Co słychać? - Artykuły

Artykuły

Plac oddechu

Warszawski Park Centralny czyli miejsce zieleni i wytchnienia w samym sercu miasta? Dlaczego nie, co wizualizują jako PLAC ODDECHU Patrycja Stołtny i Michał Sapko.

Autor: (jaz)

Sumy Kościuszki

10 stycznia 2018 roku w Sali Konferencyjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie dokonano podsumowania Roku Tadeusza Kościuszki na Mazowszu.

Autor: (jaz)

Urzecze nie uciecze

Proszę państwa, oto magiel... To dla kobiet jest agora... Tu się kłóci, śmieje, płaci od poranka do wieczora! Takim kupletem rozpoczynają się urokliwe plotki z magla, czyli teatralna opowieść z  pieśniami o historii Falenicy, wpisanej w dzieje Urzecza. A skoro z magla, to widziana oczami kobiet od 1888 do 1952 roku, kiedy to Falenicę włączono do Warszawy. Warto ją poznać, bo  wszystko działo się obok nas...

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Sierści śmierci

Nie było podobnego przypadku w żadnym innym kraju na świecie nie ogarniętym działaniami wojennymi, aby liczba zgonów rok do roku wzrosła o 35 procent. Takiej śmiertelności nie było w całej wolnej Polsce, czyli od prawie 30 lat. I co? I nic...

Autor:

Milewski wojenny

Z rąk Rektora Komendanta Akademii Sztuki Wojennej gen. bryg. dr inż. Ryszarda Parafianowicza w dniu uroczystej inauguracji roku akademickiego 2017/2018 miński poseł Daniel Milewski odebrał odznakę oraz świadectwo ukończenia Wyższego Kursu Obronnego przeznaczonego dla najwyższych przedstawicieli administracji publicznej

Autor: (pro-dm)

Mazovia bez pucharu

Mińska Mazovia niestety zakończyła swoją przygodę z Pucharem Polski w bieżącym sezonie. Dotarła do półfinału okręgowych rozgrywek, w którym uległa rezerwom Pogoni Siedlce 0:2.

Autor: (łk)

Korona dla Matki

Pomysł koronacji cudownego Obrazu Matki Bożej Glinieckiej narodził się w głowie Krzysztofa Krzesińskiego – zmarłego w lutym proboszcza parafii pw. św. Wawrzyńca w Gliniance. Niestety nie  dane mu było doprowadzić tego dzieła do końca. Uczynił to jednak jego następca ks. Piotr Błażejczyk...

Autor: Łukasz Kuć

Warsztaty recyklingu

Nie ma śmieci – są surowce – pod takim hasłem przebiegała tegoroczna akcja sprzątania świata, do której już po raz kolejny aktywnie przyłączyli się uczniowie i nauczyciele FSP w Chrościcach. Odpowiadając na hasło kampanii zorganizowano w szkole warsztaty recyklingu. Aż trudno sobie wyobrazić, na ile sposobów można wykorzystać zużyte plastikowe korki i butelki, tekturowe pudełka i wytłaczanki, czy stare gazety.

Autor: (jaz)

Tygryska w kadrze

Ola Posiewka ma 13 lat, od 1,5 roku trenuje w Tygrysie Huta Mińska. Jako napastniczka wielokrotna królowała w turniejach piłkarskich. W rozgrywkach ligowych PZPN strzeliła 49 bramek i razem z drużyną sięgnęła po mistrzostwo ligi.

Autor: (jaz)

Zupy na festiwalu

Festiwali u nas nie brakuje, bo co jakiś czas słyszymy o wydarzeniach promujących chleb, owoce, słodycze, miody, a nawet słoiki. Teraz czas na festiwal zup i to w wydaniu światowym. Oto od 22 września do 1 października w Centralnej Bibliotece Rolniczej przy Krakowskim Przedmieściu można będzie spróbować kilkuset zup, a przy okazji zebrać przepisy na najlepsze polewki.

Autor: (jaz)

Po nagrodę Marszałka

Już tylko do piątku 15 września można zgłaszać nominacje do tegorocznych, już 18 nagród marszałka Mazowsza. Jak dotychczas samorząd Województwa Mazowieckiego chce nagrodzić wybitnych mieszkańców naszego regionu za szczególne zasługi w zakresie promocji województwa mazowieckiego w kraju i na świecie w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

Autor: (jaz)

Pamiętna setka

To było chyba jedno z największych wydarzeń w długich dziejach Glinianki. Wielka feta, jaką urządzili druhowie na 100-lecie OSP Glinianka, będzie pamiętana jeszcze przez długie lata. O takim rozmachu niektóre z okolicznych straży mogą tylko pomarzyć...

Autor: Łukasz Kuć

Strażacki smok

Wielu mieszkańców Glinianki i okolic od jakiegoś czasu zastanawiało się, co takiego stanie na podeście przed sklepem w centrum miejscowości. Teraz już wiadomo. Ustawiono tam drewnianą rzeźbę smoka, trzymającego zapałkę. Jest to nawiązanie do 100-lecia glinieckiej OSP i walki z ogniem.

Autor: (łk)

Diecezjalne w Wołominie

Oprócz dożynek gminnych są jeszcze powiatowe, diecezjalne, wojewódzkie i prezydenckie święta plonów. Ostatnie zazwyczaj w Spale, a pozostałe mają ruchome miejsca. W tym roku Abp Henryk Hoser postanowił świętować 27 sierpnia na stadionie w Wołominie, do czego namawia samorządy Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Autor: (jaz)

Połączy za trzy lata

Nie 4 a prawie 15 km autostrady A-2 powstanie do czerwca 20120 roku. Właśnie podpisano umowy na projekt i budowę autostrady A2 od obwodnicy Mińska Mazowieckiego do węzła Lubelska. To skutek priorytetyzacji drogowych zadań inwestycyjnych, z uwzględnieniem wzrostu o 28 mld zł limitu na inwestycje w sieci dróg krajowych.

Autor: (jaz)

Sejmik bez siedziby

Po osiemnastu latach użytkowania przez Sejmik Województwa Mazowieckiego pomieszczeń w budynku przy pl. Bankowym 3/5, wojewoda mazowiecki wypowiada Samorządowi Województwa  Mazowieckiego umowę. Termin opuszczenia gmachu upływa 31 października 2017 roku...

Autor: (jaz)

Zobacz więcej: [1]      «      1   |   2   |   3   |   4   |   5      »      [10]