Nowe władze powiatowej komenda policji w Mińsku Mazowieckim wzorem swoich poprzedników organizują społeczne debaty o bezpieczeństwie. Nie szukają jednak specjalnych okazji, ale wykorzystują posiedzenia rad gminy, na których obecni są nie tylko radni, ale także władze samorządowe, sołtysi oraz mieszkańcy. Po Jakubowie policjanci odwiedzili Mrozy oraz Latowicz...
Bolączki komunikacji

Piątkowe posiedzenia rady miejskiej w Mrozach było także okazją do rozmów z przedstawicielami policji. Po skończonych obradach głos należał do mundurowych. Z ramienia mińskiej komendy policji na debatę przybył zastępca komendanta powiatowego Sebastian Ciastoń. Komisariat w Mrozach reprezentowali komendant – Leszek Murawski oraz zastępca Tomasz Pluchrat. Obecny był także dzielnicowy miasta i gminy Mrozy Janusz Chmielowski. Samorząd reprezentował burmistrz Mrozów Dariusz Jaszczuk oraz gminni radni.
Zebrani wysłuchali kilku słów wstępu, wygłoszonych przez Tomasza Pluchrata, który zaprezentował osiągnięcia funkcjonariuszy na tle garnizonu warszawskiego. Omówił także narzędzia komunikacji społeczeństwa z policją, jakimi są krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa oraz aplikacja Moja Komenda.
Podczas debaty mieszkańcy zadawali pytania i zgłaszali wiele problemów. Tematem przewodnim, który wraca już po raz kolejny było bezpieczeństwo w ruchu drogowym, głównie w rejonie szkoły w Grodzisku. Ponownie postulowano, aby poszerzyć tam drogę i zwiększyć liczbę patroli. Mieszkańcy skarżyli się także na problem dewastacji wiat przystankowych na terenie peronów PKP Grodzisk.
Sebastian Ciastoń wspólnie z komendantem Murawskim odpowiadali na pytania i informowali mieszkańców o możliwościach rozwiązywania poszczególnych problemów.
Kilka dni później policjanci pojechali do Latowicza. Skład był podobny jak w Mrozach, ale pojawił się także komendant powiatowy Sławomir Rogowski oraz miejscowy dzielnicowy Jarosław Cegiełka. Stronę samorządową reprezentował wójt Bogdan Świątek-Górski oraz radni i sołtysi. Byli także zwykli mieszkańcy gminy.
Po przywitaniu uczestników debaty omówiono dwa narzędzia policyjne. Jedno służące zgłaszaniu zauważonych zagrożeń i diagnozujące skalę przestępczości oraz drugie – służące wyszukiwaniu kontaktu do dzielnicowego czy wyszukania danych teleadresowych jednostki. Mowa o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacji Moja Komenda.
Później zastępca komendanta komisariatu w Mrozach Tomasz Pluchrat przedstawił wyniki osiągane przez policjantów komendy powiatowej policji w Mińsku, w tym komisariatu w Mrozach. W rejonie jego działania jest bowiem także gmina Latowicz.
Następnie przyszła kolej na właściwą debatę, w której komendanci odpowiadali na zadawane pytania. Główne problemy, które zgłaszano, ponownie dotyczyły bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w tym przekraczania prędkości. Pojawiły się także sygnały dotyczące osób, które różnymi metodami próbują oszukać mieszkańców i wyłudzić od nich pieniądze. Wszystkie wnioski i uwagi mieszkańców zostały zapisane i będą uwzględniane w toku codziennej służby.
To oczywiście nie koniec debat. Policjanci będę odwiedzać kolejne gminy i miasta powiatu mińskiego, aby usłyszeć od mieszkańców, czego najbardziej oczekują od stróżów prawa.
Numer: 14 (1070) 2018 Autor: Łukasz Kuć
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