WęgrówPionierski Łochów

Biblioteka Publiczna w Łochowie powstała w 1955 r. i swoją działalność rozpoczęła pod nazwą Biblioteka Gromadzka. W roku 1996 roku uchwałą rady gminy biblioteka została włączona do Wiejskiego Ośrodka Kultury w Łochowie. od 1 kwietnia 2008 r. funkcjonuje jako odrębna jednostka kultury.

Strażniczka pamięci

Pionierski Łochów / Strażniczka pamięci

Oferta biblioteki to prawie 20000 woluminów. Można tu znaleźć książki z literatury pięknej dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz literaturę popularnonaukową ze wszystkich dziedzin wiedzy. Na miejscu w czytelni można korzystać z księgozbioru podręcznego: słowników, encyklopedii, poradników, atlasów, informatorów. Biblioteka dysponuje katalogami: alfabetycznym, tytułowym i według tablic UKD.

Od 2004 r. jest tworzona komputerowa baza danych o księgozbiorze. Do grudnia 2008 r. w bazie znalazło się ponad 5700 tytułów. Katalog jest systematycznie uzupełniany.

Dużym powodzeniem cieszy się kawiarenka internetowa IKONKA, gdzie każdy może nieodpłatnie skorzystać z informacji dostępnych w internecie. Do dyspozycji czytelników są trzy stanowiska komputerowe. W Ostrówku, Ogrodnikach i Kamionnej są filie łochowskiej biblioteki, których księgozbiór liczy łącznie ponad 23 tys. woluminów. Księgozbiory są co roku wzbogacane o nowości wydawnicze.

Biblioteka w Łochowie, jako jedna z pierwszych w naszym regionie, przystąpiła do projektu CATL. CATL to budowany przez fundację Ośrodka „KARTA” system – sieć gminnych bibliotek, którego celem będzie ratowanie lokalnych zasobów dziedzictwa historycznego. CATL ma eksplorować te zasoby archiwalne, do których nie docierają działające centralnie instytucje pamięci, przede wszystkim archiwa państwowe, a które przechowywane są w prywatnych domach. Pomysłodawców interesują fotografie, dokumenty, ale także świadectwa, w tym ustne relacje, opisujące wydarzenia z przeszłości. Te zasoby i doświadczenia mogą być bezpowrotnie utracone, jeżeli w porę nikt nie zainicjuje odpowiednich działań ratunkowych. To właśnie CATL ma być infrastrukturą tego typu aktywności.

Biblioteka Publiczna w Łochowie uczestniczyła w II rundzie projektu. Na szkoleniach pracownicy dowiedzieli się jak zorganizować archiwum społeczne w bibliotece. Na stronie internetowej ośrodka Karta pod adresem lochow.archiwa.org zamieszczają już materiały historyczne z Łochowa i okolic.

Łochowska biblioteka łączy pokolenia, daje szansę naszym dziadkom, aby opowiedzieli wnukom swoją historię.

Numer: 10 (805) 2013   Autor: Małgorzata Iwańska





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *