Co słychać? - Artykuły

Artykuły

Rudno aniołów

W gminie Jakubów kultura trafia prosto pod strzechy i wielokrotnie.

Autor: (jaz)

Kołbiel z obwodnicą

Warszawski Oddział GDDKiA ogłosił przetarg ograniczony na opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego dla zadania „Budowa obwodnicy Kołbieli w ciągu drogi krajowej nr 50”.

Autor: (jaz)

Kołbiel wycinanek

Wycinanki to jeden z najistotniejszych elementów dziedzictwa kultury ludowej regionu kołbielskiego.

Autor: (jaz)

Śpiewne znoje

Poprzednie dożynki w Kołbieli upłynęły w strugach deszczu. Teraz było inaczej, bo słońce swawoliło w najlepsze. Nic nie przeszkodziło więc, aby korowód z pieśnią na ustach przewędrował z kościoła parafialnego na plac targowy. Tam, po oficjalnych przemówieniach, czekała na gości, jak w roku ubiegłym, cygańsko-discopolowa biesiada do późnych godzin nocnych

Autor: Łukasz Kuć

Szarże w żarze

Nie tylko muzyka disco polo przyciągnęła tłumy do kołbielskich Kątów, chociaż to właśnie ona była główną atrakcją w niedzielne popołudnie. Jednak ważny był też kontekst historyczno-wojskowy, bowiem tym razem impreza została nazwana piknikiem militarnym, a jego najważniejszą atrakcją miała być rekonstrukcja ostatniej polskiej szarży kawaleryjskiej z czasów II wojny światowej.

Autor: Łukasz Kuć

Kraksa przy rondzie

Do poważnych utrudnień w ruchu doszło w rejonie ronda w Kołbieli. 3 sierpnia w pobliżu Gadki miał tam miejsce wypadek.

Autor: (kpp)

Rudno Bułata

Co było nie wróci? Nie do końca, bo jak na dwie godziny wrócił przed rudnowski pałac Bułat Okudżawa, tak jego przenikliwe pieśni powrócą w eter dzięki naszemu reportażowi filmowemu. Szczególnie interpretacje Justyny Panfilewicz, choć jury orzekło, że równie dobry z ośmiorga solistów był Michał Konstrat, Paweł Górski oraz wyróżnieni Adam i Anna Tkaczykowie.

Autor: (jaz)

Wysprzątane wsie

W kwietniu, maju i czerwcu mieszkańcy gminy Kołbiel włączyli się w akcję sprzątania swoich miejscowości.
Posprzątane zostały Bocian, Chrosna, Dobrzyniec, Głupianka, Karpiska, Kąty, Rudno, Sępochów, Siwianka, Sufczyn, Władzin i Rudzienko.

Autor: (jaz)

Wesele w Kołbieli

Już po raz czwarty w Publicznym Gimnazjum im. Oskara Kolberga w Kołbieli była okazja uczestniczyć w inscenizacji wesela kołbielskiego.

Autor: (jaz)

Rudno dzieci

Do pałacu Rudno przybyła grupa uczniów z Kołbieli. Powodem wizyty był konkurs plastyczny ogłoszony przez Fundację BYĆ WIĘCEJ.

Autor: (jaz)

Pamiątki pokoleń

Wójt Gminy Kołbiel Adam Budyta i Prezes Stowarzyszenia Kultury Mazowsza Andrzej Kamiński zwracają się z uprzejmą prośbą o udostępnienie starych fotografii przedstawiających osoby i wydarzenia z terenu gminy Kołbiel.

Autor: (łk)

Dwunaste halowe

Zima to czas, w którym piłkarze przenoszą się z mroźnych boisk do zdecydowanie bardziej przytulnych hal sportowych. Dlatego jest to najlepszy czas do rozgrywania turniejów halowej piłki nożnej. W Kołbieli była to już XII edycja Halowego Turnieju Piłko Nożnej o puchar Wójta Gminy Kołbiel.

Autor: (łk)

Narkotykowi uciekinierzy

Policjanci zatrzymali po pościgu dwóch mężczyzn, w których aucie przewożone były narkotyki. Do zdarzenia doszło na drodze krajowej nr 50 w miejscowości Rudzienko, gdzie kierujący pojazdem nie zatrzymał się na wezwanie policjantów i podjął próbę ucieczki.

Autor: (kpp)

Rudno podróży

13 grudnia 2014 r w pałacu Rudno odbyły się warsztaty podróżnicze. Uczestnicy zaczęli zajęcia od zwiedzania wystawy fotografika, podróżnika i eksploratora Stefana Czernieckiego. Mistrz osobiście oprowadził gości po plenerowej wystawie i opowiedział o okolicznościach powstania każdego ze zdjęć.

Autor: (jaz)

Rudno do Mołdawii

Fundacja Być Więcej i pałac w Rudnie zaprasza na 13 grudnia 2014 od 14.00 na warsztaty od Amazonii do Mołdawii, które poprowadzi podróżnik i dziennikarz Stefan Czerniecki.

Autor: (jaz)

Cepy folkloru

Ziemia kołbielska słynie z folkloru i każdy jego miłośnik chciałby czasami zobaczyć i usłyszeć jego artystyczne wcielenia na scenie. Szczególnie w czasie dożynek, bo to właściwe miejsce i czas na demonstrację siły tradycji. Niestety, nie w Kołbieli, bo tam wolą mniejszości narodowe, impregnowaną biesiadę i disco-polo. Oznacza to, że na dożynkowej scenie nie było żadnego zespołu ludowego, a namiastką tradycji były kosy, żarna, kółka, krosna i... cepy

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Zobacz więcej: «      1   |   2   |   3   |   4      »