CegłówCegłów rozwoju

Na oficjalne otwarcie nowo wybudowanego skrzydła cegłowskiej biblioteki wraz z otoczeniem poczekamy jeszcze do 29 kwietnia. Nie oznacza to jednak, że placówka nie funkcjonuje. Wręcz przeciwnie – mieszkańcy gminy Cegłów mogą oczekiwać nowej ofensywy kulturalnej, którą zapewni nowo powstała instytucja...

Fuzja kultury

Gminna Biblioteka Publiczna – Kulturoteka w Cegłowie, bo taka jest nazwa nowej jednostki, powstała z połączenia Klubu Kulturalne Zacisze z biblioteką. Na jej czele stanął  dotychczasowy dyrektor KKZ Tadeusz Lempkowski. W nowej formule widzi on możliwości poszerzania oferty kulturalnej, aby trafiała ona do wszystkich grup społecznych gminy Cegłów.  Słowem, żeby każdy znalazł coś dla siebie.
Dyrektor Lempkowski pomysłami sypie jak z rękawa, o czym przekonali się zebrani podczas lutowej sesji rady gminy. Właśnie wtedy zaprezentował swoją koncepcję funkcjonowania i rozwoju placówki. Będzie ona budowana na bazie wcześniejszych doświadczeń i dokonań. Zarówno biblioteka kierowana przez nieżyjącą już Danutę Grzegorczyk jak i Klub Kulturalne Zacisze stały się promieniującymi centrami lokalnej kultury. Ich organizacyjne scalenie jest więc krokiem ku jeszcze lepszej koordynacji działań, a także – co nie mniej istotne – zmniejszeniu kosztów.
– Będziemy starać się łączyć dotychczasowy dorobek i
doświadczenie, których kontynuacja jest wielkim wyzwaniem i odpowiedzialnością. Nie ukrywam, że sprostanie temu zadaniu będzie dosyć trudne, ale mam nadzieję, że podołamy – mówił dyrektor Lempkowski. Wyznaczył też najważniejsze kierunki działań, w których przewagę będą miały zadania biblioteki z rozwojem czytelnictwa na czele. Dotychczasową propozycję planują wzbogacić m.in. przez powołanie mediateki, poszerzenia dostępu do audiobooków czy wykorzystanie sali małych form kinowych. Nie zabraknie tematycznych spotkań i akcji literackich. Nie zapomną też o lokalnej kulturze i jej twórcach, prezentując ich dokonania szerszemu gronu.

Klub Kulturalne Zacisze również będzie działał w swojej dotychczasowej formule, ale z dodatkiem nowych pomysłów. Nadal będzie więc organizatorem cyklicznych wydarzeń, które cieszą się dużym powodzeniem w społeczności lokalnej. Dyrektor chce także otworzyć się na grupy związane z kulturą alternatywną, poszerzyć współpracę z cegłowską szkołą oraz z organizacjami,  których na terenie gminy Cegłów nie brakuje.
Na realizację wszystkich wspomnianych pomysłów i projektów pozwoli nowe skrzydło biblioteki wraz z tym, co znajduje się w jego otoczeniu. Pełen potencjał zobaczymy, kiedy zacznie się cieplejszy okres roku. Dlatego właśnie oficjalne otwarcie zaplanowano na koniec kwietnia i właśnie wtedy będzie okazja, aby napisać szerzej na temat tego, co w Cegłowie udało się wykonać.

Na razie wójt Marcin Uchman, wyraźnie zadowolony z inwestycji, dodał kilka zdań od siebie. Przede wszystkim uspokajał, że jakość merytoryczna pracy bibliotecznej nie spadnie, ponieważ nadal będzie za nią odpowiadać Małgorzata Śluzek. Działająca od stycznia kulturoteka będzie w jeszcze większym zakresie spełniać zadania domu kultury, czerpiąc najlepsze wzorce z  innych podobnych placówek w całej Polsce. Teraz wystarczy już czekać na pierwsze efekty nowego otwarcia w cegłowskiej kulturze.

Numer: 7 (1063) 2018   Autor: Łukasz Kuć





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *