KołbielKołbiel rocznicowa

Bitwa warszawska, a właściwie, jak powinno się mówić, operacja warszawska, to szereg wielu połączonych ze sobą bitew i potyczek, które składały się na wielki plan okrążenia i rozbicia Armii Czerwonej na przedpolach Warszawy. Ogromna skala tych działań sprawiła, że w powiatach położonych na wschód od stolicy nie brakuje miejsc pamięci związanych ze zwycięstwem 1920 roku. Jedno z nich znajduje się na kołbielskim cmentarzu…

Hołdy pamięci

Pomnik żołnierzy poległych w bitwie warszawskiej został ufundowany przez mieszkańców Kołbieli w 1930 roku. Stanął w miejscu zbiorowej mogiły na cmentarzu parafialnym, w której pochowano uczestników walk w okolicach miejscowości. Spoczywają tam: Paweł Krene, Józef Połątyński, Józef Powelski, Franciszek Łysiak, Piotr Skolimowski, Kazimierz Zbierski, Łuczak, Kopydłowski, Ludwik Ziółek oraz sześciu bezimiennych poległych. Wzięli oni udział w nocnej bitwie z 16 na 17 sierpnia w Kołbieli. Polska 14. Dywizja Piechoty rozbiła wtedy 8. i 10. Dywizję Strzelców z 16. Armii Czerwonej, przerywając w ten sposób pierścień wokół Warszawy. W kolejnej bitwie pod Kołbielą, żołnierze 14. Wielkopolskiej Dywizji Piechoty gen. Daniela Konarzewskiego rozbili oddziały trzech nieprzyjacielskich dywizji.

Po stu latach od tych wydarzeń zawiązał się komitet, którego celem stało się odrestaurowanie pomnika, który został odsłonięty podczas uroczystości 16 sierpnia. Inicjatorem tych działań był Jan Ciszkowski. Na kołbielskim cmentarzu zebrali się mieszkańcy gminy i gospodarze miejsca – sołtys Bogumiła Araszkiewicz, wójt Adam Budyta i proboszcz ks. Krzysztof Abramowski, a także reprezentanci władz powiatu otwockiego raz wielu instytucji. Splendoru uroczystości dodała warta żołnierska z Celestynowa oraz harcerska z Kołbieli, a także udział orkiestry dętej z Trąbek.
Po przemowach, w których podkreślano przede wszystkim patriotyczny wymiar uroczystości, harcerki Weronika Morochow i Klara Mazek odsłoniły pomnik. Następnie pochód prowadzony przez orkiestrę przeszedł pod głaz upamiętniający ks. Ignacego Skorupkę, gdzie zapalono znicze. W pobliskim kościele chwilę później rozpoczęła się Msza św. w intencji ojczyzny, a po niej koncert w wykonaniu męskiego chóru Harfa z Warszawy.

Na wychodzących ze świątyni czekało wiele atrakcji. W pobliżu rozstawiły się stoiska promocyjne – głównie z militarnymi atrakcjami. Były tam najnowsze produkty lecznicze, wyroby medyczne i sprzęt służby zdrowia oraz karabiny, pistolety i moździerze, które są na wyposażeniu wojska polskiego, a także sprzęt i umundurowanie z różnych epok. Natomiast przy stoisku biblioteki do odebrania czekała publikacja na temat wydarzeń sprzed 100 lat w Kołbieli.

Numer: 35/36 (1195/1196) 2020   Autor: Łukasz KućKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *