CegłówCegłów ekologiczny

Choć zmodernizowana oczyszczalnia ścieków w Cegłowie działa już od 25 stycznia, to na oficjalnie otwarcie trzeba było poczekać do kwietnia. Dzień Ziemi i organizowany z tej okazji piknik ekologiczny były bowiem idealną okazją, by przeciąć wstęgę i tym samym pokazać mieszkańcom oraz gościom sztandarową inwestycję gminy – zielonej perełki powiatu.

Czyszczą za miliony

Cegłowski piknik ekologiczny – w niedzielę 21 kwietnia – przyciągnął do Cegłowa gromady zainteresowanych. Władzy miały się czym pochwalić, bo modernizacja oczyszczalni kosztowała prawie 2,5 miliona złotych i... wiele nerwów. Najpierw Cegłów musiał walczyć o dofinansowanie z PROW-u, do którego trafiły wnioski aż z 300 gmin. Połowa z nich została odrzucona. Cegłowowi się udało. Inwestycję objęto dofinansowaniem w wysokości 75%, czyli blisko 1,5 mln zł. Brakujący milion to już niemal po połowie środki z budżetu gminy i zwrot podatku VAT uzyskany dzięki restrukturyzacji ZGK i wchłonięciu go przez Urząd Gminy.

Gdy znalazły się środki, pojawiły się trudności z realizacją inwestycji. Pierwszy wyłoniony w przetargu wykonawca w trakcie modernizacji zbankrutował i zszedł z budowy. Na szczęście, firma Elstar-bio Górny z Wielkopolski jako wykonawca wyłoniony w kolejnym przetargu dokończył inwestycję. Co więcej, jej wartość realizacyjna jest o milion złotych niższa niż kwota wynikająca z kosztorysu inwestorskiego.

O tych problemach i radościach wspomniał wójt Marcin Uchman, witając gości i dziękując vipom za wsparcie udzielone przy zdobyciu środków finansowych. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Ewa Orzełowska z zarządu województwa i poseł Krzysztof Borkowski, wiceprezes Elstar-bio Dariusz Dawicki, technolog Halina Dłuska, Mariusz Siudowski i Antoni Sikorski z wojewódzkiego zarządu melioracji i urządzeń wodnych oraz radni, sołtysi, pracownicy gminnych jednostek, księża, strażacy i leśnicy. Tych, którzy przyczynili się do powstania oczyszczalni wójt Marcin Uchman wraz z przewodniczącą RG Teodorą Wójcik nagrodzili grawerowanymi podziękowaniami i zaprosili do cięcia wstęgi. A gdy szarfa opadła, budynek poświęcili ks. Dariusz Cempura i kapłan Grzegorz Dróżdż.

Jeszcze przed rozpoczęciem pikniku, chętni mogli zwiedzić oczyszczalnię z przewodnikiem. Przebieg używanego przez nią procesu technologicznego wyjaśnił
pokrótce prezes Dawicki. Modernizacja pozwoliła zwiększyć przepustowość oczyszczalni do 500 m3 na dobę, poprawić jakość oczyszczonych ścieków i kontrolować ich ilości, co pomoże wykryćewentualne nielegalne przyłącza. Jak na razie trafiają do niej ścieki z północnej części gminy, ale już niedługo korzystać z niej będą wszyscy mieszkańcy. Obiekt ma bowiem możliwość oczyszczania ścieków dowożonych, a gmina planuje zakup wozu asenizacyjnego.

– Modernizacja to nie wszystko. Teraz trzeba jeszcze ten obiekt utrzymać – mówił wice wójt Dariusz Uchman. Miesięczne ogrzewanie budynków w zimie pochłonęły z budżetu 10 tys. zł. Do tego dochodzi jeszcze opłata środowiskowa. Wszystko przełoży się na cenę ścieków.

Piknik stał się idealną okazją do promowania postaw ekologicznych. Dbały o to dzieci, które umilały widzom czas muzycznie, tanecznie i aktorsko. Natomiast Ola Korzeń z klasy IVa zaprezentowała swój list dla Ziemi – jeden z 300 napisanych przez cegłowskich uczniów w ramach akcji „Listy dla Ziemi” organizowanej przez fundację ekologiczną Arka z Bielska-Białej. Prosi w nim wójta o reakcję na zanieczyszczanie lasów i dzikie wysypiska śmieci poprzez ustawienie kolorowych koszy do segregacji odpadów przy drogach dojazdowych do lasów i w miejscach odpoczynku na trasach rowerowych.

Do promocji ekologii ruszyli też pracownicy gminy, wymieniając przyniesione przez mieszkańców zużyte baterie i butelki PET na sadzonki drzew. A tymczasem na scenie zakwitły „Kwiaty Rocka”, które już do końca pikniku grały dla ekologów z Cegłowa.

Numer: 17/18(812/813)2013   Autor: Justyna Kowalczyk





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *