Dobre świąteczne

Wszystkie drogi prowadzą do Betlejem – taki właśnie tytuł miał świąteczny program artystyczny, który wraz z kiermaszem dał mieszkańcom Dobrego i okolic  przedsmak nadchodzących świąt Bożego Narodzenia. Wszystko w gościnnych murach zauważalnie odnowionej szkoły podstawowej...

Stajenki z bajki

Dobre świąteczne / Stajenki z bajki

Świąteczny program artystyczny połączony z kiermaszem to już tradycyjna impreza w gminie Dobre. W ostatnich latach spotykali się w dobrzańskiej OSP, ale w tym roku to pięknie odnowiona z zewnątrz szkoła była miejscem, w którym zagościł bożonarodzeniowy klimat.
Jak zwykle zainteresowanie było bardzo duże. Część z przybyłych skupiła się głównie na kiermaszowych straganach, na których pyszniły świąteczne ozdoby  na choinkę czy wigilijny stół. Były też stroiki i świece, a niemałym wzięciem cieszyły się regionalne przysmaki oraz pierniki, bez których nie wyobrażamy sobie Bożego Narodzenia. Wśród sprzedających byli lokalni twórcy rękodzieła jak Janina Gruba czy instytucje jak Stowarzyszenie Możesz Więcej i szkoła w Mlęcinie.

Początek występów artystycznych nieco odciągnął zebranych od handlu. Nie bez przyczyny, bo dobrzańscy artyści związani z Gminnym Ośrodkiem  Kultury zawsze zachwycają i zaskakują. Również tym razem zebrani mogli obejrzeć obszerny, dopracowany program, w którym młodzi artyści ze swadą mieszali i łączyli gatunki sceniczne. Od krasomówczych popisów, w których nie brakowało wątków magicznych, wmieszanych w dobrzańskie realia, przeszliśmy do bardzo nietradycyjnych jasełek. Bo jak tu mówić o tradycji kiedy do nowonarodzonego Jezusa zamiast pasterzy i mędrców ze wschodu ciągną  postacie z bajek, które przynoszą niecodzienne dary. Zamiast świętego Piotra u bram niebios zasiada święta Joanna, która urządza promocyjne spotkanie rekrutacyjne. Wszystko jednak prowadzi nas do zadania sobie pytania nie tylko o prawdziwy sens Świąt Bożego Narodzenia, ale także o to, co w naszym codziennym życiu jest najważniejsze.

Niedzielną imprezę okrasiło na koniec pojawienie się kolędników. Nie byle jakich, bo grupa z dobrzańskego GOK w tym roku wygrała powiatowy Korowód Kolędowy, zachwycając strojami, a także perfekcją gry aktorskiej i śpiewu. Nie była to jednak wisienka na torcie, tą bowiem mogło być tylko przybycie  Mikołaja z workiem prezentów. Szybko obskoczyli go najmłodsi, choć nie tylko dla nich gość przygotował upominki.
Wcześniej pojawiły się też życzenia. Składali je organizatorzy – Mariola Chojecka z GOK i Jan Czerniawski z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Dobrzańskiej, a także  wójt gminy Dobre Tadeusz Gałązka. – Niech Boże Narodzenie upłynie wszystkim w spokojne i rodzinnej atmosferze – mówili wszyscy.

Numer: 50 (1054) 2017   Autor: Łukasz KućKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *