Co słychać? - Artykuły

Artykuły

Chleby w Węgrowie

W Węgrowie od 1999 roku organizowane jest Mazowieckie Święto Chleba, wydarzenie podobne tylko w nazwie do naszego Festiwalu Chleba. Nie ma tam konkursów scenicznych, a jedynie wybór najładniejszego wieńca i potrawy. W tym roku na srebro zasłużył wieniec z Iwowego, a najsmaczniejszy chleb  pochodził z Żulina.

Autor: (łk)

Węgrów Dobrogosta

Węgrowski Ośrodek Kultury i Fundacja Wengroove, przy współudziale konnej Straży Ochrony Przyrody i Tradycji oraz Stowarzyszenia Edukacyjnego Ziemi Węgrowskiej, zaprosiły mieszkańców tego wiekowego miasta na widowisko plenerowe o powrocie Jana Dobrogosta Krasińskiego z odsieczy wiedeńskiej. Okazją do tego była zarówno 333 rocznica wielkiej bitwy, jak i 575-lecie nadania Węgrowowi praw miejskich...

Autor: Anna M. Sikorska

Smaki i draki

Na koniec lipca podzamcze liwskiego zamku obfitowało w regionalne przysmaki kulinarne, wśród których można było znaleźć smakołyki charakterystyczne dla Mazowsza, Podlasia, a nawet kuchni tatarskiej, białoruskiej i litewskiej. Z powiatu mińskiego najlepiej kulinarnie spisali się dębscy Wrzosowianie i ich kawa z żołędzi, a na scenie wystąpiły tęczowe dobrzanki...

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Węgrów na odpady

W Cegłowie została zawarta umowa na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenu gminy.

Autor: (jaz)

Siódme biegi

Z okazji Święta Niepodległości w Węgrowie po raz siódmy zorganizowano Bieg Niepodległości pod patronatem burmistrza.

Autor: (kpp)

Wytrwali na złoto

Jubileusz 50-lecia zawarcia związku małżeńskiego to szczególne wydarzenie. W Węgrowie świętowały je ostatnio 22 pary małżeńskie.

Autor: (opr. jk)

Hejnał rozbrzmiał

Węgrowianie mają swój hejnał. Jego pierwsza publiczna prezentacja miała miejsce 3 maja podczas uroczystości z okazji 222 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Autor: (opr.kj)

Kruszewscy od dzwonów

W Węgrowie działa jedna z dwóch w Polsce ludwisarni. Ludwisarstwo to rzemiosło unikatowe, wymaga ogromnej wiedzy i wyjątkowych umiejętności, a nad tajemnicą wyrobu dzwonów pracują całe pokolenia. Tradycje ludwisarskie w Węgrowie kultywuje rodzina Kruszewskich.

Autor: Małgorzata Iwańska

OSP do internetu

W czwartek, 14 marca, w sali konferencyjnej węgrowskiego starostwa podsumowano II edycję Interdyscyplinarnego Projektu Krajoznawczego „Mała Ojczyzna”, który przebiegał pod hasłem Ochotnicze Straże Pożarne.

Autor: (mi)

Lokalne wspomnienia

Zwiedzając powiat węgrowski, nie można ominąć Nadbużańskiego Parku Narodowego położonego na północ od Węgrowa i nieco na wschód od Łochowa. Poza walorami przyrodniczymi warto zobaczyć miejscowość Sadowne, a szczególnie lokalne muzeum.

Autor: Małgorzata Iwańska

Inwestycja w przyszłość

Jadąc przez Węgrów, można odnieść wrażenie, że jest to miasto pełne zabytków i zieleni. Wystarczy jednak udać się ulicą Gdańska, aby poznać jego inną, nowoczesną stronę. To właśnie tam znajduje się TSSE. Co to jest? Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna, która została ustanowiona w 1997 r. i obowiązuje do 31 grudnia 2020 r. Podstrefę Węgrów o powierzchni 29,33 ha włączono do TSSE niecałe 3 lata temu.

Autor: Małgorzata Iwańska

Strażniczka pamięci

Biblioteka Publiczna w Łochowie powstała w 1955 r. i swoją działalność rozpoczęła pod nazwą Biblioteka Gromadzka. W roku 1996 roku uchwałą rady gminy biblioteka została włączona do Wiejskiego Ośrodka Kultury w Łochowie. od 1 kwietnia 2008 r. funkcjonuje jako odrębna jednostka kultury.

Autor: Małgorzata Iwańska

Niebieski Tydzień

Od 25 lutego do 2 marca 2013 r. węgrowska Policja wspólnie z lokalnymi samorządami i instytucjami społecznymi organizuje kampanię społeczną pod nazwą „Niebieski Tydzień”.

Autor: (mi)

Oblicza Liwca

Liwiec jest lewym dopływem Bugu, jedną z najpiękniejszych rzek polskiego niżu w dolinie, w której zachowały się wysokie walory krajobrazowe. Długość rzeki wynosi 123 km, jej ujście do Bugu znajduje się w Kamieńczyku. Jedna z najczystszych i najbardziej malowniczych rzek Mazowsza wciąż czeka na odkrycie. Każdy ma szansę poznać jej tajemnice podczas spływów kajakowych – lokalnej atrakcji turystycznej.

Autor: Małgorzata Iwańska

Bezpiecznie w przyszłość

Pol icja i współpracujące z nią służby zajmują się pomocą poszkodowanym w wypadkach, ale także starają się zapobiegać podobnym przypadkom. Służą temu m.in. wspólne spotkania. We wtorek, 12 lutego, miało miejsce pierwsze w tym roku posiedzenie Powiatowej Komisji Bezpieczeństwa i Porządku.

Autor: (mi)

Kryzys w kasie

W 2013 roku miasto Węgrów zarobi 38.385.089 zł – to kwota umieszczona w tegorocznym planie budżetowym. Wydatki planowane są natomiast na ponad 35 mln. Budżet ten różni się od poprzednich tym, że poświęcony jest spłacie zaciągniętych pożyczek, wykupu obligacji oraz pokrywaniu obsługi zadłużenia.

Autor: Małgorzata Iwańska

Zobacz więcej: 1   |   2   |   3      »