Co słychać? - Warto przeczytać

Warto przeczytać

Gospodynie na kominie

Pomysł wójt Hanny Wocial na urządzanie święta kobiet z olimpiadą gospodyń ma się wyśmienicie. Przejdzie do historii gminy jako praktyczne połączenie rozrywki z testem wiedzy o wiejskim gospodarstwie domowym, przedsiębiorczości i ekologii. Tu zawsze nie brakuje atrakcji dla zmysłów i rozumu, a najmądrzejsze kobiety gminy są doceniane i nagradzane. Szkoda tylko, że 8 marca zazwyczaj wypada w dni postne, a więc bez tańca. Za to z muzyką, bo jak bez niej zabawić marne puchy…

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Śmieci w sieci

Kto cierpi z powodu wzrost opłat za śmieci? Nikt, tylko mieszkańcy, więc wybrane przez nich władze i radni powinni dbać, by opłaty nie drążyły za mocno ich budżetów domowych. Nic z tego, bo firmy wywozowe szaleją z cenami na przetargach, a niektóre samorządy nawet wyprzedzają ich ewentualne roszczenia. Tak zrobili mińscy radni, godząc się na wzrost opłat z 13 na 18 złotych od osoby. Czy rzeczywiście tą uchwałą osłabili roszczenia finansowe Eko-samu…

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Powstańcza reduta

Obchody rocznicy bitwy pod Porębami z 1863 r. mają już kilkuletnią tradycję. Co roku organizatorzy starają się jednak rozbudować uroczystości o kolejne elementy. Tym razem grupa historycznych rekonstruktorów postanowiła nieco wydłużyć swój coroczny przemarsz szlakiem oddziału powstańczego i niedzielnym rankiem wyruszyła z dębskiej Rudy w kierunku Teresławia i Porąb…

Autor: Łukasz Kuć

Odpady zagłady

Cała sesja na temat śmieci? Czemu nie, gdy firma wywożąca stawia gminę pod ścianą, szantażując zerwaniem umowy, jeśli radni nie uchwalą radykalnego zwiększenia opłat. To niemal masakra finansowa dla mieszkańców i zagłada autorytetu władz gminy…

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Sromoty dochodów

Pozostawiając na razie samorządowe wydatki, przyjrzyjmy się drugiej stronie budżetowego bilansu – dochodom. Zwłaszcza tym, które należą do wpływów własnych. Pochodzą one przede wszystkim z lokalnych podatków i opłat oraz udział w podatku dochodowym pobieranym od mieszkańców i przedsiębiorców…

Autor: Łukasz Kuć

Testy na protesty

Panie Redaktorze… sami się o to prosili i mają całą litanię uwag, skarg, a nawet już jawnych protestów. O co chodzi? Rzecz jasna o strategiczne studium lokalizacyjne Centralnego Portu Komunikacyjnego, które przedstawia m.in. przebieg inwestycji towarzyszących, w tym warianty drogi ekspresowej na terenie gmin powiatu mińskiego… Czy trzeba się dziwić, że wszyscy chcą szybkiego dojazdu, ale nikomu się nie marzy ekspresówka dzieląca wsie, a nawet gospodarstwa…

Autor: Wasz DONOSIciel

MOSiR wykosi…

Trudno zgadnąć, na czym polega polityka miasta, gdy jedną spółkę zmienia w zarząd magistracki, a po kilku latach tworzy nową z nieźle funkcjonującej jednostki organizacyjnej. Tak było z PGK, które stało się ZGK, a jest z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji, który z jednostki budżetowej stanie się spółką skarbu miasta. Nie od razu, bo przekształcenie potrwa do końca czerwca 2020 roku.

Autor: (jaz)

Warianty sprzeciwu

Radni gminy Dębe Wielkie wystosowali oświadczenia w sprawie planowanego przebiegu obwodnicy aglomeracji warszawskiej. Jak mówił wójt Krzysztof Kalinowski, władze samorządowe zostały zaskoczone pojawieniem się studium korytarzowego, którego nikt z nimi nie konsultował.

Autor: (łk)

Konopka do sanacji

Uczcili pamięć Hipolita Konopki, pierwszego powojennego burmistrza Mińska Mazowieckiego. Zamordowany został w nocy z 2 na 3 marca 1945 roku przez służbę bezpieczeństwa.

Autor: (jaz)

Ankieta czeka

W przypływie twórczego populizmu i pozornej dbałości o kapitał mińskie władze ogłosiły nietypową ankietę. By zachęcić do udziału, wypisały peany o doniosłej roli przedsiębiorczości i jej wpływie na rozwój lokalny.

Autor: (jaz)

Łopaty pod urząd

W Siennicy podpisano umowę dotyczącą budowy budynku gminnej biblioteki, ośrodka kultury i urzędu gminy wraz z dostawą wyposażenia. Strony umowy reprezentowali: zamawiający – wójt Stanisław Duszczyk, dyrektor GBP Elżbieta Jurkowska i skarbnik gminy Renata Nowakowska oraz wykonawca – pełnomocnik konsorcjum Michał Wojtasik, reprezentujący Konsorcjum firm: FECTUM S.A. (Lider Konsorcjum) i Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe Paweł Ozdarski.

Autor: (łk)

Obwodnica podziału

Powoli spełniają się zapowiedzi GDDKiA o budowie dalszych odcinków autostrady A2. Właśnie doszło do podpisania umowy z PUT Intercor na budowę obwodnicy Kałuszyna.

Autor: (jaz)

Błyskotliwe gospodynie

Dwa mendle pań z terenu gminy Latowicz wzięły udział w kolejnej edycji gminnej olimpiady wiedzy o wiejskim gospodarstwie domowym i przedsiębiorczości. Wójt Bogdan Świątek-Górski uroczyście rozpoczął spotkanie, a następnie po omówieniu zasad konkursu uczestniczki przystąpiły do rozwiązywania testu składającego się z 40 pytań.

Autor: (łk)

Dębe bierze miliony

Już cieszy się Aleksandrówka, gdzie będzie budowana kanalizacja, a jeszcze bardziej Kobierne, Chrośla, Gorzanka, Walercin i Kąty Goździejewskie, które wzbogacą się w bieżącą wodę. Wszystko dzięki dotacjom unijnych w kwocie dwóch milionów złotych, za które powstaną 103 metry kanalizacji sanitarnej oraz 16,5 km sieci wodociągowej.

Autor: (jaz)

Olimpijki i artystki

W pierwszy wtorek marca w Dębem Wielkim miał miejsce gminny etap olimpiady wiedzy o wiejskim gospodarstwie domowym i przedsiębiorczości. Nad przebiegiem konkursu czuwały Anna Matyszczak z MODR w Siedlcach, Małgorzata Zwierz z PZDR oraz Anna Piotrkowicz – dyrektor GOK.

Autor: (łk)

Sulejówek seniorom

W Sulejówku miało miejsce oficjalne otwarcie dziennego domu Senior+. W uroczystości wzięło udział wielu znakomitych gości. Jednak najcenniejsza na uroczystości była obecność seniorów.

Autor: (łk)

Zobacz więcej: 1   |   2   |   3   |   4   |   5      »      [723]