Co słychać? - Artykuły

Artykuły

Proza 30-lecia

Seniorzy pamiętają niemal wszystko. A jak opiszą ostatnie 30 lat w ich gminie? Właśnie już 26 stycznia br. pokażą swe talenty w Mistowie.

Autor: (jaz)

Niewinni, choć inni

Dzień bez barier Marlena Jackiewicz stworzyła z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Przedsięwzięcie zostało przygotowane dla wszystkich mieszkańców, którzy mają wpływ na życie i rozwój osób z niepełnosprawnością. W czasie akcji charytatywnej w Zajeździe pod Dębem w miejscowości Chrośla, swoją działalność zaprezentowało 10 instytucji opiekuńczych i wspierających. A na scenie szaleli artyści…

Autor: (jaz)

Fety rakiety

Hobby może wyzwalać niecodzienne emocje. Może pobudzać do czynienia dobra, czyli inwestowania w rzeczy nie przynoszące korzyści ekonomicznych. Tak się zadziało z pierwszym w mieście, a może i w regionie klubem sportowym Masters, który powstał z miłości do rakietek i wzmocnienia prestiżu ich fanów...

Autor: (jaz)

Dąb ni w ząb

Niestety, podmińscy radni nie zajmą się wielkim dębem w Iłówcu, który ma prawie 6 metrów w obwodzie. Nasz artykuł o potrzebie otoczenia go opieką konserwatorską stał się przyczyną dyskusji podczas ostatniej sesji rady gminy.

Autor: (jaz)

Mądrzy przed szkodą

W gminie Kałuszyn do złotych godów doczekało 12 małżeństw, czyli Lucyna i Franciszek Chrościccy, Honorata i Jan Chróścikowie, Marianna i Józef Dąbrowscy, Elżbieta i Jerzy Jędrzejewscy, Stanisława i Józef Mroczkowie, Stanisława i Czesław Orlińscy, Janina i Ryszard Wąsowscy, Maria i Sylwester Wąsowscy, Marianna i Janusz Wróblewscy, Anna i Józef Wróblewscy, Lidia i Andrzej Zduńczykowie oraz Janina i Wacław Zychorowie.

Autor: (jaz)

Taneczne złotka

W gminie Mrozy do 50. rocznicy ślubu w 1969 roku doczekało 14 par. To Barbara i Marek Ciesielscy, Jadwiga i Jan Dziugłowie, Jadwiga i Czesław Gromulscy, Teresa i Jerzy Hupkowie, Kunegunda i Grzegorz Jarzębscy, Elżbieta i Jan Karpińscy, Stanisława i Stanisław Michalscy, Barbara i Wiesław Sanetasowie, Zenobia i Roman Sawińscy, Halina i Jerzy Skorysowie, Danuta i Henryk Sołtysiakowie, Barbara i Ryszard Szydłowscy, Teresa i Wiesław Tymoszukowie oraz Anna i Stanisław Wojdakowie.

Autor: (jaz)

Wzloty poliglotów

W mińskim Ekonomie wyłoniono najlepszych poliglotów. Konkurs składał się z trzech etapów, a finaliści odpowiadali na sześć pytań w dwóch wybranych językach obcych.

Autor: (jaz)

Leci do dzieci

Dzieci dzieciom to inicjatywa na rzecz wychowanków Domu Dziecka im. Matki Weroniki w Siennicy zorganizowany przez wolontariuszy Dream Team – Pomagamy pomagać z powiatu mińskiego i garwolińskiego. To dzięki nim na pałacowej scenie zobaczyliśmy plejadę dzieci i młodzieży, którzy grali, śpiewali i tańczyli, by pozbawione rodziców dzieci miały lepiej…

Autor: (jaz)

Stulatka z Budzisk

W Budziskach mieszka kolejna stulatka. To Marianna Święch urodzona 3 grudnia 1919 roku w Budziskach, którą odwiedzili aż w Lublinie zastępca wójta Arkadiusz Reda wraz z kierownik USC w Latowiczu Hanną Kopą. Życzyli jubilatce zdrowia, szczęścia i pomyślności na kolejną setkę lat życia. Sto jest magiczna liczbą, więc każda osoba, która jej dożyje, wzbudza podziw i uznanie.

Autor: (jaz)

Adwent z gościną

Dębska Kultura serdecznie zaprasza na wydarzenie kulturalne Adwent na Gościńcu, a w szczególności na wyjątkowy koncert Natalii Niemen i Michała Zatora w niedzielne popołudnie 15 grudnia o godz. 16.00 w Chrośli przy ul. Mazowieckiej. A w sobotnie przedpołudnie 14 grudnia od 10.00 w Klubie Dziupla przy Urzędzie Gminy można przyjść na kulinarne warsztaty z Olkiem Multanem – mieszkańcem Rudy i finalistą tegorocznego MasterChef Junior. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny…

Autor: (jaz)

Darczynne słońca

W SP-3 zaświeciły 19 darczynne słońca. I do tego rekordowe, bo udało nam zebrać 7 676 zł. To dzięki szkolnym artystom, którzy na scenie pokazali pory roku w przyrodzie i symboliczne ich odzwierciedlenie w życiu człowieka.

Autor: (jaz)

Żołędzie są wszędzie

Na dobry początek był Kabaret Świerszczychrząszcz jako lekarstwo dla duszy. Po rozrywce kabaretowej obejrzeli film o bezcennym darze, czyli studium o tym, co tak naprawdę liczy się w życiu bardziej – pieniądze czy szczęście.

Autor: (jaz)

Sportowa integra

Uśmiech na twarzy dzieci to cel, który od trzech lat stawiają sobie pedagodzy specjalni z SP w Dębem Wielkim organizując wraz ze Stowarzyszeniem Możesz Więcej spartakiadę integracyjną.

Autor: (jaz)

Nabrali sprawności

Kolejne jednostki OSP szkoliły się w zakresie podstawowych umiejętności. Ostatnio było ich 14 z OSP Guzew, Kamionka, Kędzierak, Cegłów, Dębe Wielkie, Siennica, Zamienie, Lubomin, Łaziska, Mienia, Pełczanka, Ruda, Wąsy i Stojadła.

Autor: (jaz)

Zmowa targowa

Radni mogą wręcz wszystko, a szczególnie uprzykrzać ludziom życie. Przed świętami postanowili – na wniosek burmistrza – ograniczyć handel uliczny. Nie  zabraniać, a tak podnieść opłaty, by sprzedaż poza targowiskiem przestała się opłacać…

Autor: (jaz)

Bramki załamki

Prócz strefy płatnego parkowania do miasta należy także płatny parking na placu przy ul. Kościuszki. Przez lata zyskał złą sławę przez stacjonujące tam samochody wystawione do sprzedaży lub – jak ostatnio – przez nocne brewerie fanów głośnych silników. Nie pomagały skargi mieszkańców i  interwencja policji, więc władze miasta postanowiły ustawić tam bramki wjazdowe…

Autor: (jaz)

Zobacz więcej: [1]      «      1   |   2   |   3   |   4   |   5      »      [163]