Co słychać? - Artykuły

Artykuły

Krzyż jak nowy

W kościołach chrześcijańskich, a zwłaszcza w katolickim i prawosławnym krzyż jest otaczany szczególnie nabożną czcią. Wierni w jego kierunku zanoszą modlitwy, bo w sensie mistycznym symbolizuje mękę Chrystusa. Krzyż w szkole czy Sejmie bywa przedmiotem dysput politycznych, a przy drogach symbolizuje wiarę tubylców bądź tragiczne wydarzenia, jak śmierć czy klęskę żywiołową. Tak było w Lasominie po wielkim huraganie...

Autor: (jzp)

Z woli sędziego...

Przed tygodniem otrzymaliśmy nietypowy list z Siennicy. Jego nadawca, Piotr Markowski uważa, że sędziowanie meczów nie jest sprawiedliwe, a nawet szkodliwe.

Autor: (jaz)

Smykowe pasy

W Przedszkolu Niepublicznym Akademia Smyka Siennicy odbyło się pasowanie na przedszkolaka.

Autor: (jaz)

Smyk kartoflany

Nie tylko Ruda dała upust ziemniaczanym harcom kulinarnym. Także w Niepublicznym Przedszkolu Akademia Smyka w Siennicy świętowano smak pieczonego ziemniaka.

Autor: (jaz)

Więcej przez Vinci

Ostatniego dnia września w Zespole Szkół im. H. i K. Gnoińskich w Siennicy odbyło się uroczyste podsumowanie projektu Leonardo da Vinci, w którym uczestniczyli uczniowie klasy trzeciej i czwartej technikum turystycznego i klasy trzeciej ochrony środowiska.

Autor: (jzp)

Krople życia

Siennica pod wodzą sołtysa Tadeusza Pustoły po raz kolejny pokazała, że pomagać może każdy. W ostatnią niedzielę aż 28 osób oddało krew w mobilnym punkcie poboru. W ten sposób udało się zebrać 12,6 litra tego cennego leku, którego żaden koncern nie jest w stanie wyprodukować.

Autor: (jk)

Ostrożnie z kredytem

Wizja cięcia kosztów nie opuszcza siennickich radnych. Podczas kolejnej sesji nie obyło się bez sporu o niepotrzebne, a raczej przeszacowane wydatki inwestycyjne. Poszło o kredyt na projekt drogi Kąty- Bestiwny, Dłużew-Lesomin, który wykonać ma firma Konstruktor.

Autor: Justyna Kowalczyk

Disco na ściernisku

Przez jeden dzień kołbielskie Kąty wyglądały jak woodstockowy Kostrzyn. Przy muzyce Weekendu, Don Wasyla, Perfectu i zespołów disco polo tysiące mieszkańców bawiło się w szczytnym celu. Wszystko dla potrzebujących dzieci z hospicjum dziecięcego „Promyczek”.

Autor: Marcin T. Gomulski

Kresy na koniach

Kilkadziesiąt koni i jeźdźców z drużyn harcerskich, klubów i prywatnych stajni. Rywalizacja w ujeżdżaniu, skokach i gonitwie, a do tego pokazy jazdy paradnej i kaskaderów. To siennickie Ptaki z końca lipca, gdzie ósmy raz miejscowi harcerze kawalerzyści zorganizowali piknik hippiczny. Nie tylko, bo w niedzielne przedpołudnie najczęściej wymawianym słowem były Kresy, czyli wciąż nostalgiczne ziemie Rzeczypospolitej.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Krwawa victoria

Odgłosy wybuchów, kanonada z karabinu maszynowego, warkot silników, swąd prochu, krew, pot i łzy – te przerażające sceny śledzili sienniczanie w ubiegłą niedzielę na przycmentarnych błoniach. Wszystko za sprawą rekonstrukcji bitwy z 13 września 1939 roku, zorganizowanej w tym roku z jeszcze większym rozmachem. Tak silnych emocji, jakie przeżywali podczas pokazu widzowie, nie zapewni im żaden, choćby najlepszy, podręcznik do historii.

Autor: Justyna Kowalczyk

Krew pamięci

W ubiegłą niedzielę Siennica po raz kolejny przeżywała tragiczne wydarzenia września 1939 roku.

Autor: (jk)

Wysyp koźlarzy

Wysyp koźlarzy Mariusz Szostak, sołtys Strug Krzywickich w gminie Siennica od lat chodzi na koźlarze czerwone, czyli popularne czerwoniaki.

Autor: (mg)

Siennica bohaterom

Wielkimi krokami zbliża się jedno z najbardziej spektakularnych widowisk historycznych w powiecie mińskim.

Autor: (jk)

Kredyt na stratę

Gmina Siennica do bogatych nie należy. Widać to tym bardziej teraz, gdy z listy lokalnych płatników uciekł do Mińska największy podatnik, uszczuplając siennicki budżet o miliony złotych. Nic więc dziwnego, że radni stali się bardziej ostrożni w gospodarowaniu gminnymi pieniędzmi i z niepewnością patrzą w przyszłość.

Autor: Justyna Kowalczyk

Źródła pamięci

Martwili się o ten 16 zjazd. Nie o losy zarządu, a frekwencję. Bez powodu, bo zgłosiło się 191 absolwentów, a z zaproszonymi gośćmi na sali siedziało ponad 200 osób. Przynajmniej na początku, bo wraz z upływem czasu upłynniali się także zjazdowicze. Połączył ich znowu obiad i tradycyjny bal z szampanem, sutymi stołami i tańcami do słodkiej muzyki Jevelsów.

Autor: J. Zbigniew Piątkowski

Woda smyków

W Siennicy promowano wodę. Happening mówiący o jej znaczeniu w środowisku zorganizowało Niepubliczne Przedszkole Akademia Smyka w siennickiej SP.

Autor: (jaz)

Zobacz więcej: [1]      «      21   |   22   |   23   |   24   |   25      »      [25]