Co słychać? - Artykuły

Artykuły

Szkolenie z mistrzem

Taekwon-do to koreańska sztuka walki i samoobrony, która bardzo szybko rozprzestrzeniła się na cały świat, również w Polsce zyskała wielu sympatyków.

Autor: (red)

SZÓSTE PSOTY... i POLSKIE SZOPY

W auli ZS-1 przy ul Budowlanej 4 od 11.00 w sobotę 13 kwietnia 2013 znowu zabawimy się w kabaret. Ale żeby doszło do kabaretonu, już dziś trzeba rozpocząć
próby repertuaru. A zgłosić się - najpóźniej w poniedziałek 8 kwietnia.

A już w niedzielę 14 kwietnia zapraszamy również do auli Budowlanki na Polską Szopę, czyli dwugodzinne POwielkanocne jaja z tekstami i udziałem takich gwiazd kabaretu, jak Jan Pietrzak, Marcin Wolski czy Paweł Piekarczyk.

 


Autor: Fundacja MIVENA

Formy normy

Niech czas Zmartwychwstania / przyniesie nam odrodzenie / tego, co warte kochania / i zła zapomnienie. Niech wiosna w nas rozkwitnie / wiara z nadzieją, a miłość / nigdy niech nie zamilknie / karmiona chwalebną siłą. To nie tylko rymowane życzenia Wielkanocne, a nasze wiosenne pragnienia. Wiosenne, choć na dworze zmarzlina jak na Syberii. A chciałoby się, by wreszcie było normalnie...

Autor: WASZ REDAKTOR

Wkręceni w geografię

Miński Geomaniak to nie tylko konkurs weryfikujący wiedzę geograficzną uczniów. To penetracje nie do końca odkrytych krain jak Syberia, którą finaliści mogli smakować podczas tegorocznej, finałowej gali. Tylko raz, bo filmu z pokazu dra Tomasza Witesa drugi raz nie obejrzą. Takie są prawa nie geografii, a ekonomiki własności. Mimo lekkiego dysonansu i tak geografii było aż nadto.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Uważąj na GMO

Uprawianie żywności modyfikowanej genetycznie jest dozwolone w całej Europie, ale nie w Polsce. Zgodnie z zaleceniami Trybunału Europejskiego Polska musiała stworzyć ustawę, która pozwoli na uprawę modyfikowanej genetycznie żywności.

Autor: (jk)

Władze w skupieniu

W sobotę po raz pierwszy odbyło się nietypowe wydarzenie, które chyba na stałe zagości w mińskich kalendarzach. W Sanktuarium Matki Boskiej Hallerowskiej samorządowcy i inne osoby zaangażowane w życie publiczne mogli przeżywać Wielkopostny Dzień Skupienia. Gospodarzem tych rekolekcji był proboszcz ks. Marek Sędek, inicjatorami powiatowi radni, czyli przewodniczący Daniel Milewski i wicestarosta Krzysztof Płochocki, a gościem specjalnym biskup Marek Solarczyk.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Światy tolerancji

W minionym tygodniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyły się Powiatowe Obchody Światowego Dnia Inwalidów i Ludzi Niepełnosprawnych, podsumowano także kampanię społeczną „Nasz Wspólny Świat”. Kampanię i obchody przygotowała dyrekcja i nauczyciele Zespołu Szkół Specjalnych w Ignacowie oraz Stowarzyszenie na rzecz dzieci upośledzonych umysłowo „Dzieciom Radość”.

Autor: Teresa Romaszuk

MOSiR Rokity

Tegoroczne rozgrywki w kategorii gimnazjów zdominowali mińszczanie z MOSiR-u’97. Podopieczni trenera Tomasza Rokity zgarnęli zarówno złote, jak i srebrne medale.

