Wzięli i napisali

Polski rząd szykuje nam milion elektrycznych aut, by zmniejszyć ujemne efekty zanieczyszczenia powietrza. Władze mają nadzieję, że już za kilka lat projekt wejdzie w życie, a nowe technologie pozwolą na baterie tak niezawodne jak i trwałe. Tymczasem nie jest tak różowo, jak się elektrycznym ekologom wydaje...

Styki elektryki

Wzięli i napisali / Styki elektryki

Osoby zafiksowanie na punkcie samochodów elektrycznych z pewnością nie będą zadowolone – okazuje się, że proces produkcji baterii do tego typu pojazdów przy użyciu dotychczas stosowanych technologii generuje bardzo dużą ilość CO2 do atmosfery.

Zgodnie z raportem Szwedzkiego Instytutu Badań nad Środowiskiem stworzenie baterii do eko-samochodu może generować ilość dwutlenku węgla zbliżoną do emisji, jakie powstają przez ponad 8 lat użytkowania auta z silnikiem spalinowym diesla...

Jaka jest ta ciemniejsza strona współczesnej mody na bycie eko? Szwedzi zbadali, jaki wpływ na środowisko wywiera proces produkcji baterii litowo-jonowych, które są używane w uchodzących za ekologiczne samochodach elektrycznych. Wyniki tych badań są co najmniej zaskakujące. O ile pojazdy elektryczne w trakcie ich użytkowania rzeczywiście nie emitują do atmosfery żadnego CO2, to produkcja wykorzystywanych w tych samochodach baterii generuje olbrzymie ilości dwutlenku węgla.

Naukowcy wyliczyli, że aby przy użyciu współczesnej technologii wyprodukować baterię do elektrycznego Nissana Leafa, trzeba najpierw wyemitować do atmosfery ilość CO2, którą można porównać z ilością CO2 wyemitowaną w trakcie użytkowania samochodu spalinowego z silnikiem diesla przez 2 lata i 9 miesięcy. Jeszcze więcej dwutlenku węgla ma powstawać w trakcie produkcji baterii do popularnej Tesli. Zgodnie z wyliczeniami ilość CO2 jest w tym przypadku zbliżona do emisji, jakie powstają przez ponad 8 lat użytkowania auta z silnikiem spalinowym diesla.

Powyższe wyliczenia – jeśli są rzetelne – to z pewnością kubeł zimnej wody na rozgrzane głowy ludzi zafiksowanych na punkcie samochodów elektrycznych. Jak widać moda na bycie zbyt mocno na eko ma również swoją ciemniejszą stronę. Dobrze byłoby, aby każdy miał tego świadomość.

Numer: 14 (1070) 2018   Autor: Wasz OBSERwatorKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *