Co słychać? - Artykuły

Artykuły

Nerwy rachunkowe

Od wejścia w życie śmieciowej rewolucji mijają 2 miesiące, a sytuacja wciąż jest napięta. Mieszkańcy bacznie śledzą poczynania lokalnych władz i… liczą koszty. Tak było w Dębem Wielkim. Wójt Kalinowski musiał więc się tłumaczyć z prawie miliona zapisanego w budżecie na gospodarkę odpadami.

Autor: Justyna Kowalczyk

Podróż na kryzys

Wakacje – idealny czas na wypoczynek. Zwłaszcza teraz, gdy pogoda dopisuje i nadchodzi kolejny długi weekend. Wydawałoby się, że dający się odczuć kryzys ekonomiczny ostudzi chęci mińszczan na dalekie podróże i ucieczki od pracy. A jednak nie – mińskie biura podróży nie mogą narzekać na brak zainteresowania.

Autor: Justyna Kowalczyk

Sny spełnione

To już pewne – od 1 stycznia Mrozy będą miastem. Nie jedno miasto może im jednak zazdrościć, bo serce gminy zmienia się z dnia na dzień, osiągając najwyższe standardy techniczne. Nic więc dziwnego, że tuż przed oficjalnym otarciem nowych inwestycji radni wyjechali na sesję w teren, by w kameralnym gronie, z prasą i naszą kamerą obejrzeć najnowsze gminne perełki.

Autor: Justyna Kowalczyk

Radość w paczce

W mińskiej Dąbrówce za sprawą „Międzynarodowych dni radości” zrobiło się gwarno i… zagranicznie. To dzięki współpracy mińskiego MOPS-u z chrześcijańską fundacją „Radość”, która angażując organizacje z Holandii i Wielkiej Brytanii, zgromadziła dary dla najbardziej ubogich rodzin z Mińska. Znalazł się także cały szereg atrakcji dla najmłodszych.

Autor: Justyna Kowalczyk

Śmieciowe ogony

To absurd! – mówią mieszkańcy mińskich blokowisk. – Nie mam żadnych problemów – odpowiadają rodziny z prywatnych domków. Zdania na temat nowej ustawy śmieciowej i pracy otwockiego Błysku, który odbiera odpady z Mińska są podzielone. Jedno jest pewne – łatwiej nie będzie, choć delikatna korekta właśnie została wprowadzona.

Autor: Justyna Kowalczyk

Krwawa victoria

Odgłosy wybuchów, kanonada z karabinu maszynowego, warkot silników, swąd prochu, krew, pot i łzy – te przerażające sceny śledzili sienniczanie w ubiegłą niedzielę na przycmentarnych błoniach. Wszystko za sprawą rekonstrukcji bitwy z 13 września 1939 roku, zorganizowanej w tym roku z jeszcze większym rozmachem. Tak silnych emocji, jakie przeżywali podczas pokazu widzowie, nie zapewni im żaden, choćby najlepszy, podręcznik do historii.

Autor: Justyna Kowalczyk

Mądrość z Zawadki

Od czasów jaskiniowych rysunków, przez starożytny Egipt, XV-wieczne Niemcy Gutenberga, aż po współczesne pismo obrazkowe – w taką podróż zabrał najmłodszych mińszczan Michał Zawadka, autor edukacyjnych bajek dla dzieci „Mądrość z Natury”. Wszystko w ramach warsztatów z historii pisma wydawnictwa Mind&Dream, które odbyły się w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Autor: Justyna Kowalczyk

Emocje z ulicy

Dwa wieczory i jedno popołudnie pełne wrażeń i przeżyć duchowych zafundował mińszczanom Miejski Dom Kultury. A raczej jego instruktorka teatralna Małgorzata Sulewska, która wraz z Krzysztofem Dubielem – menadżerem Lwoskiego Teatru Woskresinnia – ściągnęła na Stary Rynek najlepsze polskie i zagraniczne teatry uliczne. Wraz z nimi na plac przybyły tłumy widzów pragnących przeżyć coś niezwykłego. Na pewno się nie zawiedli.

