Co słychać? - Artykuły

Artykuły

Kredyt na stratę

Gmina Siennica do bogatych nie należy. Widać to tym bardziej teraz, gdy z listy lokalnych płatników uciekł do Mińska największy podatnik, uszczuplając siennicki budżet o miliony złotych. Nic więc dziwnego, że radni stali się bardziej ostrożni w gospodarowaniu gminnymi pieniędzmi i z niepewnością patrzą w przyszłość.

Autor: Justyna Kowalczyk

Źródła pamięci

Martwili się o ten 16 zjazd. Nie o losy zarządu, a frekwencję. Bez powodu, bo zgłosiło się 191 absolwentów, a z zaproszonymi gośćmi na sali siedziało ponad 200 osób. Przynajmniej na początku, bo wraz z upływem czasu upłynniali się także zjazdowicze. Połączył ich znowu obiad i tradycyjny bal z szampanem, sutymi stołami i tańcami do słodkiej muzyki Jevelsów.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Woda smyków

W Siennicy promowano wodę. Happening mówiący o jej znaczeniu w środowisku zorganizowało Niepubliczne Przedszkole Akademia Smyka w siennickiej SP.

Autor: (jaz)

Rzadkie smaki

Historia obchodów Święta Ludowego sięga początku wieku XX, a dokładnie 1904 roku. Początkowo obchodzono je w rocznicę bitwy pod Racławicami, a od 1926 roku w dzień Zesłania Ducha Świętego, czyli Zielone Świątki. Wtedy też ustalono, że odznaką partyjną tego Stronnictwa będzie czterolistna koniczynka. Nie zabrakło jej na scenie przy ZS w Siennicy, która w tym roku przyjęła u siebie ludowców. Dość skromnie, ale nie bez ludowego charakteru.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Szkolne plotki

Do końca maja samorządy muszą zatwierdzić arkusz organizacyjny prowadzonych przez siebie szkół. To wystarczyło, by w gminie Siennica mieszkańcy zaczęli niepokoić się o najbliższe im placówki oświatowe, bojąc się ich likwidacji. Te niepokojące głosy dotarły do siennickich radnych, którzy podczas ostatniej sesji próbowali poznać edukacyjne plany wójta Grzegorza Zielińskiego.

Autor: Justyna Kowalczyk

Radź sobie sam

Śnieg stopniał szybko, a roztopy dały się we znaki szczególnie mieszkańcom wsi. Podtopione pola i łąki, nieprzejezdne w wielu miejscach drogi i przede wszystkim kłopot z dojazdem do domów, to największa zmora mieszkańców w tym okresie.

Autor: (jaz)

Siennica w Londynie

Najwięcej frajdy sprawiają uczniom ZS w Siennicy organizowane przez szkołę praktyki urozmaicone różnego rodzaju wyjazdami, nawet za granicę.

Autor: (jaz)

Na staż do Italii

W listopadzie ub. roku Zespół Szkół im. H. i K. Gnoińskich w Siennicy
otrzymał środki finansowe na staże zagraniczne pomocne w karierze zawodowej
w ramach programu uczenia się przez całe życie z patronatem Leonarda
da Vinci. Dzięki tym środkom pokryte zostały koszty kursu języka włoskiego
i angielskiego, przygotowania pedagogiczno-kulturowego oraz dojazd i 3-tygodniowy
pobyt we włoskim Spoleto z wycieczkami do Rzymu, Asyżu i Perugii.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Dawcy z Siennicy

To już kolejna akcja oddawania krwi zakończona sukcesem. W niedzielę, 17 marca, po raz kolejny pod przychodnią zdrowia pojawił się czerwony autobus przystosowany do poboru krwi.

Autor: (jk)

Krew Siennicy

Gmina Siennica aktywnie wspiera polskie krwiodawstwo, gdyż jej mieszkańcy chętnie oddają krew. W najbliższym czasie będą mieli do tego kilka okazji, bo w przychodni zdrowia zaplanowano już kilka akcji poboru.

Autor: (jk)

Parada przebojów

Konkurs piosenki obcojęzycznej w Siennicy wszedł w dorosłość i obrodził niespodziankami. Nie dość, że na scenie stanęło pół setki wykonawców, to organizatorzy postarali się o urodzinowy tort i obfite nagrody. Do tego młodzi artyści popisali się nie tylko talentami wokalnymi, ale i znajomością niekoniecznie anglosaskich i frankońskich języków. To była istna...

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Drogowe zatargi

W tłusty czwartek radni gminy Siennica postanowili rozprawić się z gminnym budżetem, który zwiastuje rok chudy. Planowane wydatki w wysokości ponad 24,7 mln złotych przewyższają dochody o blisko 2,3 mln, co trzeba będzie pokryć z pożyczek i wolnych środków. Na listę najważniejszych wydatków wpisały się gminne drogi i to ich budowa wzbudziła w radzie wiele emocji.

Autor: (jk)

Siennica wiary

W czwartek 21 lutego odbyła się czwarta z zaplanowanych stacji dekanalnych. Tym razem w Siennicy. Kościół parafialny wypełnił się wiernymi w różnych grupach wiekowych. Mszy Świętej przewodniczył i homilię wygłosił bp Kazimierz Romaniuk.

Autor: (jaz)

Chore przedszkole

Podczas lutowej sesji wójt Grzegorz Zieliński zaproponował radnym połączenie gminnego przedszkola i podstawówki w jeden organizm. Powód nietypowy, bowiem stworzenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego miałoby być lekiem na chorą sytuację, która panuje w gminnej placówce. Zdaniem Zielińskiego obecni pracownicy nie mają odpowiedniego podejścia do dzieci, co sprawia, że rodzice wybierają dla swoich pociech placówki prywatne.

Autor: Justyna Kowalczyk

Maskarada w Akademii Smyka

Przedszkolaki z Akademii Smyka zakończyły karnawał bardzo hucznie. W poniedziałek 11 lutego w przedszkolu zjawili się zacni babcie i dziadkowie. Dzieci pod czujnym okiem nauczycielek zaprezentowały humorystyczny program artystyczny, który zadedykowały swoim babciom i dziadkom.

Autor: (jaz)

Wsparli orkiestrę

W tegorocznym finale WOŚP w Siennicy uczestniczyli nie tylko sienniczanie. Do kwestowego sukcesu przyczynili się również uczniowie Zespołu Szkół w Wielgolesie pod opieką Marzanny Brauły i przy wsparciu dyrektorki Romy Piłatkowskiej. Swój udział mieli też uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Siennicy wraz z Marzanną Zgódką wspierani przez dyrektorkę Elżbietę Goździk.

Autor: (jk)

Zobacz więcej: [1]      «      22   |   23   |   24   |   25   |   26      »      [26]