I znowu mińska Dąbrówka rozbrzmiewała liryką i śpiewem za sprawą jubileuszowego festiwalu piosenki i poezji obcojęzycznej dla szkół podstawowych. Nie zabrakło silnych emocji, a piątek trzynastego czerwca nie dla wszystkich z ponad czterdziestu laureatów szkolnych eliminacji okazał się pechowy. Szczególnie dla artystów z Janowa, Brzózego, Niedziałki, Stojadeł, Ignacowa, Huty Mińskiej, Kałuszyna, Mrozów, Ładzynia, Stanisławowa oraz uczniów z salezjańskiej SP i... Dąbrówki
Babel bez pecha
Uczniowie przygotowani przez Olgę Zarzycką, Martę Prusińską, Mirosława Pieńkowskiego, Agatę Słodownik, Izabelę Broniarek, Katarzyna Beredę, Małgorzatę Dubinę, Urszulę Sitnicką, Karolinę Abramowską, Ewelinę Pachnik, Annę Wolską, Annę Królikowską, Monikę Senktas, Renatę Sokół oraz Jadwigę Krajewską-Witczak z łatwością poddali się klimatom Dąbrówki.
Nauczyciele języków obcych i gospodarze - Małgorzata Dubina, Milena Jałocha, Lidia Leszczyńska-Wieczorek, Karolina Abramowska, Urszula Sitnicka oraz Katarzyna Trojanek - zadbali o festiwalową atmosferę, a przygotowane przez rodziców ciasta osłodziły chwile wyczekiwania na werdykt. Jury w składzie przewodnicząca Karolina Jaroń oraz Magdalena Pokora z SJO, także Wojciech Kożuchowski, dyrektor Szkoły Muzycznej Yamaha, miało nie lada problem.
Aktorsko przygotowani uczestnicy byli zaopatrzeni w stosowne stroje, wyśmienicie przygotowani, a i muzycznie z roku na rok poziom wystąpień staje się coraz wyższy. Życzenia od dyrekcji szkoły i burmistrza także się przydały, toteż bawili się i integrowali.
Konferansjerzy – Dominika Wierzbicka, Karolina Gałązka, Aleksander Michałowski i Jakub Rudnicki zagrzewali publiczność do kibicowania. Tak gorąco wspierani artyści zaprezentowali talent wokalny i recytatorski.
W kategorii poezja klas I-III pierwsze zajęła trzecioklasistka Julia Dworecka z Dwójki, drugie Andrzej Ostrowski z Brzózego, trzecie zaś Julia Leszczyńska ze Starej Niedziałki. W klasach starszych Julia Karwowska z SP 2, przed Laurą Kulbacką z Niedziałki i Marcinem Gołębiewskim z Brzózego, wywalczyła pierwszeństwo.
Popularne współczesne przeboje, oryginalna choreografia, stroje i gra na instrumentach, to klimaty potyczek i bardzo emocjonujących prezentacji piosenkarskich. Wiele przebojów, jak chociażby „Halleluja” ze sobą konkurowało, toteż emocje sięgały dosłownie zenitu.
W kategorii klas I-III pierwsze miejsce i duże brawa otrzymała Oliwia Grzegrzółka z Janowa, drugie Weronika Sęktas z Mrozów, trzecie Oliwia Godlewska i Wojciech Proniewicz ze Stojadeł. Zespół, Michalina Ciechańska, Maja Chanke, Julia Wołosiewicz, Klaudia Tomporowska z SP 2 otrzymały wyróżnienie. Wsparte gitarowym brzmieniem czy dźwiękiem tamburyna wystąpienia klas starszych, ze względu na wyrównany poziom budziły silne emocje. Tu najlepsza okazała się Adriana Goździk z klasy piątej w Kałuszynie, która po włosku wyśpiewała La Shate Mi Cantare . Z kolei piosenka Zombie z repertuaru zespołu The Cranberries, na dodatek wsparta brawurową grą na gitarze, przyniosła Marcie Król ze Stojadeł miejsce drugie. Tuż za nią uplasowała się, posiadająca duże możliwości wokalne, Klaudia Andrasik z Ładzynia. Wyróżnienie zdobyła Anna Mazurek z Salezjan, która swoją muzyczną opowieścią zbudowała niezwykłą dramaturgię.
Wiele osób sięgało po trudne przeboje i być może dlatego prawdziwy aplauz przyniósł występ Szymona Bieleckiego z Huty Mińskiej. Okazało się, że wydobyta wprost z lamusa lat siedemdziesiątych Una Paloma Blanca, wcale się nie zestarzała i równie mocno, co współczesne przeboje, zachęcała do muzycznych wariacji.
Numer: 26 (873) 2014 Autor: Teresa Romaszuk
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