Autor: Justyna Kowalczyk

Lepsza królowa

Na tegoroczną maturę kasztany nie zdążyły zakwitnąć. Już wtedy niektórzy maturzyści mówili, że to zły znak. I słusznie, bo tego egzaminu nie zdał co piąty przystępujący w kraju. Powiatowy wynik zdawalności nie jest jeszcze znany, ale już wiemy, że ziemi mińska matematykami stoi. Egzamin z królowej nauk naszym maturzystom poszedł najlepiej.

Autor: Justyna Kowalczyk

Optymizm z Wilkowyj

Przyjechali do Jeruzala w 2005 roku. Mieli spędzić tam 4 lata, a zostali na dłużej, zmieniając oblicze tej niewielkiej miejscowości. Mowa o filmowcach i aktorach serialu Ranczo, który wciąż cieszy się ogromną popularnością wśród telewidzów. W czerwcu znowu zawitali do Jeruzala, by kręcić zdjęcia do kolejnej, ósmej już serii…

Autor: Justyna Kowalczyk

Kredyt na stratę

Gmina Siennica do bogatych nie należy. Widać to tym bardziej teraz, gdy z listy lokalnych płatników uciekł do Mińska największy podatnik, uszczuplając siennicki budżet o miliony złotych. Nic więc dziwnego, że radni stali się bardziej ostrożni w gospodarowaniu gminnymi pieniędzmi i z niepewnością patrzą w przyszłość.

Autor: Justyna Kowalczyk

Śmiechy z cenzurą

Piątek, 28 czerwca przyniósł wszystkim uczniom koniec roku szkolnego i upragnione wakacje. Dla mińskiego GM-3 to dzień szczególny. Po raz ostatni mury szkoły opuścili absolwenci Trójki. Kolejne roczniki będą już kończyły Zespół Szkół Miejskich nr 2. Tegoroczni absolwenci zrobili więc wszystko, by tego dnia zaskoczyć nie tylko swoich wychowawców i nauczycieli, ale samego dyrektora Mirosława Samociuka.

Autor: Justyna Kowalczyk

Sztuka ze śmieci

Śmieci na korytarzu Urzędu Gminy w Jakubowie? To nie śmieć to dzieło sztuki! – krzyczą twórcy figur stworzonych z odpadów. Ich twórczość to wynik jednego z 3 konkursów ogłoszonych przez gminę Jakubów w ramach kampanii dbania o środowisko poprzez segregację. Zdobyli na nią aż 20 tys. złotych.

Autor: Justyna Kowalczyk

Chaos śmieciowy

Już niedługo ruszy śmieciowa rewolucja i to samorządy będą miały na swoich barkach obowiązek odbioru odpadów od mieszkańców. Przypadek Warszawy pokazał, że wymogi nowej ustawy przerosły niektóre miasta czy gminy. A jak poradziły sobie z tym samorządy powiatu mińskiego? Wygląda na to, że nie wszędzie wprowadzanie nowych reguł poszło bezproblemowo.

Autor: Justyna Kowalczyk

Gościna u Marszałka

Sulejówek swoje święto obchodził podwójnie. Najpierw festynowo z gwiazdami folku i rocka, a później patriotycznie i doniośle w zaciszu dworku Milusin – domu Józefa Piłsudskiego. To właśnie datę przekazania Marszałkowi kluczy do dworku miasto uznało za właściwą do świętowania i odznaczenia najbardziej dla Sulejówka zasłużonych.

Autor: Justyna Kowalczyk

Opole w szkole

Powstali 3 lata temu, by wspierać rozwój Wiciejowa i okolic, a przede wszystkim – szkoły. Teraz to ona jest oczkiem w głowie, więc dla niej i razem z nią po raz pierwszy zdecydowali się zorganizować festyn rodzinny. Tak powstała Wiciejada, czyli impreza zrzeszająca nie tylko uczniów Szkoły Podstawowej im. gen. I. Prądzyńskiego, ale całą okolicę, w tym i peryferie Mińska.

Autor: Justyna Kowalczyk

Zobacz więcej: [1]      «      3   |   4   |   5   |   6   |   7      »      [10]