Autor: Rozmawiała Iwona Padzik

Sądy na prądy

To był pracowity i pełen emocji tydzień. Nie tylko z powodu zimowego stresu, a właściwie mimo kapryśnej, by nie powiedzieć złośliwej aury. Był to tydzień naszego sukcesu, bo mimo początkowej niechęci, znowu udało się zorganizować naszą futsalową halówkę. I to na całkiem niezłym poziomie, który chwalili trenerzy i sami piłkarze. Można tylko jej poświęcić ten tekst, ale nie lubimy panegiryków. Niech lepiej osądzają nas inni, a szczególnie bezpośredni uczestnicy rozgrywek.

Autor: WASZ REDAKTOR

Słuszni mistrzowie

Orły z Halinowa, Orliki z Jeruzala, MOSiR z Mińska oraz także miński Grospol to zwycięskie zespoły tegorocznych 14 Mistrzostw Ziemi Mińskiej w Halowej Piłce Nożnej, czyli popularnej Halówki Co słychać? Dzięki nim mamy dosyt jakości, a frekwencja i 177 strzelonych goli daje nam pewność, że nadal jesteśmy największą imprezą sportową w powiecie, która w przyszłym roku będzie obchodziła kryształowa rocznicę.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Grobelny oskarżony

Dotychczas o Julianie Grobelnym pisano i mówiono tylko dobrze. Szczególnie o jego działaniach na rzecz polskich Żydów w Żegocie, której był pierwszym przewodniczącym. Dzięki nim otrzymał tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Jednak po okupacji Grobelny poszedł na współpracę z rządem PKWN i... umarł. Jednak kilka miesięcy jego rządów w powiecie mińskim to akty grabieży okolicznych majątków ziemskich, których właściciele zostali bezprawnie wyrzuceni ze swoich siedzib

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Źródła prawdy

Zorganizowane przez Fundację Deo et Patriae im. prof. Mieczysława A. Krąpca OP pierwsze Powiatowe Spotkanie Edukacyjne skupiło w GiLO im. Polskiej Macierzy Szkolnej uczniów, nauczycieli, dyrektorów, przedstawicieli władz lokalnych oraz świata nauki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Życie, myśl, autorytet i dorobek prof. Mieczysława Alberta Krąpca przybliżały, a także wyznaczały zebranym drogę ku człowieczeństwu i wolności.

Autor: Teresa Romaszuk

Kwiaty Tuwima

Korzystając z gościnności mińskiej MBP, 4 marca przeprowadzono IV Powiatowy Konkurs Recytatorski Polskiej Poezji i Prozy skierowany do uczniów szkół podstawowych. Tym razem organizatorki konkursu, nauczycielki Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Mińsku - Elżbieta Gajda, Beata Jerzak, Bożena Polkowska, Małgorzata Szczęsna, Agnieszka Wodzińska i Katarzyna Woźnica postanowiły zadedykować to święto literatury dziecięcej Julianowi Tuwimowi z powodu 60. rocznicy jego śmierci.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Łyse brysie

Jeśli włosy symbolizują siłę, ogień, potęgę magiczną, duszę, miłość, energię twórczą, szacunek, honor i płodność, to czym jest łysina... Ogolona głowa jest symbolem hańby i niemocy. Tak można było pomyśleć, patrząc na jednego z mińskich radnych, który w przypływie zawiści oczerniał wolne media. Kim jest człowiek, który wartość wszystkiego mierzy dobrem swojego moralnego brudu.

Autor: WASZ REDAKTOR

Tenderenda od przyrody

Uczeń klasy szóstej Szkoły Podstawowej im. B. Prusa w Kałuszynie Maciej Tenderenda został laureatem konkursu kuratoryjnego z przyrody, osiągając wysoki wynik 93,75%. Atutem sukcesu Maćka jest fakt, że był on jedynym laureatem z powiatu mińskiego

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Open z kamerą

Nie mieliśmy wyjścia i znowu zagraliśmy najstarszą (od 1997 roku) i największą (ponad 12 tysięcy uczestników) w powiecie piłkarską halówkę tygodnika i telewizji Co słychać? Nie było wyjścia, bo nie mogliśmy opuścić naszych futsalowych zespołów, które co roku nas nie zawodzą.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Zobacz więcej: [1]      «      157   |   158   |   159   |   160   |   161      »      [169]