Wielgolas świąteczny

W gminie Latowicz przygotowanie obchodów Święta Konstytucji 3 Maja przypadło w udziale uczniom i nauczycielom Szkoły Podstawowej im. Rodziny Wyleżyńskich w Wielgolesie. Już 30 kwietnia w murach szkoły zabrzmiało Witaj, majowa jutrzenko..., a zebrani usłyszeli także premierowe wykonanie nowego hymnu wielgoleskiej placówki oświatowej...

Majowy hymn

Wielgolas świąteczny / Majowy hymn

Obchody w Wielgolesie rozpoczęły się od odśpiewania hymnów – państwowego i szkolnego. Uwagę przyciągnął zwłaszcza ten drugi, który po raz pierwszy został publicznie wykonany. Autorem tekstu do muzyki Pawła Szeląga jest doskonale znany lokalnej społeczności Zdzisław Ćmoch – długoletni nauczyciel szkoły w Wielgolesie. To jego dzieło zostało wybrane spośród pięciu, które wpłynęły w ramach konkursu, o czym mówiła dyrektor Roma Piłatkowska. Wyśpiewane w rytmie marszowym frazy Hej, kto młody, z nami śpiewaj! / I odważnie w przyszłość idź spodobały się zarówno nauczycielom jak i uczniom i będą z dumą powtarzane przy okazji wszelkich szkolnych uroczystości.

Dyrektor oddała wreszcie głos młodzieży, która pod kierunkiem Hanny Zawadki przygotowała spektakl teatralny okraszony muzyką, skrawkami poezji i komentarzem historycznym. Zebrani obejrzeli fragmenty sztuki Juliana Ursyna Niemcewicza Powrót posła z 1790 roku, w której ścierają się różne postawy Polaków wobec reformy państwa. Jej wymowa jest zaskakująco współczesna – pomimo znakomitych strojów z epoki, które przenosiły widownię w pełen napięcia okres Sejmu Czteroletniego. Gadulski – w tej roli Kacper Podopas – wymachując szabelką, sprzeciwiał się wszelki zmianom, natomiast Podkomorzy (Jakub Obłoza), jego żona (Alicja Zajma) i Walery (Piotr Świątek) widzieli potrzebę naprawy państwa. Trzecią postawę – obojętności na losy ojczyzny – reprezentowali Starościna (Kinga Proczka) i Szarmancki (Jakub Przasnek). Jednym z końcowym akcentów spektaklu było uroczyste odczytanie teksty Konstytucji 3 Maja, który niestety nigdy nie wszedł w życie i nie odmienił tragicznego losu Rzeczypospolitej. Jednak dla późniejszych pokoleń stał się symbolem twórczych sił, które drzemią w narodzie.

Wójt Bogdan Świątek-Górski wyraził duże uznanie dla profesjonalizmu zaprezentowanego przez młodych aktorów-amatorów. Zachęcał, aby wyciągać wnioski z historii, a także aktywnie uczestniczyć we wszelkich wydarzeniach patriotycznych. Symbolem naszego zaangażowania powinno być wywieszanie flag Polski podczas najważniejszych świąt państwowych. Głos zabrał również Zdzisław Ćmoch, który wyraził nadzieję, że napisany przez niego hymn przetrwa i będzie śpiewany przez długi czas. Wspomniał też o inspiracjach, które natchnęły go do ułożenia słów. Oczytana osoba łatwo je rozpozna.

Dyrektor Piłatkowska na zakończenie dziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania uroczystości. To nauczyciele – Hanna Hanna Zawadka, Radosław Piskorz, Bożena Zelwowiec, Iwona Prus i Paweł Szeląg, ale przede wszystkim zdolni uczniowie, którzy wykazali się wszechstronnością talentów.

Numer: 19 (1075) 2018   Autor: Łukasz KućKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *