Co słychać? - Artykuły

Artykuły

Olszewice do bojkotu

Wydawało się, że pisma mroziańskiego włodarza do wyższych instytucji kontroli rozwiążą sprawę fetoru utrudniającego życie mieszkańcom Woli Paprotniej i Olszewic. Nic z tego – urzędnicy pozostali obojętni. Wójt Jaszczuk postanowił więc odwołać się do ich sumień, a mieszkańcy wzywają do bojkotu i sięgnięcia po czwartą władzę.

Autor: Justyna Kowalczyk

Głuche pytania

Sesje Rady Miasta teoretycznie dają radnym możliwość usłyszenia odpowiedzi na interesujące ich pytania. Teoretycznie, bo w praktyce ciężko jest się dowiedzieć czegoś na temat publicznej instytucji, której dyrektor unika obrad rady. Mowa o nowym kierowniku MDK, Piotrze Sile, który w sali konferencyjnej urzędu pojawił się tylko raz.

Autor: Justyna Kowalczyk

Targowisko Adamiaka

Ponad 1,3 mln złotych, blisko 13,5 tys. ceglanych płytek, 2 tys. m2 kostki brukowej i kilka miesięcy pracy. Wszystko, by spełniło się marzenie lokalnych handlarzy, a razem z nim sen śp. Janusza Adamiaka – sołtysa, inicjatora budowy targowiska. Oficjalnego otwarcia nie doczekał, ale władze i mieszkańcy nie zapomnieli, chrzcząc nową inwestycje jego imieniem.

Autor: Justyna Kowalczyk

Dębski Olimp

Gmina Dębe Wielkie wzbogaciła się ostatnio o dwa nowe obiekty sportowe, choć jeden z nich gotowy był już we wrześniu ubiegłego roku. Na oficjalne otwarcie musiał jednak poczekać aż do 22 listopada 2013 roku. Wtedy to świętowano zakończenie największej inwestycji – hali sportowej, która wyrosła przy dębskim zespole szkół, by służyć uczniom i mieszkańcom całej gminy.

Autor: Justyna Kowalczyk

Magia w ciemno

Wieczór pełny zabawy, tańców i wróżb zgotował mińskim seniorom Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Wszystko w ramach drugiego już spotkania pokoleń, w które tym razem zaangażowali się uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych. Zorganizowany przez nich wieczór andrzejkowy pokazał, że choć dzieli ich pół wieku, to wciąż łączy młodość ducha i umysłu.

Autor: Justyna Kowalczyk

Serca w kwiatach

Na co dzień spotykają się z wszelakimi problemami, jakie mogą dotknąć człowieka. Starają się wesprzeć ich materialnie i duchowo, a to często praca niełatwa. Dlatego pracownikom socjalnym powiat zorganizował drugą galę dziękczynną w ramach ich święta, które przypada na 21 listopada i nieprzypadkowo łączy się z dniem życzliwości. Ani jej, ani zwyczajnie ludzkiej miłości nie brakuje blisko 200 pracownikom socjalnym z terenu powiatu, którzy gościli w auli Budowlanki.

Autor: Justyna Kowalczyk

Drogi bez strachu

Sprawdzian z zasad ruchu drogowego, rowerowy tor przeszkód, symulator jazdy skuterem, pokazy broni, sprzętu policyjnego i udzielania pierwszej pomocy – to wszystko czekało na uczestników powiatowego finału konkursu „Bezpieczna droga do szkoły”. Z 268 uczniów szkół podstawowych i gimnazjalistów wygrać mogło jedynie dwunastu. Zadanie wcale nie było takie proste.

Autor: Justyna Kowalczyk

Śmieciowe poprawki

Gmina Dobre musiała wprowadzić delikatne poprawki w systemie gospodarki odpadami. Między radnymi wywiązała się dyskusja. Poszło o zmiany w uchwałach śmieciowych, na które wpływ mają mieszkańcy. Z prawa tego jednak nie skorzystali, a ich interesu bronił przewodniczący RG Ryszard Jan Szczurowski.

