Dębe WielkieCyganka telewizyjna

Szkoła podstawowa w Cygance od niedawna może pochwalić się profesjonalnym studiem telewizyjnym. Odpowiednio wyposażone pomieszczenie służyć będzie rozwojowi pasji i zainteresowań uczniów zrzeszonych w szkolnym kole dziennikarskim. Mają oni już za sobą między innymi występ w radiu, a to dopiero początek…

Studio z fantazją

Koło dziennikarskie działa w Cygance od zeszłego roku szkolnego, a efektem jego pracy jest między innymi szkolna telewizja Cyganka TV. Dotychczas powstało kilkanaście odcinków, a w nich wywiady, sondy, prezentacje sylwetek uczniów odnoszących sukcesy w różnych dziedzinach, relacje z wydarzeń szkolnych i gminnych, materiały z lekcji i wiele więcej. Pomysłów nie brakuje, a na przeszkodzie stawały często niedomagania techniczne, lecz teraz ma już być inaczej.
Studio telewizyjne, którego pomysłodawczynią jest dyrektor Małgorzata Wachowicz, powstało dzięki środkom z rządowego programu Laboratoria przyszłości. Zawiera ono wszelki niezbędny sprzęt nie tylko, żeby nagrywać nowe odcinki szkolnej telewizji, ale również nadawać relacje na żywo. Wytłumione i w pełni wyposażone pomieszczenie pozwoli uczniom wejść na wyższy poziom i realizować projekty ograniczone tylko ich wyobraźnią. Widać to już w najnowszym odcinku Cyganka TV, który powstał przy wykorzystaniu możliwości wirtualnej scenografii. Oprócz tego szkoła dysponuje też dronem,  dzięki któremu możliwe stało się nagrywanie wysokiej jakości filmów właściwie z dowolnej perspektywy.

Uczniowie z Cyganki stopniowo wdrażali się w telewizyjny projekt, a teraz jest on dla nich czymś zupełnie normalnym. Realizując go, nie tylko przeprowadzili szereg wywiadów, ale również sami udzielali ich w szkolnym studiu. Ostatnio z okazji Dnia Dziecka młodzi dziennikarze opowiadali o ulubionych zwierzętach, a cała audycja została wyemitowana w Radiu Dla Ciebie. Wcześniej mieli możliwość dopytać gości, Łukasza Bożyckiego i Gustawa Więckowskiego, o wszelkie kwestie techniczne związane z nagrywaniem radiowych programów. Uwag było na tyle dużo, że większą część pozostawiono na kolejne spotkanie.

Możliwości nowego studia telewizyjnego zostaną jeszcze pełniej wykorzystane z przyszłym roku szkolnym. Uczniowie w ramach koła dziennikarskiego zajmą się każdym z aspektów tworzenia nagrać telewizyjnych, od przygotowania scenariusza, po końcową obróbkę i montaż. Zaangażowanym uczniom nie brakuje pomysłów, by w ciekawy i nowatorski sposób zaprezentować nie tylko to, co powiązane ze szkołą, ale wyjść także poza schematy.

Numer: 23/24 (1286/1287) 2022   Autor: (łk)

Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *