Co słychać? - Artykuły

Artykuły

Władze w skupieniu

W sobotę po raz pierwszy odbyło się nietypowe wydarzenie, które chyba na stałe zagości w mińskich kalendarzach. W Sanktuarium Matki Boskiej Hallerowskiej samorządowcy i inne osoby zaangażowane w życie publiczne mogli przeżywać Wielkopostny Dzień Skupienia. Gospodarzem tych rekolekcji był proboszcz ks. Marek Sędek, inicjatorami powiatowi radni, czyli przewodniczący Daniel Milewski i wicestarosta Krzysztof Płochocki, a gościem specjalnym biskup Marek Solarczyk.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Światy tolerancji

W minionym tygodniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyły się Powiatowe Obchody Światowego Dnia Inwalidów i Ludzi Niepełnosprawnych, podsumowano także kampanię społeczną „Nasz Wspólny Świat”. Kampanię i obchody przygotowała dyrekcja i nauczyciele Zespołu Szkół Specjalnych w Ignacowie oraz Stowarzyszenie na rzecz dzieci upośledzonych umysłowo „Dzieciom Radość”.

Autor: Teresa Romaszuk

MOSiR Rokity

Tegoroczne rozgrywki w kategorii gimnazjów zdominowali mińszczanie z MOSiR-u’97. Podopieczni trenera Tomasza Rokity zgarnęli zarówno złote, jak i srebrne medale.

Autor: Rozmawiała Iwona Padzik

Sądy na prądy

To był pracowity i pełen emocji tydzień. Nie tylko z powodu zimowego stresu, a właściwie mimo kapryśnej, by nie powiedzieć złośliwej aury. Był to tydzień naszego sukcesu, bo mimo początkowej niechęci, znowu udało się zorganizować naszą futsalową halówkę. I to na całkiem niezłym poziomie, który chwalili trenerzy i sami piłkarze. Można tylko jej poświęcić ten tekst, ale nie lubimy panegiryków. Niech lepiej osądzają nas inni, a szczególnie bezpośredni uczestnicy rozgrywek.

Autor: WASZ REDAKTOR

Słuszni mistrzowie

Orły z Halinowa, Orliki z Jeruzala, MOSiR z Mińska oraz także miński Grospol to zwycięskie zespoły tegorocznych 14 Mistrzostw Ziemi Mińskiej w Halowej Piłce Nożnej, czyli popularnej Halówki Co słychać? Dzięki nim mamy dosyt jakości, a frekwencja i 177 strzelonych goli daje nam pewność, że nadal jesteśmy największą imprezą sportową w powiecie, która w przyszłym roku będzie obchodziła kryształowa rocznicę.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Grobelny oskarżony

Dotychczas o Julianie Grobelnym pisano i mówiono tylko dobrze. Szczególnie o jego działaniach na rzecz polskich Żydów w Żegocie, której był pierwszym przewodniczącym. Dzięki nim otrzymał tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Jednak po okupacji Grobelny poszedł na współpracę z rządem PKWN i... umarł. Jednak kilka miesięcy jego rządów w powiecie mińskim to akty grabieży okolicznych majątków ziemskich, których właściciele zostali bezprawnie wyrzuceni ze swoich siedzib

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Źródła prawdy

Zorganizowane przez Fundację Deo et Patriae im. prof. Mieczysława A. Krąpca OP pierwsze Powiatowe Spotkanie Edukacyjne skupiło w GiLO im. Polskiej Macierzy Szkolnej uczniów, nauczycieli, dyrektorów, przedstawicieli władz lokalnych oraz świata nauki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Życie, myśl, autorytet i dorobek prof. Mieczysława Alberta Krąpca przybliżały, a także wyznaczały zebranym drogę ku człowieczeństwu i wolności.

Autor: Teresa Romaszuk

Kwiaty Tuwima

Korzystając z gościnności mińskiej MBP, 4 marca przeprowadzono IV Powiatowy Konkurs Recytatorski Polskiej Poezji i Prozy skierowany do uczniów szkół podstawowych. Tym razem organizatorki konkursu, nauczycielki Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Mińsku - Elżbieta Gajda, Beata Jerzak, Bożena Polkowska, Małgorzata Szczęsna, Agnieszka Wodzińska i Katarzyna Woźnica postanowiły zadedykować to święto literatury dziecięcej Julianowi Tuwimowi z powodu 60. rocznicy jego śmierci.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Łyse brysie

Jeśli włosy symbolizują siłę, ogień, potęgę magiczną, duszę, miłość, energię twórczą, szacunek, honor i płodność, to czym jest łysina... Ogolona głowa jest symbolem hańby i niemocy. Tak można było pomyśleć, patrząc na jednego z mińskich radnych, który w przypływie zawiści oczerniał wolne media. Kim jest człowiek, który wartość wszystkiego mierzy dobrem swojego moralnego brudu.

Autor: WASZ REDAKTOR

Tenderenda od przyrody

Uczeń klasy szóstej Szkoły Podstawowej im. B. Prusa w Kałuszynie Maciej Tenderenda został laureatem konkursu kuratoryjnego z przyrody, osiągając wysoki wynik 93,75%. Atutem sukcesu Maćka jest fakt, że był on jedynym laureatem z powiatu mińskiego

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Open z kamerą

Nie mieliśmy wyjścia i znowu zagraliśmy najstarszą (od 1997 roku) i największą (ponad 12 tysięcy uczestników) w powiecie piłkarską halówkę tygodnika i telewizji Co słychać? Nie było wyjścia, bo nie mogliśmy opuścić naszych futsalowych zespołów, które co roku nas nie zawodzą.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Spaleni na pomoc

Wolontariat jest już na stałe wpisany w programy wychowawcze szkół, ale działania dobroczyńców są dzisiaj przede wszystkim odpowiedzią na rodzące się potrzeby. A tych zdaje się być coraz więcej, gdyż życie pisze dziwne i nieraz tragiczne scenariusze. Jak ten w rodzinie Konstantych z Kulek.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Wygrały wiedzą

We wtorek 5 marca 2013 roku po raz kolejny w sali konferencyjnej UG w Jakubowie spotkały się mieszkanki gminy, aby wziąć udział w olimpiadzie o Wiejskim Gospodarstwie Domowym, Przedsiębiorczości i Ekologii.

Autor: (jaz)

Łzy fałszywe

Działają zawsze tak samo – dzwonią lub odwiedzają, podają fałszywą tożsamość i żerują na współczuciu, wymyślając ckliwą historię. W taki sposób udaje im się wyłudzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Mowa o oszustach stosujących metodę „na krewniaka” lub potrzebującego. Ich ofiarami są głównie osoby starsze, bo to im najłatwiej uwierzyć w cudze łzy…

Autor: Justyna Kowalczyk

Brydż pucharowy

Starosta miński, burmistrz miasta Mińsk Mazowiecki oraz MKS Mazovia zapraszają brydżystów w niedzielę 24 marca na IX Turniej Par o puchar starosty oraz VI Turniej Par o puchar burmistrza rozgrywanych w ramach Grand Prix Mazowsza.

Autor: (red)

Ozdoba foba

Nie lubimy być zaskakiwani. Szczególnie prawem działającym wstecz lub wprowadzanym w celu upupienia – jak pisał klasyk – maluczkich. Idąc tropem Gombrowicza, trzeba zbadać, kto nam przyprawia fałszywą gębę. Jedną z tych gąb jest poza foba, którą raczą nas brudni wyznawcy wolności seksualnej i moralnej. Nie można pozwolić, by się rozpanoszyli i wpakowali normalnych w szambo zboczeń.

Autor: WASZ REDAKTOR

Zobacz więcej: [1]      «      159   |   160   |   161   |   162   |   163      »      [170]