Co słychać? - Artykuły

Artykuły

Nigdy za kogoś

Jestem z mężem w separacji od prawie 8 miesięcy. Rozmawialiśmy o kulturalnym rozstaniu, ale w miarę upływu czasu sprawy się skomplikowały i nie możemy dojść do porozumienia w różnych kwestiach zarówno finansowych jak i odwiedzin dzieci. Jestem zaskoczona postawą męża, który próbuje wymuszać na mnie pewne działania, ale szczególnie zbulwersowało mnie jego twierdzenie, że jeśli nie zgodzę się na jego żądania, to poinformuje organy ścigania o podpisaniu przeze mnie deklaracji podatkowej za niego, pomimo tego, iż zrobiłam to na jego prośbę. Czy rzeczywiście podpisanie dokumentu za kogoś za zgodą tej osoby jest przestępstwem i jaki

Autor: Adwokat Agnieszka Malczyk

Wszystko na pół

W styczniu rozwiodłam się z mężem. Jedną z przyczyn rozwodu były kwestie majątkowe. Chodzi tu o nieporozumienia w sposobie wydatkowania pieniędzy czyli niegospodarność byłego męża. Jeszcze przed rozwodem pożyczyliśmy rodzinie męża znaczną sumę pieniędzy. Pieniądze pochodziły z oszczędności oraz mojej odprawy z zakładu pracy. Jest nawet spisana umowa pożyczki z określoną datą zwrotu, która minęła kilka miesięcy temu. Zastanawiam się czy mogę sama zażądać zwrotu pożyczki lub ewentualnej połowy. Chciałabym także podzielić majątek wspólny – Co powinnam zrobić?

Autor: Adwokat Agnieszka Malczyk

Granice odmowy

Wraz z bratem odziedziczyłam kamienicę w centrum miasta. Na jej parterze był od zawsze lokal użytkowy, ale ostatnio nie używany. Ponieważ brat niedawno stracił pracę, postanowił otworzyć tam bar gastronomiczny. Mówi, że ma do tego prawo. Wiem, iż rodzicom by się to nie podobało zwłaszcza, że brat planuję sprzedaż alkoholu. Sprzeciwiam się temu i nie podpisałam żadnej zgody. Brat powiedział, że w takim razie nie będzie się w ogóle dokładał do utrzymania kamienicy. Czy ja mam prawo odmówić bratu prowadzenia działalności gospodarczej i czy on ma prawo odmówić opłacania połowy opłat? Nie ukrywam, że sama nie utrzymam tej kamienicy...

Autor: Adwokat Agnieszka Malczyk

Niegodni do spadku

Jesteśmy z mężem 30 lat po ślubie. Mamy dwie dorosłe córki. Przez całe życie pracowaliśmy uczciwie, nasz majątek jest niewielki, ale chcielibyśmy zabezpieczyć nasze dzieci jak najlepiej. Jest jednak pewien problem - mąż ma nieślubnego syna, z którym kontakty ograniczały się do przelewu alimentów. Skoro liczyły się dla niego tylko pieniądze, uważamy, że syn męża jest osobą niegodną dziedziczenia. Czy mamy rację i czy sam testament wystarczy, aby pozbawić syna wszelkich praw do spadku po mężu?

Autor: Adwokat Agnieszka Malczyk

Zostanie w rodzinie

W ubiegłym roku w moim życiu nastąpiło wiele zmian. Na początku roku postanowiliśmy rozstać się z mężem, następnie zachorowałam na poważną chorobę, a teraz zastanawiam się nad tym co stanie się z moim majątkiem po śmierci. Nie mam dzieci, mam za to brata i siostrzenicę. Żyje także moja mama. Kto po mnie będzie dziedziczył z najbliższej rodziny? Czy po mojej śmierci coś będzie się należało mojemu małżonkowi?

Autor: Adwokat Agnieszka Malczyk

Szkodnik na bruk

Od wielu lat jestem najemcą lokalu komunalnego. Początkowo mieszkaliśmy w nim całą rodziną, a teraz tylko z prawie 30-letnim synem. Jednak to ja ponoszę wszystkie koszty utrzymania nas obojga. Syn nigdy nie miał stałej pracy, a ostatnio wpadł w złe towarzystwo, zaczął przychodzić pijany do domu i zrobił się agresywny. Wiem, że gdyby żył mój mąż, nigdy by nie tolerował takiego zachowania. Wielokrotnie nakazywałam synowi opuszczenie mieszkania. Co mogę zrobić, aby doprowadzić do wyprowadzki mojego syna? Czy mogę go eksmitować?

Autor: Adwokat Agnieszka Malczyk

Roszady z umową

Od sierpnia pracuję w niewielkiej firmie usługowej jako pomoc biurowa przy sortowaniu dokumentów i wystawianiu faktur pod nadzorem księgowej. W czasie rozmowy kwalifikacyjnej zaproponowano mi stanowisko asystentki księgowej. Problem w tym, że nigdy nie otrzymałam pisemnej umowy o pracę. Kierowniczka powiedziała, że wszystko jest w porządku i pokazała mi nawet zgłoszenie do ZUS. Ostatnio zachorowała asystentka dyrektora i powiedziano mi, że prawdopodobnie ją zastąpię. Zastanawiam się, jaką mam umowę i czy można pracownika dowolnie przesuwać z jednego stanowisko na drugie.

Autor: Adwokat Agnieszka Malczyk

Wyższa stopa

Jestem 5 lat po ślubie. Mamy z mężem dwoje dzieci w wieku 5 lat i 8 miesięcy. Mój mąż ostatnio zmienił pracę na przedstawiciela handlowego znanej firmy. Na początku byłam bardzo zadowolona, bo dość dobrze zarabiał, ale ostatnio nasze stosunki się pogorszyły. Mąż często robi mi awantury i wypomina, że nie pracuję zawodowo tylko siedzę w domu. Ostatnio kupił sobie kilka drogich rzeczy m.in. zegarek. Martwię się, bo na naszym wspólnym koncie w banku pusto, a gdy poprosiłam go o pieniądze na życie, powiedział mi żebym sobie radziła sama. Wczoraj pożyczyłam pieniądze od moich rodziców. Nie mogą mi jednak ciągle pomagać. Co mogę zrobić w tej sytu

Autor: adwokat Agnieszka Malczyk

Zobacz więcej: [1]      «      10   |   11   |   12   |   13   |   14