16°C
1°C
Numer 3 - ∞ /1318 - ∞/
22.01.2023
Numer 3 - ∞ /1318 - ∞/ 22 stycznia 2023
• Szmal za stal• Na Boże Narodzenie i 2025 rok• Sieje nadzieje• Łasy na trasy• Wiekowa odnowa• Mierzy w rycerzy
KUP SUBSKRYPCJĘ
Cegłowianka Maria Osińska była przez prawie 40 lat nauczycielką języka ojczystego. W szkole pracowała w latach 1958-1995, a później jeszcze na krótko powróciła w 2003 roku.
Co roku urządzamy konkurs na najlepszą okładkę, pozwalając naszym czytelnikom wybierać według własnego gustu. Zawsze wyniki głosowania są zaskakujące, czyli wygrywają zdjęcia lub grafiki niekoniecznie trafne merytorycznie, najładniejsze graficznie lub z spuentowane metaforycznie. Które więc winiety 2021 roku najbardziej …
Mamy różne preferencje mieszkaniowe. Jedni wolą uwić swe gniazdko w bloku, inni wolą domostwo całkiem osobne, a samotnicy – drewniany domek nad rzeczką opodal krzaczków. Nie zmienia to faktu, że to właśnie kamienice stanowiły i wciąż stanowią o charakterze wszystkich miast z klasą i duszą…
Stało się… wydziergane na szydełku i na drutach szaliczki stworzyły rekordowy szal, który wystawiono na licytację. Niestety, nie spotkał się z oczekiwanym zainteresowaniem potencjalnych odbiorców…
Chwalić się trzeba umieć, czyli mieć jednoznaczne argumenty. Niestety władze Mińska Mazowieckiego wiele razy z chwalbami przesadziły, narażając się na krytykę...
Palindromy to wyjątkowe i rzadkie daty. Numerolodzy policzyli, że w XXI wieku mamy ich 38, w tym 9 siedmiocyfrowych oraz 29 ośmiocyfrowych. Pierwszy – 2-2-22 czyli 2 lutego 2022 już był, ale kolejny – 22-2-22, czyli 22 lutego br. jest szczególny i jedyny taki w XXI wieku.
Jak wynika z danych demograficznych, w 2021 roku liczba mieszkańców gminy Mrozy zmalała o 48 osób. Na spadek wpłynęła różnica między liczbą urodzeń i zgonów i mało osiedleńców. Więcej ludzi umiera, niż się rodzi, a więc populacja się starzeje.
Są młodzi, ale wiele już potrafią. To Filip i Kuba Laszkowscy, którzy grają ze słuchu jak ich mistrz Stanisław Ptasiński. Jeżdżą więc z Mistowa do Wielgolasu, by szlifować oberki, polki i inne ludowe kawałki do słuchania i tańca…
Tego jeszcze nie było, czyli kultura za bilet… kolejowy. Taka ofertę do końca roku mają Koleje Mazowieckie, które współpracują z instytucjami kultury. Akcja ma na celu promocję interesujących miejsc na mapie kulturalnej Mazowsza.
Zanosi się na kolejne protesty przeciwko lokowaniu Obwodnicy Aglomeracji Warszawa na terenie gminy Dębe Wielkie. Wszystko przez kontynuację prac koncepcyjnych GDDKiA i opublikowanej rekomendacji przebiegu obwodnicy m.in. przez Kąty Goździejewskie, Cięciwę, Olesin, Aleksandrówkę, Dębe Wielkie i Górki.
Kolejna wieś w gminie Kałuszyn dorobiła się świetlicy. Właśnie w Milewie burmistrz Czyżewski przekazał do użytkowania taki budynek po rozbudowie i gruntownej modernizacji.
Programowanie to nie tylko pomysł na naukę poprzez zabawę, to przede wszystkim rozwój twórczego oraz logicznego myślenia. Tworząc gry i aplikacje, dzieci muszą poszukiwać nowych rozwiązań, wykazać się kreatywnością i nieszablonowym podejściem, a co najważniejsze – mogą uczyć się zawodu przyszłości już od …
W trzecią rocznicę śmierci Jana Olszewskiego burmistrz Halinowa z gośćmi złożył wieniec i zapalił znicze w miejscu pamięci pod pomnikiem premiera w Okuniewie.
Były sobie pieski trzy, w przechowalni mieszkały. Długie lata czekały, by do adopcji się dostały… Tak w skrócie można opisać psią dolę w gminie Jakubów, ale to tylko pozory. Tak myślą psie ciotki z fundacji Zwierzęca Polana, która od lat boryka się z brakiem pieniędzy. Węszą więc wszędzie, by je zdobyć, …
Już w najbliższą sobotę Halinów wybrzmi przebojami trzeciej edycji mazowieckiej Struny 2022. Organizatorzy informują, że na przegląd piosenki znanej i nieznanej zgłosiło 141 wokalistek i wokalistów, z których komisja w składzie: Cecylia Steczkowska, Dorota Kozielska i Piotr Skotnicki wybrała finałową …
Zanim powstał budynek szkolny w Brzezinach, w latach 20. XX w. dzieci uczyły się w trzech prywatnych domach. Stefan Ciszkowski (1898-1951) objął obowiązki kierownika szkoły pod koniec lat 20. XX wieku i od razu zaczął z okolicznymi mieszkańcami budować szkołę, do której wprowadzili się w 1933 roku.