Co słychać? - Artykuły

Artykuły

Powiat nagrodził...

Starosta Miński Antoni J. Tarczyński wraz z wicestarostą Witoldem Kikolskim i członkami zarządu powiatu wręczył nagrody z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Autor: (jaz)

Moniuszko podwójny

Projekt „Moniuszko w dwóch odsłonach” zakłada organizację dwóch koncertów w Mińsku. Pierwszy 25 października o 19.00 w pałacu Dernałowiczów jest dedykowany dorosłym i zakłada wykonanie pieśni Moniuszki na głos – Ewelina Sielska-Badurek i fortepian – Emilia Sitarz.

Autor: (jaz)

Połowa do Cegłowa

W Mieni miało miejsce uroczyste otwarcie pierwszego etapu przebudowy drogi powiatowej na odcinku Mińsk Mazowiecki – Cegłów – Mrozy.

Autor: (jaz)

Zmiana akana

Piłsudscy mieli liczne potomstwo, ale tylko jeden syn zrobił historyczną karierę. Józef miał jednak o rok starszego brata Bronisława i właśnie nim zajął się pochodzący z Mińska Paweł Goźliński. Napisał jednak nie biografię, a powieść o życiu Bronisia, który po spisku na życia cara i zesłaniu na Sachalin stał się etnologiem. Zainteresował się ludem Ajnów, któremu pomagał i dokumentował ich kulturę. Stał się dla nich tym, kim był dla Józefa – akanem, czyli  starszym bratem. Taki też tytuł dał swojej powieści, którą właśnie w piątek 18 października prezentował w mińskiej bibliotece.

Autor: (jaz)

Kałuszyn nauczycielom

W Kałuszynie święto nauczycieli miało charakter zajęć lekcyjnych, podczas których uczennica wcielona w postać Ani z Zielonego Wzgórza wzywała do odpowiedzi dorosłych. Jako pierwszy został przywołany burmistrz Czyżewski, który wspominał najwcześniejsze lata szkolne.

Autor: (jaz)

Lećmy z dziećmi

Mówiłem nie do dzieci, a z dziećmi, mówiłem nie o tym, czym chcę, aby były, ale czym one chcą i mogą być. Takim cytatem z Korczaka obchodzono DEN gminy Jakubów w Mistowie. Najwyższym odznaczeniem przyznanym podczas uroczystości były Medale Komisji Edukacji Narodowej przyznane dyrektorkom –Marii Pruszyńskiej, Lidii Domańskiej oraz Karolinie Pląsek. Edyta Karczewska-Brzost takie odznaczenie otrzymała już w 2004 roku.

Autor: (jaz)

Zasłużyli na KSRG

Niecodzienne podziękowania otrzymali strażacy z OSP w Zamieniu. Jedna z mieszkanek chorująca na bezdech napisała list do mińskiej rady gminy, by  pochwalić druhów za dostarczenie agregatu, gdy w gniazdkach zabrakło prądu przez zerwanie linii elektrycznej w czasie wichury.

Autor: (jaz)

Wiejskie liderki

Nagrody za aktywność są celowe i motywacyjne. Szczególnie dla kobiet, dla których organizuje się coraz więcej konkursów. Jednym z nich była ostatnio  batalia o miano wiejskich liderek, czyli aktywistek z koniecznie udokumentowaną działalnością w postaci kronik, sprawozdań i... relacji w mediach.

Autor: (jaz)

Stonoga w Mińsku

Wpłaciła 200 zł na konto fundacji Zbigniewa Stonogi i wygrała samochód. To co, że VW passat CC 2.0 z 2014 roku i przebiegu ok. 90.000 km jest nietypowy i wstyd nim wyjechać na ulice miasta…

Autor: (jaz)

Olbrzymy dyniowe

Największa dynia świata waży 1190 kg i wystarczy do zrobienia prawie 1000 placków dyniowych, ale najprawdopodobniej zostanie w całości przerobiona na kompost, a właściciel otrzyma po niej jedynie nasiona. Nowa rekordzistka Polski waży 840 kg i też nie nadaje się do jedzenia.

Autor: (jaz)

Serowa gmina

Jakubów staje się powoli serową gminą. Świadczą o tym konkursy skierowane do producentów serów podpuszczkowych. Ostatnio w czwartej edycji mazowieckiego konkursu serów zagrodowych zdobyli aż dwa medale.

Autor: (jaz)

Staśkowiacy próbują

Idea powołania ludowego zespołu w Stanisławowie zaczyna się spełniać. Wyszedł pierwszy nabór, a szeregi Staśkowiaków zasilają nie tylko mali mieszkańcy gminy, ale także z Warszawy i Dobrego. Zapisy jednak wciąż trwają, bo jeszcze brakuje chłopców.

Autor: (jaz)

Aktywne sołectwa

Mazowsze od roku wspiera aktywne sołectwa. W tegorocznej edycji projekt objął 265 gmin, z których każda mogła złożyć 5 wniosków. Tak więc pomocą objęte zostały 1192 sołectwa za prawie 11,5 miliona złotych.

Autor: (jaz)

Poczucia czucia

Doczekaliśmy się pierwszej w Mińsku tlenoterapii ciśnieniowej. Studio hiperbaryczne mieści się przy ul. 1 PLM Warszawa 3a/34 lok. 1, czyli przy drodze do szpitala. Właśnie piątek 4 października był pierwszym dniem pracy specjalnej komory zabiegowej…

Autor: (jaz)

Medale od Niepodległej

Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości nadawany jest osobom żyjącym, które poprzez pełnienie nienagannej służby publicznej – cywilnej, wojskowej, walkę o niepodległość, działalność na rzecz przemian demokratycznych, aktywną działalność społeczną, twórczość naukową, literacką i artystyczną – przyczyniły się do odzyskania lub umacniania suwerenności Rzeczypospolitej Polskiej.

Autor: (jaz)

Profesor Tomasik

Z końcem września po 38 latach pracy przeszedł na emeryturę kierownik szpitalnego laboratorium Ryszard Tomasik. W 1978 r. jako absolwent Akademii Medycznej w Katowicach rozpoczął pracę w SP ZOZ w Mińsku.

Autor: (jaz)

Zobacz więcej: [1]      «      4   |   5   |   6   |   7   |   8      »      [163]