HalinówHalinów rocznicowy

Powstanie styczniowe było ciągiem niedużych bitew i potyczek, a wiele z nich miało miejsce na terenie powiatu mińskiego. Nie dziwi więc, jak wiele starań dokładają lokalne władze, aby uczcić pamięć o bohaterach tamtych wydarzeń. W tym względzie wyróżnia się gmina Halinów, gdzie w sposób szczególny wspomina się zryw niepodległościowy z 1863 roku

Sceny powstańcze

Do tradycji należy już rocznicowa Msza święta odprawiana w kościele w Długiej Kościelnej. Natomiast po jej zakończeniu do lat organizowane są różnego rodzaju wydarzenia, mające na celu uczczenie lokalnych bohaterów. W tym roku w ramach obchodów 155 rocznicy wybuchu powstania styczniowego jako atrakcję przygotowano inscenizację jednej z nielicznych zwycięskich potyczek.
W kościele miała miejsce oficjalna część uroczystości. Po liturgii koncelebrowanej przez proboszcza Jana Rucińskiego i wikarego Cezarego Szadujkisa głos zabrał starosta Antoni Jan Tarczyński, który zachęcał do włączania się we wszelkie patriotyczne uroczystości organizowane w bieżącym roku.  Obchodzimy bowiem 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości i warto nadać szczególny wymiar temu okresowi.

W podobnym tonie wypowiadał się także burmistrz Halinowa Adam Ciszkowski. Zrobił to jednak z a pośrednic twem listu, bo z ważnych przyczyn nie mógł pojawić się tego dnia w Długiej Kościelnej. Przypomniał, że na terenie gminy Halinów powstanie styczniowe spotkało się z pozytywnym odzewem ludności, a przykładem lokalnego bohatera jest Ludwik Walesiak z Chobotu.
To właśnie ten powstaniec był jednym z bohaterów historycznej inscenizacji. Przygotowano ją na zaśnieżonym terenie położonym obok kościoła. To tam ustawiła się duża grupa widzów, by posłuchać, a przede wszystkim zobaczyć, jak toczyły się losy powstańców styczniowych. O wszystko zadbaliznakomici rekonstruktorzy – konni kaskaderzy z East Riders, Grupa Rekonstrukcji Historycznej Oddział Powstańczy 1863, Grupa Rekonstrukcji Historycznej Kresy oraz halinowskie Stowarzyszenie Historyczno-Edukacyjne im. 7 Pułku Lansjerów Nadwiślańskich.
W programie inscenizacji znalazła się potyczka powstańców z Kozakami, a później dramatyczna scena egzekucji Ludwika Walesiaka i jego uwolnienie. Następnie zebrani przyjrzeli się scenom szkolenia rekrutów, a wszystko zakończyła zwycięska potyczka z oddziałem rosyjskiej piechoty. Nie zabrakło efektownych szarży konnych, strzałów z karabinu i armaty oraz bezpośrednich potyczek na szable i kosy, a wszystko było oczywiście  komentowane i wyjaśniane na bieżąco. Niestety nie wszystkim było dane dokładnie przyjrzeć się potyczce, bo Rosjanie postanowili ukryć się poza zasięgiem wzroku widowni.
Patriotyczna niedziela w gminie Halinów zakończyła się podobnie, jak się zaczęła – złożeniem wieńców. Przed południem delegacje odwiedziły bowiem w Chobocie obelisk upamiętniający Ludwika Walesiaka, zaś już po inscenizacji kwiaty złożono przy pomniku powstańców styczniowych w Długiej Kościelnej.

Numer: 5 (1061) 2018   Autor: Łukasz Kuć





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *