Co słychać? - Artykuły

Artykuły

Kołbielski obwód

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy obwodnicy Kołbieli w ciągu DK50.

Autor: (jaz)

Kołbielskie plony

W drugą niedzielę września w Kołbieli trwało uroczyste święto plonów. Starostowie dożynkowi – Wanda Mazek z Lubic i Karol Krupa z Woli Sufczyńskiej – po skończonej Mszy św. poprowadzili korowód 10 wieńców i 2 koszy w kierunku placu targowego.

Autor: (łk)

Zginęła na pasach

W Kołbieli doszło do wypadku, który pokazał, że nawet na dobrze oznakowanych przejściach dla pieszych może dojść do tragedii. We czwartek 18 lipca około godz. 9.00 na ulicy 1 Maja w Kołbieli została potrącona 75-letnia mieszkanka gminy Kołbiel. Lotnicze pogotowie zabrało ją do szpitala, ale po kilku godzinach zmarła. W kobietę uderzył autobus prowadzony przez 47-letniego mieszkańca powiatu mińskiego. Badanie alkomatem wykazało, że był trzeźwy.

Autor: (kpp)

Bo przeszkadzał…

Trudno doszukiwać się logiki w zachowaniu 37-letniego mieszkańca kołbielskiej gminy, który uszkodził prawidłowo zaparkowany samochód, znajdujący się niedaleko jego domu. Mieszkańcy, zaniepokojeni dziwnymi hałasami i widokiem niszczonej karoserii samochodu, od razu powiadomili policję. Skuteczną interwencję związaną z zatrzymaniem wandala przeprowadzili policjanci z posterunku w Kołbieli, którzy osadzili podejrzanego w areszcie. Zanim jednak tam trafił, zbadano go alkomatem. Podejrzany o uszkodzenia i wandalizm miał w organizmie prawie 2 promile alkoholu.

Autor: (kpp)

Spadła z traktora

Widok spadającej z traktora kobiety przeraził mieszkańców jednej z miejscowości w gminie Kołbiel. Natychmiast wezwali pogotowie i policję. Poszkodowana została zabrana do szpitala, a traktorzystą zajęli się mundurowi. Jak się okazało, 39-letnia kobieta była mieszkanką sąsiedniej miejscowości, a pojazdem kierował jej 58-letni mąż. Policja ustaliła, że oboje byli pod wpływem alkoholu – traktorzysta miał w organizmie ponad 2 promile alkoholu, a jego żona ponad 3 promile.

Autor: (kpp)

Zabił i uciekł

Na drodze między Kołbielą a Wolą Sufczyńską doszło do śmiertelnego potrącenia pieszego. Zdarzenie miało miejsce 7 lutego, prawdopodobnie między godziną 17:30 a 17:40. Ofiarą jest 62-letni mieszkaniec Woli Sufczyńskiej, który prawdopodobnie prowadził koło siebie rower z zakupami.

Autor: (kpp)

Zderzenie ze szczęściem

O prawdziwym szczęściu może mówić 25-letni mieszkaniec Kołbieli, który wyszedł bez szwanku ze zderzenia z jadącym pociągiem. Do zdarzenia doszło we wtorkowy poranek, 29 stycznia na przejeździe kolejowym w Woli Sufczyńskiej w gminie Kołbiel. Mężczyzna, który kierował Renault Megane, zderzył się tam z pociągiem towarowym relacji Bielsk Podlaski – Zbąszynek. Na szczęście nie doznał on poważnych obrażeń i jeszcze przed przybyciem na miejsce służb sam opuścił pojazd.

Autor: (kpp)

Kołbiel złotek

W Urzędzie Gminy w Kołbieli świętowano uroczystość wręczenia medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Pół wieku przeżyło 12 par, ale na uroczystości pojawiły się tylko cztery. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w Kościele pod wezwaniem Świętej Trójcy w Kołbieli podczas, której przybyłe pary odnowiły przysięgę małżeńską. Po mszy w Urzędzie Gminy w Kołbieli odbyło się wręczenie medali.

Miód na chłód

Widowisko cygańskie, malarstwo, rękodzieło i rzemiosło, muzyka latynoska, flamenco, a przede wszystkim piosenki Agnieszki Osieckiej w wykonaniu lirycznych artystów. Tak bogato zapowiadała się niedziela 1 lipca w ogrodach pałacu Rudno. Mimo chłodu, fanów artystycznych wrażeń nie brakowało. Niektórzy przyjechali podziwiać samą Monikę Gawrylak, która wystylizowana od stóp do głowy lała miód finezji w serca gości spragnionych empatii...

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Tylko procent

Mamy sporo organizacji uprawnionych do korzystania z odpisu podatkowego 1% na rzecz ich działalności statutowych. Wiele z nich jak stowarzyszenia Możesz Więcej czy Krok dalej działa w sferze usług specjalnych, czyli oświatowo-opiekuńczych.

Autor: (jaz)

Zima na płótnie

Od 27 stycznia do 10 lutego 2018 r w Rudnie gościli artyści malarze. To zaproszeni przez Monikę Gawrylak Katarzyna Szydłowska Fogtt, Maggie Szuszkiewicz (Hamburg), Beata Gościmska,  Barbara Lawenda, Katarzyna Waraksa, Leszek Jampolski, Czesław Romanowski, Edward Gałustow (Witebsk) i Artur Kardamasz.

Autor: (jaz)

Mandala zniewala

Mandala to rysunek na planie koła, technika plastyczna stosowana w pracy zarówno z dziećmi, jak i dorosłymi. Wywodzi się z tradycji hinduskiej, a jej nazwa oznacza koło życia, święty krąg. Koło uważane jest za symbol harmonii i doskonałości.

Autor: (jaz)

Kołbiel w orszaku

Orszakowy zapał w Święto Trzech Króli nie ominął także Kołbieli. Już po raz drugi świętowali Objawienie Pańskie w ulicznym pochodzie.

Autor: (łk)

Nie byle motyle

Tuż przed świętami w pałacu Rudno wyroiły się motyle. Sygnałem była piosenka Ireny Jarockiej, a w rolę motyli wcielili się Monika Gawrylak i Piotr Chendoszko.

Autor: (jaz)

Obwody bez zgody

Korki przy rondzie w Kołbieli za kilka lat powinny już przejść do historii. Wszystko zmieni się za sprawą obwodnic – jednej odchodzącej od Szosy Lubelskiej czyli DK-17 i drugiej, która ominie odcinek na DK-50. W przypadku pierwszej pewne prace są już prowadzone, a druga jest na etapie konsultacji z mieszkańcami...

Autor: Łukasz Kuć

Strofy z sofy

Pałac w Rudnie użyczony jest fundacji Być Więcej, którą od początku kieruje Monika Gawrylak. Prezeska jest fanką rozwoju osobistego, więc urządza takie spotkania, by ten rozwój skutecznie promować. Ostatnio zaprosiła do pałacowych komnat miłośników i twórców miłosnych strof. Nie wszystkie były poezją, ale liczyły się przede wszystkim przeżycia. Nie tylko duchowe...

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Zobacz więcej: 1   |   2   |   3   |   4      »