesji rady powiatu poruszył komendant mińskiej
jednostki PSP. Martwiło go jednak coś jeszcze – strażacy coraz częściej muszą
zastępować karetki pogotowia.

Autor: Justyna Kowalczyk

Sąd rodzinny

Sesje rady gminy dają mieszkańcom możliwość publicznego występowania w obronie własnych interesów. W Jakubowie z tego przywileju skorzystał Andrzej Nowik, zarzucając gminie działanie na szkodę dobrego imienia… jego sąsiada. Zamiast jednak pomóc, zaszkodził, a sala obrad szybko zamieniła się w sąd rodzinny.

Autor: Justyna Kowalczyk

Zobacz więcej: [1]      «      4   |   5   |   6   |   7   |   8      »      [10]