Autor: Justyna Kowalczyk

Piotrowe cięgi

Jubileuszowa edycja PPPPS-u, czyli przeglądu poświęconego Piotrowi Skrzyneckiemu urosła do rangi festiwalu i wydłużyła się do 5 dni. To jedyna tak impreza w Polsce i choć od zawsze zasięgiem obejmowała cały kraj, to dopiero jej piątą edycję całkowicie zdominowali uczestnicy spoza miasta, a nawet powiatu mińskiego. A szkoda…

Autor: Justyna Kowalczyk

Oswoić naukę

Warszawskie stowarzyszenie Q zmianom po raz drugi wkroczyło do Mińska, by leczyć uczniów i nauczycieli, a nawet całą społeczność. Z czego? Z ignorancji i niewiedzy o własnych możliwościach, wartości nauki i czynnikach psychospołecznych wpływających na nierówne traktowanie. O tym, co udało im się zrobić, opowiedzieli podczas podsumowania projektu „Uczyć się, ale jak?”.

Autor: Justyna Kowalczyk

Sztuka budkowania

Gdy za oknem robi się coraz zimniej, warto pomyśleć o najmniejszych przyjaciołach, czyli ptakach. Dla nich zima to czas trudnych poszukiwań pożywienia zamarzniętego lub schowanego pod pokrywą śnieżną. Miejskie ptactwo może jednak spać spokojnie, bo MDK postanowił przypomnieć mińszczanom o dokarmianiu skrzydlatych przyjaciół. Mali i duzi zakasali więc rękawy, bo zaopatrzyć miński park w specjalne karmniki.

Autor: Justyna Kowalczyk

Strzały powstańcze

Powstanie Styczniowe nie ominęło powiatu mińskiego, ówcześnie stanisławowskiego. Na tym terenie doszło do wielu starć z armią carską. Jak one wyglądały? To postanowiła przypomnieć mieszkańcom Gminna Biblioteka Publiczna, organizując piknik historyczny z okazji 150. rocznicy powstania. Jego główną atrakcją była rekonstrukcja potyczki z tamtych lat.

Autor: Justyna Kowalczyk

Śluby powrotne

Dawno przy Siennickiej 17 nie było tak radosnego gwaru i emocji wypełniających całą szkołę. Wszystko za sprawą pierwszego od wielu lat tak uroczystego pasowania pierwszoklasistów, którzy rozpoczęli naukę w reaktywowanej Szkole Podstawowej nr 4. Zdenerwowanie udzieliło się niemal wszystkim, poza samymi uczniami, którym uśmiech nie schodził z twarzy.

Autor: Justyna Kowalczyk

Papież dla ludzi

Były konkursy artystyczne i sportowe, testy wiedzy i klasówki, a teraz przyszedł czas na happening i konferencję naukową. Triada papieskich szkół po raz szósty postanowiła uczcić pamięć swojego patrona, organizując powiatowe Dni Papieskie. Tym razem pod hasłem dialogu i nie tylko w szkolnym zaciszu, a w samym centrum miasta.

Autor: Justyna Kowalczyk

Królowa z podziemia

Jak przekonać uczniów do królowej nauk i pokazać im, że matematyka może być przyjemna? Odpowiedź na to pytanie znalazł Dariusz Kulma, właściciel firmy Elitmat, Nauczyciel Roku 2008 i pomysłodawca projektu „Matematyka innego wymiaru”. Z nauczaniem zszedł do podziemia, by pominąć okrojoną podstawę programową w szkołach. Ujawnił się po 3 latach na oczach gości z całego kraju i mediów.

Autor: Justyna Kowalczyk

Nuty życzeń

Kwiaty, dyplomy i nagrody – to tradycyjny obraz święta nauczyciela. W gminie Halinów pracowników oświaty postanowiono nagrodzić nietuzinkowo, czyli muzycznie. W piątek, 11 października Zespół Szkolno-Przedszkolny w Okuniewie wypełnił więc śpiew i taniec.

Autor: Justyna Kowalczyk

Zobacz więcej: [1]      «      1   |   2   |   3   |   4   |   5      »      [24]