Gmina Dobre musiała wprowadzić delikatne poprawki w systemie gospodarki odpadami. Między radnymi wywiązała się dyskusja. Poszło o zmiany w uchwałach śmieciowych, na które wpływ mają mieszkańcy. Z prawa tego jednak nie skorzystali, a ich interesu bronił przewodniczący RG Ryszard Jan Szczurowski.
Śmieciowe poprawki
Ostatnia sesja rady gminy w Dobrem przyniosła głównie zmiany w pakiecie uchwał śmieciowych. Tutaj system działa od 5 lat, więc mieszkańcy nie mieli większych problemów z poprawnym wypełnianiem zapisów przyjętych przez radnych. Teraz będą musieli zaakceptować poprawki zaproponowane przez wójta, bo czas na wnoszenie uwag minął. Wniosków nie było żadnych, choć informacja o zmianach pojawiła się na BIP-ie gminy.
– Kto ze społeczeństwa zagląda do BIP-u? Nikt – tłumaczył przewodniczący Szczurowski. Wójt Krzysztof Radzio wyjaśniał jednak, że pismo o udostępnieniu tych uchwał dostał każdy sołtys do wywieszenia na tablicach ogłoszeń.
O co chodziło? O czarny worek na odpady niesegregowane, który odebrano mniejszym rodzinom (1-3 osoby). Większe (4 i więcej osób) wciąż będą dostawać 2 worki. Przewodniczący Szczurowski chciał tej zmiany uniknąć, ale rada nie dała się przekonać.
– Może to spowodować albo zerwanie umowy, albo zwiększenie kosztów do 10 zł. Idziemy w to ryzyko? Małe rodziny nie zapełnią dwóch worków śmieci – przekonywał wójt. – Ograniczenie w czarnych workach wymusza segregację. Nie uczmy ludzi wyrzucać wszystkiego do czarnych worków – dodawała radna Hanna Wadas. Dyskusję uciął radny Sławomir Wierzba i sołtys Porąb Nowych, proponując dogadanie się z sąsiadem w razie potrzeby lub zwyczajnie poproszenie pracowników odbierających odpady o dodatkowy worek.
Poprawka workowa przeszła jednogłośnie, a wraz z nią inne. To m.in. rezygnacja z dwukrotnej zbiórki gabarytów czy dodatkowa zbiórka odpadów segregowanych. Będzie się ona odbywała raz w miesiącu, a w porze letniej – co 3 tygodnie. Przez 4 godziny na targowisko będzie można dowieźć śmieci, nie czekając na przyjazd śmieciarki.
Nowe przepisy to także 1 deklaracja od nieruchomości, bez względu na to ile rodzin ją zamieszkuje czy zwolnienie z opłaty śmieciowej 3 i kolejnego dziecka do 18 roku życia. W Dobrem powstanie również w końcu PSZO K, o który domaga się wojewódzki inspektorat ochrony środowiska. Jego adres zostanie dopiero podany przez wójta. Firma odbierająca odpady poinformuje zaś mieszkańców o wszystkich zmianach w systemie.
Numer: 47 (842) 2013 Autor: Justyna Kowalczyk
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