Mińsk MazowieckiElitmat innowacji

Jak przekonać uczniów do królowej nauk i pokazać im, że matematyka może być przyjemna? Odpowiedź na to pytanie znalazł Dariusz Kulma, właściciel firmy Elitmat, Nauczyciel Roku 2008 i pomysłodawca projektu „Matematyka innego wymiaru”. Z nauczaniem zszedł do podziemia, by pominąć okrojoną podstawę programową w szkołach. Ujawnił się po 3 latach na oczach gości z całego kraju i mediów.

Królowa z podziemia

W piątek, 18 października miński pałac Dernałowiczów przeżył oblężenie matematyków. Ciągnęli do niego z całego kraju, z każdego województwa bez wyjątku. Przyciągnęło ich podsumowanie projektu „Matematyka innego wymiaru”, który połączył ich wirtualnie i realnie na 3 lata.

– Staramy się podchodzić do matematyki inaczej, niestandardowo – mówiła podczas konferencji koordynatorka projektu Małgorzata Zakrzewska. Stworzyli więc matematykę przyjazną uczniowi, zabawną i ciekawą, a przede wszystkim łatwą do zrozumienia. Żeby to osiągnąć, musieli ominąć stojące w miejscu efekty nauczania w szkołach, pominąć korki do sukcesów na olimpiadach i – jak mówił Dariusz Kulma – zejść do podziemia. Tak powstało matematyczne metro, złożone z trzech linii – Elitmat Team, Leader i Space. Tworzą je grupy matematyczne stworzone w całej Polsce, kierowane przez nauczycieli i uczące się poprzez system on-line, który umożliwia kontrolę nad osiągnięciami uczestników, prowadzenie interaktywnych lekcji i wspólne rozwiązywanie zadań.

Do projektu przystąpiło ponad 31 tys. uczniów i ponad 2 tys. nauczycieli z 1126 szkół w kraju. Chętnych było jednak o wiele więcej. Ograniczenia finansowe nie pozwoliły przyjąć wszystkich. Ci, którym się udało, mogli skorzystać z innowacyjnych metod nauczania oraz wyjechać na warsztaty do Zakopanego.

Najbardziej zaangażowanych leaderów projektu Elitmat postanowił wyróżnić. Tytuły Innowacyjnych Nauczycieli Matematyki i Szkół Matematycznych Innowacji podczas konferencji odebrało 57 osób. Do odbioru upominków namawiał ich prowadzący konferencję aktor Jacek Borkowski, który chwilę później zapraszał na poczęstunek i koncert Rozdwojenia Jaźni.

Przez 3 lata nad projektem pracował sztab Elitmatu. To poza Zakrzewską i Kulmą również: Ewa Hutkowska, Paulina Kotomska, Iga Olszewska, Anna Żak, Dorota Proczka, Joanna Smolińska, Wojciech Zagórski i Mariusz Kulma.

Choć nie zawsze było łatwo, to teraz czeka ich dodatkowo trudne zadanie. Kończy się bowiem dofinansowanie unijne projektu. Dariusz Kulma się jednak nie poddaje. – Portal Elitmat Space będzie działał do końca świata i dwa dni dłużej. Będziemy starali się utrzymać serwer z własnych środków – zapewniał.

Już dziś z platformy www.matematykainnegowymiaru.pl korzystać może każdy i to całkowicie za darmo. Do dyspozycji są m.in. plansze interaktywne, gry, łamigłówki i zadania, a także techniki szybkiego uczenia się. Korzystać mogą wszyscy, a o tym że warto tam zajrzeć, świadczą statystyki. Gdy ruszał projekt Matematyka innego wymiaru średnia wyników uczniów Elitmatu z matur z matematyki wynosiła 68,5%, teraz jest to już niemal 91,5%. W marcu tego roku maturzyści – nie tylko ci związani z firmą – uzyskali dodatkową pomoc na facebooku. Założony przez Kulmę profil Jak zdać maturę z matematyki? przed maturą miał 15 tys. fanów. Dziś ponad 54 tys.

To jednak nie wszystkie działania mińskiego lidera innowacji w nauczaniu. Po raz kolejny Elitmat podjął się organizacji Matematycznych Mistrzostw Polski Dzieci i Młodzieży, które odbędą się 15 kwietnia 2014 roku. Choć ich koszt to blisko 200 tys. złotych, gang Elitmatu zrobi wszystko, by zawody nie zniknęły z kalendarzy matematycznych pasjonatów. Wszak królowa nauk jest tylko jedna.

Numer: 43 (838) 2013   Autor: Justyna Kowalczyk





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *