SiennicaSiennica oświatowa

Kiedy rok temu sienniccy radni głosowali nad uchwałą dostosowującą lokalną oświatę do wymagań reformy, wiedzieli, że to tylko pierwszy krok, po którym trzeba będzie wykonać kolejne. Właśnie ten czas nadszedł i z pełną mocą wróciła sprawa przeniesienia części uczniów podstawówki do zabudowań zespołu szkół. Poprzednio radni taki pomysł odrzucili, ale teraz nie byli już tak nieubłagani...

Adresy na zmiany

Siennica oświatowa / Adresy na zmiany

W zeszłym roku radni uznali, że mają jeszcze czas na przeprowadzanie zmian i zalecili wójtowi rozpoczęcie konsultacji. W roku szkolnym 2018/2019 w szkole podstawowej wzrośnie liczba uczniów i oddziałów, co sprawi, że, jeśli nie zostaną przeprowadzone żadne zmiany, dzieci będą uczyć się w systemie dwuzmianowym. Władze widziały rozwiązanie tego dylematu w ustanowieniu drugiej siedziby dla podstawówki w Zespole Szkół im. H. i K. Gnoińskich i przeniesieniu tam części uczniów. Nie bez znaczenia jest fakt, że z roku na rok ubywa chętnych do nauki w siennickiej szkole średniej. Zostają więc wolne sale lekcyjne, które można zagospodarować na potrzeby szkoły podstawowej. Takim ruchem chcą też zapewnić przetrwanie placówce z ogromnymi tradycjami.

Teraz wójt Zieliński informował o przeprowadzonych konsultacjach. Podczas rozmów z nauczycielami, rodzicami, mieszkańcami i innymi zainteresowanymi zdania były podzielone. Niektórzy opowiadali się za dwuzmianowością, inni godzili się na przejście części uczniów do budynku przy ul. Mińskiej 38, ale spierali się o to, które roczniki powinny tam trafić. Rozprowadzono także wśród rodziców i nauczycieli ankietę. Na razie rada powinna jednak przyjąć uchwałę i wtedy będzie można dalej dyskutować. W innym przypadku szkołę czeka dwuzmianowość, która z roku na rok będzie coraz większym problemem. Trzeba będzie także znaleźć środki w budżecie na pokrycie dodatkowych kursów autobusów, które dowożą uczniów.

Marzanna Zgódka – radna i nauczycielka w siennickiej szkole – wyjaśniała pewne nieścisłości. Niektórzy z nauczycieli nie byli bowiem bezwzględnie za dwuzmianowością, ale zauważali, że do budynku ZS uczniów powinno przenosić się blokami – w innym przypadku nie będzie to miało sensu. Chodzi o podział na klasy 0-3 oraz 4-8 i w takim układzie powinien zostać przeprowadzony podział. – Nauczycielom jest zupełnie obojętne, czy do ZS przejdą młodsi czy starsi. Ważne, żeby nie dzielić bloków, w innym przypadku w interesie uczniów będziemy za dwuzmianowością – deklarowała Zgódka.

Nie bez znaczenia jest w tym wszystkim los zespołu szkół. Podnosili tę kwestię radni Kot i Soćko, którzy przypominali, że kiedy gmina przejmowała od powiatu prowadzenie tej placówki, miała ambitne plany. Teraz trzeba zrobić wszystko, aby budynki nie stały puste. Nawet jeśli trzeba będzie przeprowadzać remont.

Okazuje się, że radni byli już w dużej mierze przekonani. Przy trzech głosach wstrzymujących się przyjęli uchwałę ustalającą drugi adres dla podstawówki. Teraz, znając wyniki ankiety, w której 149 osób opowiedziało się za przeniesieniem do ZS uczniów z klas 0-III, 164 za przeprowadzką klas IV-VIII, a 107 za dwuzmianowością, czyli pozostawieniem wszystkich uczniów w budynku szkoły podstawowej, władze będą musiały podjąć odpowiednią decyzję.

Numer: 10 (1066) 2018   Autor: Łukasz KućKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *